نیروی دریایی آمریکا، ناوگانی که دیگر قدرت اول جهان نیست
ناو هواپیمابر چین که بر سازه روسی آن ساخته شده

تهران – ایرنا – شمار رزمناوهای نیروی دریایی ارتش چین (PLAN) طی چند سال گذشته رو به افزایش گذاشته بطوری که اکنون تحلیلگران و ناظران بین المللی قدرت و توان نیروی دریایی چین را از نیروی دریایی آمریکا بالاتر و برتر می بینند.

به گزارش روز شنبه ایرنا، تارنمای شبکه خبری سی ان ان با پرداختن به این موضوع نوشت: چین در وضعیتی از ساخت و ساز کشتی است که جهان تاکنون چنین حجمی از ساخت کشتی را به خود ندیده است.

این رسانه خبری آمریکایی نوشت: از سال ۲۰۱۵میلادی تا به امروز، چین اقدام به ساخت کشتی هایی کرده است که اکنون این کشور را به بزرگترین قدرت دریایی در جهان بدل ساخته است.

بنابراین گزارش و اعلام «دفتر اطلاعات دریایی آمریکا» موسوم به «اونی» (ONI) شمار رزم ناوهای چین در سال ۲۰۱۵ میلادی ۲۲۵ فروند بود، اما  تا سال ۲۰۲۰ میلادی به ۳۶۰ فروند رزمناو رسیده است که این تعداد، ۶۰ فروند بیش از رزمناوهای کنونی در ناوگان نیروی دریایی آمریکا است.

اونی پیش بینی می کند که شمار رزمناوهای نیروی دریایی ارتش آزادی بخش چین از هم اکنون تا چهار سال دیگر به ۴۰۰ فروند برسد.  

سی ان ان در ادامه گزارش نوشت: «شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین، درباره بالا بردن توان نظامی نیروی دریایی این کشور گفته است؛ «ماموریت و وظیعه ساخت نیروی دریایی قدرتمند هرگز به فوریت امروز نبوده است».

این شبکه خبری آمریکایی افزود: نیروی دریایی آمریکا در گزارشی سال گذشته میلادی اعلام کرد طی دو دهه اخیر شمار رزمناوهای نیروی دریایی چین سه برابر شده است.

دراین گزارش آمده است: نیروی دریایی چین هم اکنون دارای بزرگترین فرماندهی نیروی دریایی در جهان است، آنها پیشرفته ترین رزمناوهای سطحی، زیردریایی، ناوهواپیمابر، جت های جنگنده، ناوهای تهاجمی آبی خاکی، زیردریایی هایی با توان حمل موشک های هسته ای، رزمناوهای گارد سالحی و کشتی های یخ شکن قطبی را ساخته اند.

سی ان ان افزود: برخی از این رزمناوها و شناورهای جنگی ساخت چین نه تنها برابر بلکه بهتر از دیگر رزمناوهای آمریکایی است.  

بنابراین گزارش، «اندرو اریکسون» (Andrew Erickson) استاد کالج جنگ نیروی دریایی آمریکا (US Naval War College) در گزارشی فوریه خود نوشت: ارتش چین نه تنها از کارخانه های کشتی سازی این کشور رزمناو دریافت می کند بلکه آنها رزمناوهایی با توانایی و قدرتی بالاتر برخوردارند.

این استاد کالج نیروی دریایی آمریکا به  به ناوشکن های «تایپ ۰۵۵» (Type ۰۵۵ destroyer) – ناوشکن گریز از راداری که قابلیت پرتاب موشک  های هدایت شونده را دارد، که برخی از تحلیلگران این نوع رزمناو چینی را به مراتب بهتر از رزمناوهای آمریکایی آبی خاکی از کلاس «تیکندروگا» (Ticonderoga-class) که یک ناو با قابلیت پرتاب موشک های هدایت شونده است، می دانند.

رزمناو رادارگریز چینی 
رزمناو آمریکایی 

این گزارش می افزاید: درحالی  که چین قصد دارد تا سال ۲۰۲۵ شمار رزمناوهای نیروی دریایی خود را به ۴۰۰ فروند برساند، اما طرف آمریکایی بدون مشخص ساختن زمان خاصی، درنظر دارد تا ۳۳۵ فروند رزمناوها داشته باشد.

سی ان  ان در ادامه این گزارش نوشت: البته هنوز نمی توان گفت که قدرت نیروی دریایی آمریکا به آخر رسیده است، چراکه شمار نیروی دریایی آمریکا با داشتن ۳۳۰هزار خدمه فعال بیشتر از طرف چینی است که درحال حاضر تنها ۲۵۰هزار نیروی فعال دریایی دارد.

این گزارش در ادامه با اشاره به توان بالاتر ناوهای هواپیمابر آمریکایی در قبال چین که شالوده آنها بر پایه ناوهای هواپیمابر روسی بنا نهاد شده است، افزود: نیروی دریایی آمریکا  دارای ۹ هزار فروند موشک عمود پرواز است که از سطح رزمناوهای خود قابلیت پرتاب دارند درحالی که چین تنها یکهزار فروند از این نوع موشک با چنین قابلیتی را دارا است.

**۱۳۰۲**

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =