۱۶ اسفند ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۴۸
کد خبرنگار: 893
کد خبر: 84253641
۰ نفر

برچسب‌ها

تلاش دولت مستعفی و فراری یمن به برقراری ارتباط دیپلماتیک با قطر

تهران - ایرنا - یک منبع آگاه در دولت مستعفی و فراری یمن، از تلاش وزیر امور خارجه دولت «عبدربه منصور هادی» برای برقراری ارتباط دیپلماتیک با قطر خبر داد.

به گزارش ایرنا امروز (شنبه) پایگاه اطلاع رسانی «الخلیج اونلاین» به نقل از یک منبع دیپلماتیک در دولت مستعفی و فراری یمن، وزارت امور خارجه این دولت در حال مهیا کردن زمینه از سرگیری روابط دیپلماتیک با قطر طی چند روز آینده است.  

این منبع که به نام وی اشاره نشده، بدون افشای جزئیات بیشتر افزود که «احمد عوض بن مبارک» وزیر امور خارجه و مهاجران دولت مستعفی و فراری یمن برای دیدار با مقامات قطر، به دوحه سفر خواهد کرد.  

مقامات  قطر و دولت منصور هادی رییس جمهوری مستعفی و فراری یمن در این خصوص تاکنون اظهار نظر رسمی نکرده‌اند. 

دولت مستعفی و فراری یمن به ریاست منصور هادی از ژوئن ۲۰۱۷ در پی محاصره دوحه توسط عربستان، امارات، بحرین و مصر و به دلیل آنچه حمایت دوحه از «شبه نظامیان حوثی» (جنبش انصارالله یمن) خواند، روابط خود با قطر را قطع کرد.  

با این حال به رغم گسست سیاسی با دولت عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی و فراری یمن، در چارچوب طرح سازمان ملل برای کمک به مردم یمن، قطر متعهد شد  ۷۰ میلیون دلار به این کشور کمک کند. 

«معمر الریانی»  وزیر اطلاع‌رسانی دولت منصور هادی اوایل امسال مدعی شد که قطر به دلیل روابط نزدیکش با ایران از حوثی‌ها (انصارالله)  حمایت و پشتیبانی می‌کند.  

ناظران سیاسی منطقه معتقدند، تلاش اخیر دولت مستعفی و فراری یمن برای برقراری روابط با قطر پس از آن انجام می‌شود که ریاض و دوحه روابط خود را از سرگرفتند و از سوی دیگر روابط نزدیک قطر با ایران و عربستان می‌تواند به این گروه در مذاکرات احتمالی بین انصارالله و دولت مستعفی یمن کمک کند.  

این ناظران در عین حال با اشاره به باقی ماندن پاره‌ای اختلاف‌ها بین کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از جمله امارات، بحرین و حتی عربستان (روابط با ترکیه و حمایت از اخوان المسلمین از سوی قطر) با دوحه معتقدند، قطر برای از سرگیری روابط با دولت مستعفی یمن شتاب زده عمل نخواهد کرد و در صورت پافشاری منصور هادی برای برقراری این روابط، دوحه شروطی خواهد داشت که دولت مستعفی و فراری یمن باید آن را بپذیرد.  

نیروهای انصارالله به دریاچه سد مارب دست یافتند 

در گزارش دیگری، منابع نظامی از پیشروی‌های جدید ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در جنوب منطقه مرکزی «جبل البلق» و سیطره کامل بر سواحل جنوبی و جنوب شرقی دریاچه سد مارب خبر دادند. 

به گزارش ایرنا، آژانس مطبوعات یمن روز شنبه به منابع نظامی صنعا گزارش داد که نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن پس از انجام یک عملیات گسترده و درگیری با نیروهای وابسته به ائتلاف متجاوز سعودی و دولت مستعفی و فراری یمن در پشت روستای «الزور» توانستند با آزادسازی روستای «الروضه» در منطقه مرکزی جبل البلق، علاوه بر مناطق کوهستانی به ساحل جنوبی و جنوب شرقی دریاچه سد مارب دست یابند. 

بر اساس این گزارش، ارتش و کمیته‌های مردمی یمن طی دو روز گذشته توانستند پس از تحمیل خسارات سنگین به نیروهای متجاوز سعودی علاوه بر سیطره بر سلسله ارتفاعات «الجبلیه»، دامنه کنترل خود بر سد مارب را از سمت ضلع شمالی را گسترش دهند.  

گزارش شده است که طی ساعات گذشته، جنگنده‌های ائتلاف سعودی چندین بار با انجام حملات وحشیانه، منطقه «الکساره» در استان مارب یمن را بمباران کردند. 

عربستان سعودی از ششم فروردین ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن - فقیرترین کشور عربی - آغاز کرد تا به بهانه بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، به اهداف و زیاده خواهی‌های سیاسی خود جامه عمل بپوشاند.  

نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد از جمله بهداشت جهانی و یونیسف بارها هشدار داده‌اند که بر اثر ادامه حملات متجاوزان به یمن، مردم این کشور با قحطی و بروز یک فاجعه انسانی که در یک قرن گذشته بی‌سابقه است، روبه رو هستند.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =