دادستان زنجان: زندانی مربوط به استعمال مواد مخدر در استان نداریم

ایرنا - زنجان - دادستان زنجان گفت: تعداد پرونده‌های مفتوح مرتبط با موادمخدر در حال تحقیق و بررسی در زنجان، ۱۶ هزار فقره است و حتی یک زندانی به اتهام استعمال موادمخدر در استان نداریم.

حجت الاسلام محسن کرمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه ۸۰ درصد پرونده‌های تشکیل شده در دستگاه قضایی استان، در خصوص قاچاق مواد مخدر و مسائل پیرامونی آن است، افزود: بر اساس ضوابط و حقوق شهروندی، زندانیان متخلف حوزه موادمخدر نیز باید برای رسیدگی به امور خانواده از مرخصی برخوردار شوند.

وی به مشکلات مربوط به اعطای مرخصی به زندانیان با خلاف های حوزه موادمخدر اشاره کرد و گفت: در این خصوص با ۲ مشکل مواجه هستیم که از یک سو دادن مرخصی به آنهاست که بر اساس ضوابط باید برای رسیدگی به امور خانواده از مرخصی برخوردار باشند و اگر نباشد، حقوق شهروندی آنها ضایع می شود، از سوی دیگر چون این افراد برای مجموعه شهری مضر هستند و فساد ایجاد می‌کنند، هرگز به آنها مرخصی نمی دهیم.

حجت الاسلام کرمی با تاکید بر رویکرد اهتمام ویژه در تعقیب پرونده‌ها، گفت: پرونده‌ها را طوری رصد می‌کنیم که بعد از خروج از دادسرا، در مراحل بالاتر و حتی دیوان عدالت، هم پیگیری کنیم و اینگونه نیست که به نظر برسد با خروج پرونده از دادسرا، تکلیف ما تمام شد.

دادستان زنجان با تاکید بر اهمیت مراقبت‌های لازم از معتادان بهبود یافته، از اعضای شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان خواست، ایجاد خانه‌های میان راهی برای اسکان معتادان پاک شده در کمپ را در دستورکار قرار دهد.

حجت الاسلام کرمی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۴۱۰ معتاد در شهرستان زنجان داریم که از طرف خانواده حمایتی نمی‌شوند و به هیچ‌ وجه جایی برای اقامت ندارند، گفت: کاملا طبیعی است که معتاد بی‌خانمان، پس از خروج از کمپ، به محل قبلی مصرف مواد مخدر برمی‌گردد و با مصرف مواد و آلودگی دوباره، در کمتر از یک ساعت، همه زحمات کمپ را به هدر می دهد.

شهرداری یک وعده شام گرم برای معتادان ساکن خانه های میان راهی را تامین کند

وی گفت: بنابر این ضرورت ایجاد خانه‌های میان‌راهی برای اسکان معتادان بی‌خانمان که پاک شده و از  کمپ خارج می‌شوند بر کسی پوشیده نیست.

دادستان زنجان گفت: ما تامین نیروی مدیریتی این خانه را بر عهده می‌گیریم و شهرداری هم تامین یک وعده شام گرم برای ساکنین آن خانه را قبول کند.

 حجت الاسلام کرمی با اشاره به لزوم هماهنگی و همکاری در ایجاد خانه‌های میان‌راهی  افزود: با ایجاد این خانه ها به این افراد فرصت داده می‌شود تا به مدت یکی ۲ سال،  شب‌ها  در آن اقامت کنند و در طول روز هم به دنبال کسب وکار بروند.

دادستان زنجان با بیان اینکه با اجرای این طرح، به معتادان بهبود یافته بی‌خانمان، فرصت داده می‌شود تا به جای برگشت دوباره به‌سوی اعتیاد، تلاش را از سر گیرند، گفت: آنها می‌توانند با فراغ خاطر و انگیزه ساختن دوباره خود و زندگی‌، دنبال کار و تلاش باشند تا مکانی برای خود فراهم کرده و از این خانه خارج شوند.

وی با تاکید بسیار بر اینکه خانه‌های میان‌راهی بهبودیافتگان، باید با گرمخانه‌های معتادان بی خانمان، متفاوت باشد، افزود: این خانه ها فقط و فقط باید مختص معتادان پاک شده در کمپ باشد تا  به خاطر بی مکانی و مراجعه دوباره به گرمخانه‌ها و به واسطه همخانه شدن با معتادان، آلوده نشوند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =