راه اندازی معدن سنگ‌آهک کرمان نیاز به دیگر استان‌ها را برطرف کرد

کرمان – ایرنا – مدیر مجتمع پخت آهک و دولومیت کرمان گفت: با راه اندازی معدن سنگ آهک سرآسیاب در کرمان نیاز این مجتمع به استان های همجوار از جمله اصفهان و یزد برطرف شده است.

به گزارش ایرنا، وحید فراهانی شامگاه یکشنبه در حاشیه بازدید استاندار از معدن سنگ آهک سرآسیاب کرمان گفت: در راستای سال "جهش تولید" و تکیه و تاکیدی که مقام معظم رهبری بر داشته های داخلی و بحث اقتصاد مقاومتی داشته اند شرکت گسترش و نوسازی معادن خاورمیانه گام های اساسی را در زمینه بی نیازی استان از معادن استان های همجوار برداشته است.
وی با توجه به احداث و راه اندازی کارخانجات فولاد سازی توسط هلدینگ میدکو  و نیاز روزافزون این صنایع به ماده معدنی آهک، شرکت گسترش و نوسازی خاورمیانه اقدام به پی جویی و اکتشاف و بهره برداری از معادن آهک کرده است .

 فراهانی در ادامه گفت: در این راستا به راه اندازی کارخانه آهک و دولومیت با ظرفیت روزانه ۸۰۰ تن محصول آهک و ظرفیت روزانه ۴۰۰ تن محصول دولومیت کلسینه با تکنولوژی شرکت سیم پروجتی ایتالیا  اقدام کرد و کار استخراج و بهره برداری از معدن آهک سرآسیاب را نیز در  آذرماه امسال شروع کرد.


مدیرمجتمع پخت آهک و دولومیت با اشاره به اینکه راه اندازی این معدن نیاز کرمان را به استان های همجوار مرتفع کرده است گفت: معدن  آهک سرآسیاب با دارا بودن سه فاکتور مهم کیفیت سنگ، ذخیره معدن و مسافت کم در سایت فرآوری آهک نقش بسیار مهمی را دارد که در حال حاضر سنگ خام مصرفی کارخانه آهک و دولومیت را نیز تامین می کند.
 فراهانی در ادامه گفت: سنگ آهک این معدن  با کیفیت و مرغوبیتی که دارد می تواند  به صورت محصولات دانه بندی یا پودر آهک از آن استفاده شود و همچنین بر طبق مطالعات صورت گرفته و آنالیزهای انجام شده سنگ معدن از کیفیت بسیار بالایی جهت استفاده در خط تولید آهک کلسینه (پخته) می باشد.
وی همچنین اظهار داشت: این معدن با  داشتن ذخیره ای بالغ بر  ۳۰میلیون تن  اصلی ترین منبع تامین کننده سنگ آهک ممرادکو می باشد و این مجموعه را از داشتن سایر منابع سنگ آهک بی نیاز می کند.
مدیرمجتمع پخت آهک و دولومیت افزود: طبق طراحی های انجام شده توسط دفتر فنی امور معدن و نیاز کارخانه تولید آهک و دولومیت ممرادکو، سالیانه بیش از ۶۰۰ هزار تن سنگ آهک  دانه بندی شده با ابعاد ۸۰-۴۰ از این معدن تامین می شود.
وی با توجه به اینکه معدن فوق در نزدیکی  جاده آسفالته  مسیر زرند- کرمان و در فاصله ۳۵  کیلومتری تا کارخانه آهک و دولومیت  می باشد گفت: این معدن به راحتی و کمترین هزینه حمل و نقل می تواند خوراک  این کارخانه را تامین کند.
 فراهانی از جمله مهم ترین موارد مصرفی آهک را در صنعت دانست و گفت: حدود ۴۱ درصد آهک در صنایع آهن و فولاد، ۳۲ درصد در صنعت ساختمان، ۶ درصد  در صنایع شیمیایی، سه درصد در محیط زیست و حدود هشت درصد در صنایع تصفیه قند، چرم سازی، کشاورزی و صنعت نفت استفاده می شود.
وی همچنین گفت: در صنایع فولاد از آهک به عنوان کمک ذوب استفاده می شود که میزان مصرف آهک در این صنعت ۵۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم به ازای هر تن فولاد می باشد و همچنین آهک علاوه بر کاهش دمای ذوب به عنوان جدا کننده و جمع کننده عناصر زاید از جمله،گوگرد، فسفر، آلومینیوم و سیلیس از فولاد عمل می کند.
مدیرمجتمع پخت آهک و دولومیت همچنین استخراج از این معدن را به روش روباز و پلکانی و با استفاده از روش حفاری و آتش کاری عنوان کرد و گفت: بارگیری و حمل توسط دستگاه های نیمه سنگین معدنی انجام می شود و به منظور بهره برداری اصولی و  بهینه از ذخیره سنگ آهک ، ضمن ایجاد دسترسی به فراز ماده معدنی ، سعی بر آن است که استخراج و بهره برداری آن با استفاده از حفاری و آتشکاری بهینه انجام گیرد که برای این منظور پس از انجام عملیات حفاری و آتشکاری مواد حاصل از استخراج بوسیله بیل مکانیکی یا لودر بار گیری می شود.
  وی همچنین در ارتباط با اشتغالزایی و نیروهای به کار گرفته در این معدن گفت: این معدن  ۵۰ نفر به صورت مستقیم و ۸۰ نفر غیرمستقیم اشتغالزایی داشته است .
 فراهانی محصولات تولیدی این خط را در حال حاضر سنگ آهک دانه بندی شده ۰ تا ۴۰ میلیمتر و ۴۰ تا ۸۰ میلیمیتر عنوان کرد و گفت: خردایش  و دانه بندی کلوخه استخراج شده توسط سیستم خردایش مستقر در محل معدن با ظرفیت ۲۰۰ تن در ساعت کلوخه ورودی، طی دو شیفت کاری انجام می شود  و خط دانه بندی ۰ تا ۶ میلیمتر و ۶ تا ۲۰ میلیمتر به عنوان تکمیل کننده زنجیره تولید طی دوماه آینده راه اندازی خواهد شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =