چاه‌های غیرمجاز مسدودی در مهاباد به ۶۳ حلقه رسید

مهاباد- ایرنا- مدیر امور آب مهاباد گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۶۳ حلقه چاه غیرمجاز آب‌های زیرزمینی واقع در این شهرستان با دستور مراجع قضایی مسدود شده است.

رضا جهین روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با انسداد این تعداد چاه، سالانه از تخلیه و برداشت غیرمجاز بیش از نیم میلیون مترمکعب آب‌های زیرزمینی در این شهرستان جلوگیری خواهد شد.

وی با بیان اینکه انسداد تکلیفی چاه‌های غیرمجاز این شهرستان امسال ۱۲۰ حلقه تعیین شده است، ادامه داد: از سال ۱۳۹۲ تاکنون ۶۸۰ حلقه چاه غیرمجاز با حجم تخلیه ۵.۵ میلیون مترمکعب با همکاری دستگاه قضایی و نیروی انتظامی مسدود شده است.

 مدیر امور آب مهاباد اظهار داشت: تاکنون پنج هزار و ۳۶۴ حلقه چاه غیرمجاز در این شهرستان شناسایی شده که حجم تخلیه آنها بالغ بر ۷۰ میلیون متر مکعب است.

وی تاکید کرد: برداشت غیرمجاز آب‌های زیرزمینی باعث کاهش این منابع و پایین رفتن سطح آب آنها شده که در بسیاری از مواقع موجب فرونشست اراضی نیز می‌شود.

جهین بیان کرد: هم‌اکنون هزار و ۷۱۸ حلقه چاه دارای مجوز در مهاباد با حجم تخلیه بیش از ۵۵ میلیون متر مکعب وجود دارد که از این تعداد هزار و ۳۲۳ حلقه در بخش کشاورزی با حجم تخلیه ۴۴.۵ میلیون مترمکعب، ۱۹۷ حلقه با حجم تخلیه ۳.۵ میلیون متر مکعب مربوط به بخش صنعت و ۵۹ حلقه نیز با حجم تخلیه ۶ میلیون مترمکعب مربوط به آب شرب روستایی و سه حلقه چاه با حجم یک میلیون مترمکعب مربوط به بخش آب شرب شهری است.

مهاباد دارای بیش از ۸۰ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی است که از این میزان بیش از هفت هزار و ۵۰۰ هکتار با سامانه‌های نوین و مجهز آبیاری می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =