بیشتر کاوش‌ها متمرکز بر برنامه‌های نجات‌بخشی و اضطراری است

تهران- ایرنا- رییس پژوهشکده باستان‌شناسی با اشاره به صدور ۱۵۶ مورد مجوز کاوش، تصریح کرد: بیشتر این کاوش‌ها و بررسی‌های میدانی متمرکز بر برنامه‌های نجات‌بخشی و اضطراری بوده ‌است.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، روح‌ الله شیرازی در هجدهمین گردهمایی باستان شناسی ایران که به صورت مجازی برگزار شد گفت: در پایان آخرین روز هفدهمین گردهمایی سالانۀ باستان‌شناسی کشور (سی ام بهمن ۱۳۹۸) خبر همه‌گیری ویروس کرونا در ایران بر سر زبان‌ها افتاد و زندگی‌مان را دگرگونه ساخت.

او با اشاره به فعالیت های باستان شناسی صورت گرفته در یکسال گذشته تصریح کرد: در سال ۱۳۹۸ خورشیدی ۱۵۶ مورد مجوز فعالیت میدانی اعم از بررسی، کاوش و گمانه‌زنی صادر شده که از این تعداد ۱۳۲ مورد به انجام و ۲۴ مورد از این برنامه ها به دلایل گوناگون به انجام نرسیده است.

رییس پژوهشکده باستان شناسی با بیان اینکه اواخر سال ۱۳۹۸ با شیوع بیماری کرونا، تعداد مجوزهای صادره کاهش چشم‌گیری یافت افزود: مایه افتخار است که گزارش‌های کوتاه هجدهمین گردهمایی سالانۀ باستان‌شناسی ایران می‌تواند تصویری به نسبت جامع را از وضعیت مطالعات باستان‌شناسی در ایران ارائه دهد.
دبیر علمی هجدهمین گردهمایی سالانۀ باستان‌شناسی ایران افزود: گردهمایی سالانۀ باستان‌شناسی ایران همواره فرصتی بوده تا باستان‌شناسان ایران و جهان گردهم آیند و آخرین نتایج و دست‌آوردهای باستان‌شناسی ایران را معرفی و به تبادل نظر و اندیشه بپردازند و زمینه‌ برخورد آرا و اندیشه‌های علمی در این حوزه را فراهم کنند.
دبیر علمی هجدهمین گردهمایی سالانۀ باستان‌شناسی ایران با ابراز تأسف از محدودیت‌های امسال ناشی از فاصله‌گذاری اجتماعی برای پیشگیری از همه‌گیری کرونا، گفت: کرونا ما را وادار ساخت تا این رخداد بزرگ علمی باستان‌شناسی ایران را برخط برگزار کنیم و از اجتماع متخصصان امر در این زمینه محروم بمانیم.

وی اظهار کرد: در این سال برنامه‌های پژوهشی و کاوش‌های باستان‌شناسی نیز همچون سایر بخش‌های خصوصی و عمومی جامعه تحت تاثیر همه‌گیری این بیماری جدید قرار گرفت و ماهیت کار میدانی باستان‌شناسی که مستلزم فعالیت گروهی و بلند مدت تعدادی از کارشناسان و کارگران است، را تحت شعاع قرار داد.
شیرازی خاطرنشان کرد: با وجود این، پژوهشکده‌ باستان‌شناسی برای حفظ ایمنی افراد در برنامه‌های میدانی (با توجه به ماهیت و نیازهای باستان‌شناسی) دستورالعملی را تنظیم  و در آغاز هر فصل کاری به سرپرستان ابلاغ کرد.  
این باستان شناس خاطرنشان کرد: در سال گذشته بسیاری برنامه‌های پرسش‌محور پژوهشکده‌ باستان‌شناسی به دلیل محدودیت‌های مالی انجام نشد و بیشتر کاوش‌ها و بررسی‌های میدانی متمرکز بر برنامه‌های نجات‌بخشی و اضطراری بوده‌است.
دبیر علمی هجدهمین گردهمایی سالانۀ باستان‌شناسی ایران در ادامه به برخی از نتایج بدست آمده از چند پژوهش میدانی قابل توجه و معرفی شاخص‌ترین آنها نظیر گورستان ده دومن در مرز بین استان کهگیلویه و بویر و چهار محال و بختیاری، پژوهش‌های میدانی در حوزه باتلاق گاوخونی و حاشیه‌ کویر مرکزی ایران (دشت ورزنه)، کشفیات اتفاقی جالب در فلات مرکزی ایران؛ گورستان خاوه در ۴۰ کیلومتری جنوب شهر قم و در ارتفاعات خاوه-وشنوه پرداخت.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =