۱۶ اسفند ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۰۳
کد خبرنگار: 2173
کد خبر: 84254060
۲ نفر

برچسب‌ها

کاوشگر استقامت اولین آزمایش حرکت خود را در مریخ انجام داد

تهران- ایرنا- سازمان فضایی آمریکا (ناسا) اعلام کرد که کاوشگر «استقامت» این سازمان اولین آزمایش حرکت خود روی سیاره سرخ مریخ را با موفقیت انجام  داد.

به گزارش پایگاه اینترنتی اسپیس، کاوشگر استقامت که به اندازه یک خودرو است روز ۱۸ فوریه با موفقیت روی سیاره مریخ فرود آمد. این کاوشگر روز پنجشنبه اولین حرکت کوتاه خود را در این سیاره انجام داد. 

در این آزمایش، استقامت در مجموع مسافت ۲۱.۳ فوت (۶.۵ متر) را طی ۳۳ دقیقه روی زمین مریخ حرکت کرد. در این آزمایش استقامت به جلو حرکت کرد، در جای خود چرخید و پشتیبان گیری کرد. حداکثر سرعت این کاوشگر ۰.۰۱ مایل در ساعت (۰.۰۱۶ کیلومتر در ساعت ) است. 

«آنایس ظریفیان» مهندس آزمایش حرکت کاوشگر استقامت در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا گفت: اولین آزمایش حرکت ما فوق العاده خوب پیش رفت. این تازه آغاز راه است. 

استقامت دو هفته پیش اولین صداهای ناشی از سطح مریخ را که شامل صداهای وزش باد می شد، ضبط و به زمین ارسال کرد. صداهای سطح مریخ به وسیله‌ دو میکروفون تعبیه شده روی کاوشگر «استقامت» ضبط شده‌ اند. در یکی از آنها صدای ضعیف وزوز در پس‌ زمینه شنیده می ‌شود که به گفته «دیو گروئل» مهندس اصلی دوربین ‌ها و میکروفن کاوشگر استقامت، از خود این کاوشگر است اما حدود ۱۰ ثانیه بعد میکروفن صدای ضعیفی از وزش باد را ضبط کرد که این صدا اولین صدای ضبط شده سطح مریخ است.

استقامت بزرگ‌ترین و پیچیده‌ترین کاوشگری است که تاکنون به سیاره مریخ ارسال شده و قرار است یک ماموریت ۲ ساله را برای جستجوی علایم حیات و آماده سازی مقدمات برای دیدارهای آتی انسان‌ها بر سطح این سیاره سرخ آغاز کند.

کاوشگر استقامت پنجشنبه ۳۰ ژوئیه ۲۰۲۰ (نهم مرداد ۱۳۹۹) زمین را به مقصد سیاره سرخ ترک کرده بود.

«استقامت» از هفت ابزار خود برای توصیف سطح دهانه «جزرو» در نزدیکی خط استوای مریخ و جست و جوی نشانه‌هایی از حیات باستانی در مریخ در شعاع ۴۵ کیلومتری سنگ‌های این دهانه که میلیاردها سال پیش میزبان یک دریاچه و یک دلتای رودخانه‌ای بوده است، استفاده خواهد کرد.

این ربات ۶ چرخ همچنین چند نمونه از مکان‌های قابل مطالعه و امیدوارکننده را جمع‌آوری و ذخیره می‌ کند. این نمونه‌ها سپس در عملیاتی که توسط ناسا و سازمان فضایی اروپا انجام خواهد شد، به زمین منتقل می‌شوند و محققان در آزمایشگاه‌های سراسر جهان آنها را با جزییات کامل و به دنبال نشانه‌هایی از زندگی و سرنخ‌هایی در مورد تاریخ تکامل سیاره سرخ در آنها بررسی می‌کنند.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =