سرمایه‌گذاری ۸۶ هزار میلیارد ریالی در صنعت گردشگری مازندران

ساری - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران گفت که طی هفت سال اخیر ۸۵ هزار و ۹۴۱ میلیارد ریال برای ساخت مجموعه‌های گردشگری استان سرمایه‌گذاری شده است.

سیف‌الله فرزانه روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : در ۲ دوره دولت تدبیر و امید یعنی از سال ۹۲ تا ۱۵ اسفند ماه سال جاری ۸۵۵ فقره مجوز سرمایه گذاری در بخش ساخت مجموعه های گردشگری صادر شد که حدود ۸۳ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری را در پی داشت.

وی میزان پیش‌بینی اشتغال مستقیم این حجم از سرمایه گذاری را ۴۲ هزار و ۸۲۸ نفر عنوان کرد و ادامه داد : این در حالی است که در کل دولت نهم و دهم میزان سرمایه گذاری پیش‌بینی شده بر اساس موافقت اصولی ۴۷ هزار و ۴۳۰ میلیارد ریال بود که نشان دهنده رشد ۱۰۰ درصدی سرمایه گذاری در صنعت گردشگری مازندران طی سال های اخیر است.

مدیرکل میراث فرهنگی گفت: تقاضا برای سرمایه‌گذاری در گردشگری مازندران در سال های اخیر بیش‌ از گذشته واقعی و عملیاتی بود زیرا در هفت سال اخیر تنها ۱۵ درصد موافقت اصولی سرمایه گذاری باطل شد در حالی که پیش از این حدود ۴۰ درصد موافقت های اصولی به دلایل مختلف باطل می شد.

فرزانه افزود : ساخت ۲ هتل پنج ستاره در شهرستان نوشهر، ساخت هتل چهار ستاره در ساری، مجموعه تفریحی و گردشگری در ساری و همچنین مجموعه تفریحی در چالوس از بزرگ ترین پروژه های سرمایه گذاری بخش خصوصی در سال های اخیر بوده است.

بازدهی سرمایه گذاری ۱۵ هزار میلیارد ریالی 

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران همچنین به بهره برداری ۱۷۷ پروژه با حجم سرمایه گذاری بیش از ۱۵ هزار و ۲۶۸ میلیارد ریال در هفت سال اخیر اشاره کرد و گفت : تعدادی زیادی از این پروژه ها سال ها و حتی چند دهه بر زمین مانده بودند که به دلایل مختلف از جمله مشکلات مجوز و همچنین موانع بین دستگاهی معطل ماندند.

وی همچنین به پروژه های فعال و در حال تاسیس گردشگری مازندران اشاره کرد و افزود : در حال حاضر ۲۱۸ واحد گردشگری با حجم سرمایه گذاری ۲۶ هزار و ۲۶۵ میلیارد ریال در حال ساخت است که از این تعداد حدود نیمی از آن با حجم سرمایه گذاری ۱۸ هزار میلیارد ریال به عنوان سرمایه گذاری های جدید در دولت دوازدهم بوده است.

این مسئول تعداد اشتغال این تعداد پروژه گردشگری در صورت بهره برداری را ۱۶ هزار و ۵۵۴ نفر اعلام کرد و گفت : با احتساب اشتغال غیر مستقیم رقمی بیش از ۶۰ هزار فرصت شغلی جدید ایجاد خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران رشد بسته های حمایتی دولت از سرمایه گذاران گردشگری را یکی از دلایل افزایش تمایل بخش خصوصی به این حوزه دانست و گفت : در هفت سال گذشته حدود سه هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت برای سرمایه گذاران گردشگری مازندران اعطا شد که رشد پنج برابری در مقایسه با گذشته داشت.

وی همچنین افزایش ظرفیت اقامتی گردشگری استان در سال های اخیر را یکی از دستاوردهای سرمایه گذاری بخش خصوصی در این حوزه عنوان کرد و افزود : از سال ۹۲ تاکنون ۴۲ واحد اقامتی مدرن همچون هتل و مجموعه‌های اقامتی لوکس به ظرفیت رسمی گردشگری مازندران اضافه شد که رشد ۳۰ درصدی را رقم زد.

فرزانه گفت : همچنین ۲۱۶ واحد اقامتی بومگردی و سه هزار و ۲۴۷ خانه مسافر نیز به ظرفیت اقامت گردشگری مازندران اضافه شد که تقریبا رشد ۱۰۰ درصدی را برای مجموعه های اقامت رسمی در پی داشت ضمن اینکه پیش از این مازندران فاقد مجموعه اقامت بوم‌گردی بود.

تداوم سرمایه گذاری گردشگری در فصل کرونایی

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران همچنین به تداوم سرمایه گذاری گردشگری در شرایط کرونایی اشاره کرد و گفت: حتی در این شرایط که کسب و کار حوزه گردشگری استان برای ماه ها تداوم شیوع ویروس کرونا کم رنگ شده است ، اما دورنمای اقتصادی استان برای سرمایه گذاران و سرمایه گذاری جذابیت ویژه ای دارد. 

وی توضیح داد : در سال جاری ۸۳ فقره مجوز و موافقت اصولی سرمایه گذاری در بخش گردشگری استان صادر شد که حدود ۲۳ هزار و ۵۶۸ میلیارد ریال سرمایه گذاری را پیش بینی می کند که این مسئله نشان دهنده ظرفیت بالای گردشگری مازندران برای حوزه های اقتصادی و درآمدی است.

فرزانه گفت : علاوه بر تسهیلات مالی، ارائه خدمات کارشناسی و مشاوره‌ای و تهیه آمایش گردشگری سرزمین مازندران، تاکید دولت بر همکاری دستگاه ها برای سرعت بخشیدن و گره گشایی از فعالیت سرمایه گذاران و کاهش کاغذ بازی های گذشته و کاهش مدت فرآیند سرمایه گذاری از حدود ۵۰۰ روز به کمتر از چند هفته از مهم‌ترین اقدامات خدماتی بود که دولت از طریق سازمان میراث فرهنگی ارائه داد.

استان مازندران با وسعت ۲۴هزار کیلومتر مربع ، داشتن ۳۴۰ کیلومتر خط ساحلی و ۵۰۰ کیلومتر نوار کوهستانی ، گردشگر پذیرترین استان کشور و خاورمیانه است. این استان به واسطه جاذبه های طبیعی و تاریخی و همچنین آب و هوای معتدل در شرایط عادی سالانه میزبان حدود ۳۰ میلیون گردشگر و مسافر است که حدود ۱۰۰ میلیون شب اقامت را ثبت می کنند.

همنوایی دریای و ساحل ماسه ای خزر با جنگل های انبوه هیرکانی و همچنین کوه‌های سر به آسمان کشیده و رودخانه های همیشه پر آب که در کنار شالیزارها و کشتزارهای سنتی جلوه خاصی به استان مازندران می دهد ، نه تنها برای گردشگران و مسافران جذابیتی انکار ناپذیر دارد، بلکه همواره برای سرمایه گذاران بخش گردشگری نیز دارای جذابیت است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha