به‌کارگیری همه امکانات برای مهار آتش در گمرک ابونصر فراهی

بیرجند - ایرنا - معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: در پی درخواست والی فراه افغانستان و دستور استاندار خراسان جنوبی تمام ظرفیت و امکانات استان را برای مهار آتش در گمرک مرزی ابونصر فراهی افغانستان به‌کار گرفته‌ایم و نیروهای کمکی به محل حادثه اعزام شدند.

محمد فرهادی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: به محض اطلاع از حادثه برای کمک به کشور افغانستان اعلام آمادگی کردیم و در دقایق اولیه چهار دستگاه آتش‌نشان مستقر در مرز با هماهنگی مرزبانی به داخل خاک افغانستان برای مهار آتش اعزام شد.

وی با اشاره به تماس تلفنی والی فراه افغانستان با استاندار خراسان جنوبی و درخواست کمک برای مهار آتش در گمرک مرزی این کشور گفت: هماهنگی برای اعزام آتش‌نشان و نیروی امدادی از شهرهای سربیشه، درح، نهبندان، شوسف، بیرجند و زیرکوه انجام شده و نیروهای کمکی با ماشین آلات مورد نیاز در حال اعزام هستند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: در حال پیگیری از سازمان مدیریت بحران کشور هستیم تا با استفاده از بالگرد عملیات مهار آتش را انجام دهیم.

وی افزود: همچنین با دانشگاه علوم پزشکی استان برای امدادرسانی به مصدومان احتمالی حادثه هماهنگی‌های لازم انجام شده و تعدادی خودروی آمبولانس به منطقه اعزام شده است.

فرهادی بیان کرد: استاندار خراسان جنوبی در همان دقایق اولیه به تمامی دستگاه‌های ذیربط دستور داد تا از هیچ تلاشی در جهت کمک به اطفای حریق در خاک افغانستان دریغ نکنند.

وی گفت: همچنین با دستور استاندار در همان لحظات اولیه تخلیه بازارچه ماهیرود در خراسان جنوبی انجام و مباحث ایمنی در مرز رعایت شده است.

معاون استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: از هیچ کمک در زمینه امدادرسانی و اطفای حریق در بندر ابونصر فراهی افغانستان دریغ نخواهیم کرد و تمامی امکانات و ظرفیت استان در اختیار کشور افغانستان قرار خواهد گرفت.

وی افزود: دستور داده شد که کامیون‌های صادراتی ایران و افغانستان به داخل خاک کشور برگشت داشته باشند تا از هرگونه حادثه احتمالی جلوگیری شود.

فرهادی گفت: در حال حاضر مدیرکل مدیریت بحران استانداری، مدیرکل دفتر امور اقتصادی استانداری، فرماندار سربیشه و تعدادی از مدیران حوزه معاونت سیاسی استانداری برای مدیریت حادثه در منطقه حضور دارند و تاکنون خسارت ناشی از این حادثه در پایانه مرزی ماهیرود گزارش نشده است.

مسوول گمرک ماهیرود هم به خبرنگار ایرنا گفت: تاکنون هشت دستگاه آتش‌نشان با نیروهای امدادی به داخل خاک افغانستان اعزام شده است.

علی اکبر کیانی افزود: این حادثه ساعت ۱۰:۳۰ امروز در گمرک ابونصر فراهی افغانستان همجوار گمرک مرزی ماهیرود در خراسان جنوبی روی داد و سه مخزن ۱۵۰ هزار تنی حامل سوخت طعمه حریق شد.

وی عنوان کرد: با توجه به افزایش تعداد نیروهای آتش‌نشان در خاک افغانستان شعله‌های حریق نسبت به چند ساعت پیش کمتر شده و اوضاع تحت کنترل است.

وی گفت: تاکنون گزارشی از تلفات انسانی در این آتش‌سوزی به ما گزارش نشده است.

هنوز علت آتش‌سوزی مخازن سوخت در گمرک ابونصر فراهی افغانستان اعلام نشده است و عملیات اطفای حریق ادامه دارد.

خراسان جنوبی به طول ۳۳۱ کیلومتر با افغانستان در چهار شهرستان سربیشه، نهبندان، درمیان و زیرکوه مرز مشترک دارد.

این استان چهار بازارچه مرزی دارد که فعال‌ترین آنها مرز ماهیرود در شهرستان سربیشه است.

۲ تانکر حامل سوخت نیز پنجم اسفند امسال در سایت منطقه ویژه اقتصادی واقع در پایانه مرزی ماهیرود دچار حریق شدند که یک دستگاه کامیون مربوط به ایران و یک دستگاه مربوط به افغانستان بود. این حادثه آتش‌سوزی با تلاش آتش‌نشانان به سرعت مهار شد و تلفات جانی نداشت.

همچنین تاسیسات گمرک مرزی اسلام‌قلعه افغانستان واقع در مقابل گمرک مرزی دوغارون شهرستان تایباد در شرق خراسان رضوی عصر ۲۵ بهمن ماه دچار انفجار تانکرهای سوخت و آتش‌سوزی سنگین و گسترده شد. شدت این حادثه موجب شد تا والی هرات برای امداد و پشتیبانی مهار بحران از استاندار خراسان رضوی درخواست کمک کند.

مرکز شهرستان سربیشه در ۶۶ کیلومتری بیرجند است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha