انتخابات پارلمانی در ساحل عاج و بازگشت به زندگی سیاسی مسالمت‌آمیز

تهران - ایرنا - شهروندان ساحل عاج امروز (شنبه) در حالی برای انتخابات پارلمانی (مجلس ملی) به پای صندوق‌های رای رفته‌اند که برای نخستین بار پس از یک دهه تمامی بازیگران اصلی سیاسی در این انتخابات شرکت دارند و امید به بازگشت به زندگی مسالمت‌آمیز در این کشور را بار دیگر زنده کرده‌ است.

به گزارش شبکه خبری «فرانس ۲۴ » فرانسه، مردم ساحل عاج برای انتخاب ۲۵۵ نماینده پارلمان در ۲۰۵ حوزه انتخابیه در رای‌گیری شرکت می‌کنند و بیش از ۷ میلیون نفر برای شرکت در این انتخابات فراخوانده شده‌اند. حوزه‌های رای‌گیری از ساعت ۸ به وقت محلی فعالیت خود را آغاز کرده‌اند و تا ساعت ۱۸ دایر خواهند بود.

امروز ۱۵۰۰ نامزد برای تصاحب کرسی‌های مجمع ملی ساحل عاج با یکدیگر رقابت می‌کنند.

مردم ساحل عاج پس از یک مبارزات انتخاباتی که بدون حادثه مهمی پشت سر گذاشته شد، به دنبال انتخابات آشفته ریاست جمهوری، به بازگشت کشور به یک همزیستی مسالمت آمیز امیدوارند.

این برای نخستین بار در طول ۱۰ سال گذشته است که تمامی بازیگران اصلی سیاسی در ساحل عاج در انتخابات پارلمانی شرکت می‌کنند. این انتخابات در شرایطی برگزار می‌شود که مخالفان انتخابات ریاست جمهوری در اکتبر ۲۰۲۰ آن را تحریم کردند و این کشور در پیش و پس از آن انتخابات صحنه خشونت بود.

خشونت‌های ناشی از اعتراض‌های خیابانی در جریان انتخابات ریاست جمهوری در ساحل عاج ۸۷ کشته و نزدیک به ۵۰۰ زخمی بر جای گذاشت.

پیش از این هم در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۰ پس از آنکه «لوران گباگبو» رئیس جمهوری وقت ساحل عاج از پذیرش شکست در مقابل «واتارا» امتناع کرد، ۳ هزار نفر در جریان اعتراضاتی که پنج ماه به طول انجامید، جان خود را از دست دادند.

در انتخابات ریاست جمهوری ساحل عاج که ۳۰ اکتبر ۲۰۲۰ برگزار شد، نیمی از حدود ۷.۵ میلیون نفر واجد شرایط شرکت در این انتخابات حضور یافتند. طبق اعلام رسانه‌های ساحل عاج، ۳۵ هزار پلیس و سرباز ارتش مامور تامین امنیت روند رای گیری انتخابات ریاست جمهوری ساحل عاج بودند.

در این دوره از انتخابات چهار نامزد شرکت کردند و کاندیداتوری آلاسان واتارا رئیس جمهوری کنونی این کشور برای سومین بار با انتقاداتی مواجه شد. اپوزیسیون ساحل عاج در واکنش به این اقدام انتخابات را تحریم کرد و مردم را به اعتراض فراخواندند.

«انری کنان بدی» رئیس جمهور پیشین، «پاسکال آفی انگوسن» نخست وزیر سابق و «کنان برتین کووادیو» نماینده مجلس در این دوره انتخابات ریاست جمهوری در ساحل عاج رقابت کردند. گباگبو در این دوره نیز قصد داشت نامزد شود، اما به دلیل اینکه پیشتر محکوم شده بود، درخواست او  پذیرفته نشد.

در این انتخابات، آلاسان واتارا با کسب ۹۴.۲۷ درصد آرا برای سومین دور متوالی پیروز شد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha