رویکرد نتیجه‌محور تشکل اصلاح‌طلب: شاید از نامزد نیابتی حمایت کنیم

تهران- ایرنا- دبیرکل حزب همکاری ملی حمایت این تشکل از نامزد نیابتی را رویکردی نتیجه‌محور عنوان کرد و گفت: اگر جبهه اصلاحات ایران  به گزینه واحد نرسد، حزب ما منفعل نخواهد بود و از گزینه‌های موجود در عرصه رقابت انتخاباتی حمایت خواهد کرد.

«شهرام صادر» روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره برنامه حزب همکاری ملی برای انتخابات ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ ریاست جمهوری، گفت: هفته پیش جلسه هیات رییسه حزب با دستور بررسی شرایط فعلی عرصه سیاسی کشور و رویکرد حزب نسبت به انتخابات راست جمهوری و شوراهای شهر و روستا تشکیل شد و  نتیجه این شد که حزب تابع نظر سازوکار اجماعی اصلاح‌طلبان باشد.

این فعال اصلاح‌طلب احتمال حمایت حزب متبوع خود از نامزد نیابتی (غیر اصلاح‌طلب) را رد نکرد و گفت: چنانچه جبهه اصلاحات ایران، به گزینه نهایی برای انتخابات ریاست جمهوری نرسد، حزب همکاری ملی حتما به حمایت از گزینه نیایتی فکر خواهد کرد. چون بحث مشارکت در انتخابات برای ما مهم است استراتژی حمایت از نامزد استیجاری (نیابتی) جزو برنامه‌های حزب در شرایط ذکر شده است.

صادر خاطرنشان کرد: همه احزاب و اشخاص اصلاح‌طلب بر اصل مشارکت متفق هستند، اما در مورد حمایت از یک گزینه ریاست جمهوری در صورت عدم اجماع، حزب همکاری ملی نظر خاص خود را دارد.

وی با بیان اینکه سیاست ما مبنی بر حمایت از نامزد نیابتی معطوف به نتیجه است، یادآور شد: چون نتیجه و پیروزی برای ما مهم است، بر این عقیده‌ایم که حتی از مسیر حمایت از یک نامزد غیر اصلاح‌طلب و کسی که حداقل قرابت‌ها را با مرام ما داشته باشد، باید پیروزی کسب کنیم وگرنه از یک چهره اصلاح‌طلب که از اقبال عمومی هم برخوردار نیست باید حمایت کنیم که موافق این امر نیستیم. اینکه روی گزینه‌ای برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری کنیم که موفقیت و پیروزی در پی داشته باشد، از نظر من استراتژی موفق‌تر و معقول‌تری است.

دبیرکل حزب همکاری ملی با اشاره به اینکه می‌توانیم با حمایت از نامزد نیابتی هم به بخشی از اهداف خود برسیم، گفت: برخی از احزاب اصلاح‌طلب نامزد حزبی خود را به جبهه اصلاحات ایران به نوعی معرفی کرده یا خواهند کرد، من با این گزاره که یک حزب گزینه خود را معرفی کند و ما هم الزاما حمایت کنیم، مخالفم. اما به هر حال اگر گزینه‌ای اصلاح‌طلب در جبهه انتخاباتی اصلاحات با رای اکثریت برگزیده شود، تابع نظر جمع خواهیم بود.

صادر ادامه داد: اگر نهاد انتخاباتی «جبهه اصلاحات ایران»  به گزینه واحد نرسد، حزب همکاری ملی منفعل نخواهد بود و از گزینه‌های موجود در عرصه رقابت انتخاباتی حمایت خواهیم کرد.

وی درباره اظهارات محسن رضایی در گفت‌وگو با نشریه انگلیسی «فاینشنال تایمز» عنوان کرد: ما تباع و حامی سیاست‌های رسمی سیاست خارجی کشور هستیم. همه باید مواضع بین المللی کشور را از زبان وزارت خارجه کشور دنبال کنند، اظهارت برخی افراد تاثیری در سیاست های رسمی کشور ندارد.

این فعال اصلاح‌طلب بیان کرد: این نوع اظهار نظرها به نوعی بازارگرمی انتخاباتی است، معمولا در فضای انتخاباتی همه به دنبال ایجاد شور  و بیان سخنان متفاوت هستند و گاهی هم اشخاصی اظهارات احساسی می‌کنند که ناشدنی است. حزب همکاری ملی چه زمانی که مرحوم محمدرضا راه‌چمنی دبیرکل فقید در قید حیات بودند و چه در این مقطع از دولت تدبیر و امید حمایت کرده است.

دبیرکل حزب همکاری ملی گفت: ما طرفدار دولت حسن روحانی بوده و هستیم، بر همین اساس ترجیح می‌دهیم در ماه‌های باقی مانده از عمر دولت دوازدهم، به حمایت‌های خود از دولت و وزارت امور خارجه ادامه دهیم، زیرا از جنبه تشکیلاتی و مسئولیت پذیری ضرورت دارد، به تصمیم، حمایت و انتخابی که در سال‌های ۹۲ و ۹۶ پایند و پاسخگو باشیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha