‌هزار و ۹۳۵ هکتار از اراضی ملی مهاباد خلع ید شد

مهاباد- ایرنا- رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد گفت: امسال هزار و ۹۳۵ هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی و ملی این شهرستان که توسط افراد سودجو تصرف و تخریب شده بود، خلع ید شد.

مجید پاتو روز ‌شنبه به مناسبت هفته منابع طبیعی با حضور در خبرگزاری جمهوری اسلامی دفتر مهاباد اظهار داشت: امسال در قالب ۱۴۱ فقره حکم صادر شده توسط دستگاه قضایی، ۲۶۳ هکتار از اراضی تخریب شده با همکاری نیروی انتظامی خلع ید شده و در مجموع متخلفان به پرداخت یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شدند.

وی اضافه کرد: در سال جاری همچنین در سطح هزار و ۶۷۲ هکتار از اراضی ملی این شهرستان نیز رفع تصرف انجام شده است.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد افزود: امسال در مجموع به ۷۷۴ پرونده اراضی تخریبی، تصرفی، چرای غیرمجاز، قطع اشجار و بوته کنی در مجامع قضایی این شهرستان رسیدگی و در کل هشت میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال نیز مطالبات ناشی از خسارات این تخلفات از افراد متخلف اخذ شده است.

پاتو ادامه داد: امسال همچنین هزار و ۳۲۰ دادخواست تخریب و تصرف اراضی تحویل مراجع قضایی شده و هزار و ۳۹۷ جلسه دادگاه در این زمینه در این شهرستان برگزار شده است.

وی همچنین از کشف و ضبط ۷۰ تن انواع چوب به ارزش ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون ریال از قاچاقچیان در این شهرستان خبر داد و گفت: امسال در زمینه قطع اشجار نیز ۵۰ فقره پرونده در محاکم قضایی تشکیل شده است.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد همچنین با گرامیداشت هفته منابع طبیعی اظهار داشت: در طول این هفته ۲ هزار اصله نهال در این شهرستان توزیع و غرس خواهد شد.

پاتو، غرس نهال به تعداد شهدای این شهرستان بر سر مزار آنها، نشست با سمن های زیست محیطی ، برگزاری جلسه شورای حفاظت از اراضی ملی، دیدار با ائمه جمه شهرهای مهاباد و گوگ تپه، حضور در گفت و گوی ویژه خبری صدا و سیمای مهاباد و نهالکاری مشترک با صدا و سیما را از جمله برنامه های این هفته عنوان کرد.

وی اضافه کرد: برای حفاظت دقیق از عرصه‌های منابع طبیعی و اراضی ملی، حضور مردم در صحنه مهمترین رکن بوده و به همین علت سامانه ۱۵۰۴ به صورت شبانه‌روزی آماده دریافت گزارشی‌های مردمی و رسیدگی به تخلفات صورت گرفته در سطح منابع طبیعی مهاباد است.

رییس اداره منابع طبیعی مهاباد از شهروندان خواست تا در صورت مشاهده تجاوز به حریم مراتع و عرصه‌های ملی به ماموران یگان حفاظت این اداره اطلاع دهند تا در اولین فرصت اقدام قانونی صورت گیرد و از تخریب‌ این عرصه‌ها جلوگیری شود.

پاتو با اشاره به راه‌اندازی شعبه ویژه دعاوی منابع طبیعی و تخریب و تصرف اراضی ملی افزود: قاضی ویژه‌ای نیز برای بررسی سریع پرونده‌های این حوزه تعیین شده است.

وی اضافه کرد: در گذشته پرونده‌های تخریب و تصرف اراضی ملی مدت زمان زیادی در نوبت بررسی قرار می‌گرفتند و متخلفان از این فرصت برای تخریب بیشتر اراضی تصرف شده استفاده می‌کردند.

در شهرستان مهاباد بیش از ۱۹۷ هزار هکتار مرتع وجود دارد که ۵۰ هزار هکتار آن مراتع درجه یک با پوشش مناسب، ۷۰ هزار هکتار مراتع درجه ۲ با پوشش متوسط و بقیه مراتع درجه سه با پوشش ضعیف است.

مهاباد در جنوب آذربایجان‌غربی واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha