فارس ، پیشتاز در اجرا و ثبت داده‌های واکسیناسیون کروناست

شیراز-ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز گفت: اگرچه همزمان با سراسر کشور، واکسیناسیون بیماری کووید ۱۹ در شیراز و استان فارس آغاز شد اما این استان در ثبت داده‌های آماری واکسیناسیون در کشور پیشتاز است.  

دکتر مهرزاد لطفی، شنبه در دویست و هفتاد و هفتمین نشست ستاد دانشگاهی مدیریت کرونا، اظهار داشت : همزمان با سراسر کشور تزریق واکسن کووید۱۹ در شیراز آغاز شد و در مرحله نخست با هماهنگی انجام شده ۴۶۰ دوز واکسن به دانشگاه علوم پزشکی شیراز اختصاص یافت و اجرای مرحله دوم واکسن علیه کرونا نیز با اختصاص پنج هزار و ۹۰۰ دوز به استان فارس انجام شد.

وی افزود: در مرحله نخست، ۴۶۰ دوز واکسن علیه کرونا به کارکنان بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) بیمارستان‌های فارس تزریق شد و در مرحله دوم با تحویل پنج هزار و ۹۰۰ دوز واکسن جدید به دانشگاه علوم پزشکی شیراز، علاوه بر پرسنل بهداشت و درمان، واکسیناسیون جانبازان قطع نخاعی در مراکز نگهداری جانبازان و سالمندان در سراهای سالمندان در اولویت قرار گرفت.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، با بیان اینکه از آغاز همه‌گیری کرونا تا کنون، فارس در ثبت داده‌های مربوط به این بیماری، در بستر سامانه‌های اطلاعاتی پیشتاز بوده است، گفت: داده‌های ثبت شده در این سامانه‌ها ظرف یک سال اخیر، در مدیریت بهتر بیماری بسیار کارآمد بوده و توانسته مجموعه مدیریتی سلامت فارس را برای تصمیم گیری در این شرایط بحرانی یاری دهد.

لطفی ادامه داد: واکسیناسیون کرونا نیز در شرایط حاضر، یکی از اولویت‌های مهم نظام سلامت کشور و ستاد دانشگاهی مدیریت کرونا محسوب می‌شود که لازم است تدابیر لازم برای اجرای موفق آن اندیشیده شود.

وی، با تاکید بر رعایت ۲ اصل دقت و سرعت در ادامه واکسیناسیون کرونا در استان، پیش‌بینی بستر آماری برای ثبت صحیح داده‌های مربوط به افراد دریافت کننده و عوارض احتمالی را در دستور کار اعضای این ستاد قرار داد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین با پیگیری میزان مراجعه به مراکز ۱۶ ساعته و بستری بیماران در بخش‌های عادی و ویژه، نسبت به خطر اوج گیری دوباره بیماری در استان فارس هشدار داد.

لطفی، با اشاره به نزدیک بودن تعطیلات نوروزی، از اعضای این ستاد خواست تا تدابیر لازم برای آمادگی مراکزی که برای ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در این استان پیش‌بینی شده و همچنین فعالیت ۲ ستاد سلامت نوروز ۱۴۰۰ و ستاد دانشگاهی کرونا تلاش کنند و مهیای ارائه خدمات مطلوب به مردم این استان باشند.

آمار مبتلایان به کووید۱۹ در شیراز به مرز ۸۸ هزار نفر رسید

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز نیز در این نشست، با اعلام آخرین وضعیت کرونا در استان فارس از ابتدای شیوع تاکنون، از افزایش موارد ابتلا در شیراز به مرز ۸۸ هزار نفر خبر داد.

دکتر عبدالرسول همتی گفت: از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون، ۶۵۲ هزار و ۸۳۱ مورد تست تشخیصی به روش مولکولی در آزمایشگاه‌های این استان انجام شده که با بررسی این نمونه‌ها، ۱۷۷ هزار و ۴۵۹ بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

به گفته وی: همچنین از آغاز اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی تا کنون، ۴۱ هزار و ۴۴۶ مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد، سه هزار و ۳۴۹ بیمار مثبت نیز به این روش شناسایی شده است و در مجموع از ابتدا تاکنون، ۱۸۰ هزار و ۸۰۸ نفر بیمار مبتلا به کووید۱۹ در استان فارس شناسایی شده‌اند.

همتی افزود: همچنین از ابتدای شیوع این بیماری تا کنون، ۱۷۱ هزار و ۹۳۸ نفر بهبود یافته و از بیمارستان‌های این استان ترخیص و یا از ایزوله خانگی خارج شده‌اند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز اضافه کرد: هم اکنون ۵۸۵ بیمار مثبت و یا مشکوک دارای علایم کروناویروس در بیمارستان‌های استان فارس بستری هستند که از این تعداد، ۱۰۲ بیمار مبتلا به کووید۱۹ به دلیل وخامت وضعیت جسمی در بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) خدمات درمانی دریافت می‌کنند.

همتی ادامه داد: با جان باختن چهار نفر دیگر بر اثر کروناویروس در روز گذشته (پانزدهم اسفندماه ۹۹) مجموع جانباختگان ناشی از کووید۱۹ از ابتدای شیوع بیماری تاکنون در فارس به سه هزار و ۲۸۰ نفر رسیده است.

وی، با بیان اینکه در روزهای پایانی سال هستیم و مراجعه مردم به مراکز پُر تردد و شلوغ و استفاده از وسایل نقیله عمومی افزایش یافته است، از همگان خواست تا ضمن جدی گرفتن استفاده از ماسک، حفظ فاصله فیزیکی از دیگران و شست و شوی مکرر دست‌ها، از سلامت خود و خانواده‌هایشان مراقبت کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha