۱۶ اسفند ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۴۴
کد خبرنگار: 933
کد خبر: 84253755
۰ نفر

برچسب‌ها

محوطه قنات گوهرریز جوپار ساماندهی می‌شود

کرمان - ایرنا - مدیر پایگاه میراث‌جهانی قنات گوهرریز جوپار گفت: عملیات ساماندهی محوطه اطراف قنات گوهرریز جوپار برای حضور و بازدید گردشگران از این اثر ثبت جهانی آغاز شد.

فوزیه فرح‌بخش روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: عملیات ساماندهی محوطه اطراف قنات گوهرریز جوپار با اعتباری معادل یک میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی اجرا می‌شود.

وی تصریح کرد: در این  عملیات ایجاد مسیر پیاده‌راه قنات گوهرریز جوپار براساس ضوابط عرصه و حریم قنوات ثبت شده انجام می‌شود، بطوریکه مسیر ورود و خروج  قنات گوهرریز برای حضور گردشگران و علاقمندان تعریف خواهد شد.

مدیر پایگاه میراث‌جهانی قنات گوهرریز جوپار اظهار تاکید کرد: این طرح پس از تایید شورای فنی استان و همچنین زیر نظر اداره‌کل امور پایگاه‌ها و پایگاه‌های جهانی برای تمام محوطه و پیرامون آن تهیه شده و ملزم به اجرا هستند.

وی ادامه داد: پس از ساماندهی محوطه اطراف قنات گوهرریز جوپار، عملیات نورپردازی آن نیز آغاز خواهد شد.

فرح بخش اظهار داشت: در حال حاضر ۱۱ قنات در کشور ثبت جهانی شده است که سه قنات آن در استان کرمان وجود دارد و این مساله از اهمیت ویژه‌ای در زمینه جذب گردشگران داخلی و خارجی برخوردار است.

قنات گوهر ریز در دامنه کوه‌های جوپار کرمان واقع شده است و یکی از فعال‌ترین قنات‌های بخش جوپار استان کرمان محسوب می‌شود که قدمتی ۷۵۰ ساله از دوران صفویه دارد و سال ۹۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

طول قنات گوهر ریز سه هزار و ۵۵۶ متر و با ۱۲۹ حلقه چاه در ۶ شاخه، حدود ۳۳۰ هکتار از باغات و اراضی کشاورزی را آبیاری می‌کند.

قنات گوهر ریز جوپار بهمراه قنات‌های اکبر آباد و قاسم آباد بم در تیرماه سال ۹۵ و در چهلمین اجلاس کمیته میراث جهانی در شهر استانبول ترکیه به همراه ۱۱ قنات دیگر ایرانی در میراث تاریخی - فرهنگی یونسکو ثبت شدند.

شهر جوپار در فاصله ۳۰ کیلومتری جنوب غرب مرکز استان قرار دارد و از مناطق خوش آب و هوای استان بشمار می رود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha