بیش از ۳۴۰ بیماری صعب العلاج را تحت پوشش قرار می‌دهیم

تهران-ایرنا- مدیرکل سازمان خدمات درمانی نیروهای مسلح از تحت پوشش قراردادن ۳۴۰ بیماری سخت و صعب العلاج از سوی سازمان متبوع خود خبر داد و گفت: تا پایان آذرماه تمام مطالبات مراکز طرف قرارداد در سطح نیروهای مسلح پرداخت شده وتلاش می کنیم تا پایان سال جاری هم مطالبات را پرداخت کنیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا مدیرکل سازمان خدمات درمانی نیروهای مسلح با تشریح اقدامات و اهداف سازمان خدمات درمانی نیروهای مسلح گفت: برخی از بیماری‌ها علاوه بر درد و رنج، هزینه‌های بسیار زیادی برای خانواده بیماران دارد که مانع از روند طبیعی زندگی می شود. هدف ما در سازمان خدمات و درمانی نیروهای مسلح این است که این بیماران را شناسایی و از آنها حمایت کنیم.

دکتر امیرنوروزی با بیان اینکه تاکنون حدود ۳۴۰ عنوان بیماری‌های صعب العبور تحت پوشش سازمان قرار گرفته است، گفت: بیمه‌های دیگر در سطح کشور در ۵ گروه اصلی بیماریهای صعب‌العبور را طبقه بندی کردند که با شاخه‌های فرعی آنها به ۱۳ بیماری مانند ام اس، ‌ تالاسمی، هموفیلی، سرطان‌ها و پیوند کلیه می‌رسد. اما در سازمان خدمات نیروهای مسلح حدود ۳۴۰ عنوان بیماری را شناسایی کردیم که ۱۰۰ عنوان در سال جاری به مجموعه بیماری‌های صعب العلاج اضافه کردیم.

مدیرکل سازمان خدمات درمانی نیروهای مسلح گفت: علاوه بر این اخیرا تعدادی از بیماری‌های نادر که سرپرست خانوار از عهده هزینه های آن برنمی آیند، را هم تحت پوشش قرار دادیم.

وی افزود: در راستای تدابیر رهبر معظم انقلاب برای بحث فرزند آوری، بیماری ناباروری را به عنوان یک بیماری صعب العلاج در نظر گرفته‌ایم و تمام هزینه‌های مربوط به درمان ناباروری را تحت پوشش قرار داده و برای اولین بار در سطح سازمان‌های بیمه کشور خدمات ناباروری را به صورت خدمات خرید خدمت از مراکز طرف قرارداد تحت پوشش قرار دادیم.

مدیرکل سازمان خدمات درمانی نیروهای مسلح از کمک ۵ میلیاردتومانی برای تجهیز مراکز درمانی که خدمات ناباروری را انجام می دهند خبر داد و گفت: این سقف ۵ میلیارد تومان خارج از سقفی است که به صورت معمول به مراکز خدمات درمانی نیروهای مسلح کمک می کنیم.

وی افزود: صرفا مراکزی که بخواهند برای ناباروری اقدام کنند و نیازمند تجهیزاتی باشند، تسهیلات بدون سود بانکی در اختیار آنها می گذاریم که این تسهیلات از مطالبات کارکنان کم می شود.

مدیرکل سازمان خدمات درمانی نیروهای مسلح با اشاره به اقدامات این سازمان در بحران کرونا افزود: به محض این که تعدادی از بیمارستان‌های نیروهای مسلح به عنوان بیمارستان معین درمان کرونا معرفی شدند مبالغی به صورت پیش پرداخت در اسفند سال ۹۸ برای آنها واریز شد که تا الان هم از آنها مبالغ را دریافت نکردیم و به آنها تنفس یکساله دادیم چرا که مراکز به خاطر بحث کرونا به شدت کاهش درآمد داشتند.

وی گفت: علاوه بر این مبالغی را به صورت ویژه در اختیار آنها قراردادیم. برای هر نفری که در بخش عادی بستری شده است ۵۰۰ هزارتومان و برای افرادی که در بخش‌های ویژه بستری هستند تا سقف یک میلیون مازاد برهزینه هایی که برای آنها در نظر گرفته شده پرداخت کردیم و سعی کردیم تا جایی که توان داریم به آنها کمک کنیم.

نوروزی در ادامه گفت: از سیل ابتدای سال ۹۸ در استان‌های گلستان، خوزستان، لرستان و کرمانشاه مبالغی را به صورت پیش پرداخت در اختیار مراکز درمانی نیروهای مسلح قرار دادیم. در زمان شهادت سردارسلیمانی هم ۱۹۲ میلیارد تومان به بیمارستان‌ها پیش پرداخت کمک کردیم.

مدیر کل سازمان خدمات درمانی نیروهای مسلح افزود: برای حمایت مالی از مراکز درمانی نیروهای مسلح در طی سال ۹۸ بالغ بر ۳۲۰ میلیارد تومان در مقاطع مختلف برای کمک به تجهیز بیمارستان‌ها در قالب پیش پرداخت کمک کردیم و در طی سال ۹۹ تا پایان آذرماه تمام مطالبات مراکز طرف قراردادمان در سطح نیروهای مسلح پرداخت کردیم و سعی ما بر این است که تا پایان سال جاری هم مطالبات را پرداخت کنیم.

همچنین در این نشست سرتیپ دوم حمیدرضا سلمانی فرمانده قرارگاه انصار و سپهر نیروی زمینی ارتش، هدف از تشکیل قرارگاه انصار و سپهر را رسیدگی به حل مشکلات کارکنان ارتش و خانواده‌های آنها بر اساس فرامین مقام معظم رهبری عنوان کرد و گفت: برای تحقق این امر، ‌ سه اصل محوری ولایت مداری، عدالت محوری و شایسته سالاری به دستور فرمانده نیروی زمینی در نزاجا تبیین و نهادینه شده است.

فرمانده قرارگاه انصار و سپهر نیروی زمینی ارتش با اشاره به تدوین و اجرای طرح لبیک در نیروی زمینی ارتش گفت: فرمایشات رهبر معظم انقلاب سرلوحه و نصب العین کار این قرارگاه قرار گرفته و تلاش ما این است که فرمایشات رهبری به نحو احسن پیگیری شود تا بتوانیم ولایت مداری را در نیروی زمینی به منصه ظهور برسانیم.

سرتیپ سلمانی با اشاره به راه اندازی سامانه سپهر در نیروی زمینی ارتش افزود: همه کارکنان نیروی زمینی با این سامانه سپهر در تماس هستند و متخصصینی از معاونت‌های ذیربط در این مجموعه به صورت آنلاین تماس‌های همکاران را در خصوص مشکلات می شنوند و پاسخ می‌دهند.

وی با بیان این که به ۱۵ هزار تماس پاسخ داده شده گفت: علاوه بر این این مرکز به صورت شبانه روزی از طریق پیام کوتاه و پیام‌گیر صوتی به سوالات کارکنان پاسخ می‌دهد.

فرمانده قرارگاه انصار و سپهر نیروی زمینی ارتش افزود: از دیگر برنامه‌های این قرارگاه تهیه دستورالعملی به نام طرح انصار در قالب کتابچه لبیک ۲۴ تهیه شده است که براساس آن دیدار چهره به چهره فرماندهان با کارکنان نیروی زمینی صورت می‌گیرد. اگر در این دیدارها خانواده هایی که مشکل دارند، ‌مشکلاتشان حل نشود به قرارگاه انصار ارجاع می‌شوند و تا این لحظه ۵۴۵ نفر در قالب لبیک ۲۴ به این قرارگاه ارجاع شده‌اند.

سرتیپ سلمانی ادامه داد: در این قرارگاه از فرزندان نخبگان، کارکنانی که دارای دو فرزند به بالا در دانشگاه آزاد مشغول تحصیل هستند و همچنین خانواده‌هایی  که همزمان دارای سه فرزند دانش‌آموزهستند، حمایت های مادی و معنوی می‌کنند. تاکنون ۳ هزار و ۲۴۰ نفر شناسایی شدند و مبلغ ۷۵۰ میلیون تومان به حساب آنها واریز شده است.

وی اضافه کرد: در حوزه بلایای طبیعی مثل سیل و زلزله خانواده هایی که آسیب دیدند تاکنون یک میلیارد و ۷۸۰ میلیون تومان برای ۸۹ خانواده که شناسایی شدند به حساب آنها ریخته شده است که البته همه اینها در سال جاری انجام شده است.

فرمانده قرارگاه انصار و سپهر یادآور شد: این پشتیبانی‌های مادی و معنوی از نگاه بلند فرمانده نیروی زمینی انجام شده و این کمک ها هیچ ردیف بودجه‌ای ندارد و همه از عواید داخلی نیرو است.

سرتیپ سلمانی با اشاره به حمایت‌هایی که از کارکنان در زمینه شناسایی و مداوای ناباروری و نازایی در این نیرو انجام شده، ‌گفت: با مرکزیت بیمارستان هاجر با دو مرکز ناباروری ابن سینا و تابان تفاهم نامه‌هایی امضا شده است و تا این لحظه برای یک هزار و ۷۶ نفر پرونده تشکیل شده که در حال مداوا هستند در کنار آن با مساعدت فرمانده نیروی زمینی جهت تشویق یک میلیارد و هفتصد میلیون تومان در قالب کارت هدیه به خانواده آنها نیز پرداخت شده است.

وی در ادامه به درمان بیماران صعب العلاج در نیروهای مسلح اشاره کرد و گفت: این بیماران به سه دسته خفیف، متوسط و شدید تقسیم شده‌اند. علاوه بر این که ماهیانه به حساب آنها مستمری ریخته می‌شود و در تمام بیمارستان‌های نیروی زمینی دارالشفا تاسیس شده است که بیماران به این مراکز مراجعه می کنند. علاوه بر این وام‌های کم بهره به حساب آنها ریخته شده است.

به گفته سرتیپ سلمانی از بدو تاسیس دارالشفا تا الان ۴۷ میلیارد تومان به حساب آنها ریخته شده است.

وی گفت: همکارانی که دارای بیماری صعب العلاج هستند در نوبت دریافت و اسکان خانه سازمانی قرار نمی گیرند و در اولویت هستند. علاوه بر این هرجا که مایل باشند انتقال پیدا می کنند بنابراین سعی شده این همکاران به نحو احسن مورد حمایت قرار بگیرند.

همچنین در این نشست دکتر سوسن عزیز محمدی رئیس بیمارستان هاجر با تشریح اقدامات بیمارستان هاجر گفت: بیمارستان هاجر با مأموریت خدمت رسانی بهتر، دقیق تر و به روزتر به خانواده‌های نیروهای مسلح به ویژه بانوان در راستای مأموریت و مشکل بحران جمعیت خدمات رسانی می کند ارائه می‌دهد.

وی با بیان اینکه امروز رشد جمعیتی ما به زیر یک درصد رسیده است و در شش ماه ۹۹ به دلیل بیم از کرونا این عدد نیز کاهش پیدا کرده است، گفت: از سال ۹۰ که هشدار کاهش جمعیت بارها توسط رهبر معظم اقنلاب مورد تأکید قرار گرفت، تذاکرات ایشان در ۳۰ اردیبهشت ۹۳ به شکل دستورالعملی ابلاغ شد و ۳۰ اردیبهشت به همین مناسبت روز جمعیت نامگذاری شد.

رییس بیمارستان هاجر ادامه داد: رشد جمعیت کشور در  دهه ۴۰ و ۵۰ قابل قبول بود اما زمانی که طرح روش‌های پیشگیری از بارداری از طریق بانک ملی جهانی اتفاق افتاد این موضوع در کشورما عملیاتی شد، نرخ رشد جمعیت به تدریج کاهش پیدا کرد و متأسفانه الان به بحرانی رسیدیم که ۸/۱ به ازای هر خانم، فرزندآوری را شاهدیم به طوری که الان دو فرزند به ازای هر خانم در دوره بارداری در کشور رسیدیم و این نگرانی وجود دارد که جمعیت ما به حد جانشینی هم نخواهد رسید.

عزیزمحمدی گفت: با این وضعیت در سال ۱۴۵۰ حدود ۳۲ درصد جمعیت ایران را سالخوردگان تشکیل خواهند داد که این جمعیت بار مالی، روانی و اقتصادی دارد، زیرا ما در تولید نیاز به نسل جوان داریم.

وی افزود: از سال ۹۳ که رهبر معظم انقلاب با تأکیدات بیشتر از وزارت بهداشت و ارکان مملکتی خواستند که این موضوع فرزند آوری را جدی بگیرند، الان با گذشت ۶ سال اقدامی جدی در این رابطه اتفاق نیفتاده است.

رییس بیمارستان هاجر با اشاره به افزایش سن ازدواج جوانان با توجه به مشکلات اقتصادی اظهار کرد: سلامت نسل بارور و مادران برای از دست ندادن این جمعیت در آینده از عوامل مهم در هدایت جمعیت است، بنابراین باید معضلاتی مانند طلاق و مشکلات اقتصادی را برطرف کنیم.

وی با اشاره به دستور فرمانده نیروی زمینی ارتش برای راه اندازی مرکز ناباروری در بیمارستان هاجر گفت: پیرو دستور امیر حیدری، تیم‌های ما از همه شهرها و مراکز استانی بازدید کردند و کار را شروع کردیم. بحث ما ابتدا ناباروری اولیه بود که طبق صحبت های مدیرکل سازمان خدمات درمانی نیروهای مسلح از این به بعد ناباوری ثانویه هم در دستور کار قرار گرفته است.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =