قاضی آفریقایی به دلیل حمایت از رژیم صهیونیستی ملزم به عذرخواهی شد

تهران-ایرنا- دادگاهی در آفریقای جنوبی به قاضی ارشد این کشور دستور داد به دلیل اظهاراتش در حمایت از رژیم صهیونیستی در مغایرت با قوانین این کشور عذرخواهی کند.

به گزارش ایرنا، روزنامه کریستین ساینس مانیتور نوشت: کمیسیون خدمات قضایی (JSC) آفریقای جنوبی که نظارت بر دستگاه قضایی این کشور را برعهده دارد به این قاضی ارشد دستور داد از اظهاراتی که مطرح کرده بود عقب نشینی کند و در ملا عام عذرخواهی کند.

دولت آفریقای جنوبی به سبب اعتقاد به نژادپرست بودن رژیم صهیونیستی، در سال ۹۶  اجلاس سران کشورهای آفریقایی و رژیم صهیونیستی را در کشور توگو تحریم کرد و به همین دلیل برگزاری آن کنفرانس کلا لغو شد .

پیشتر نیز ۶۹ تن از نخبگان یهودی این کشور، دانشگاه های رژیم صهیونیستی را به سبب جنایات آن رژیم نژاد پرست در سرزمین های اشغالی تحریم علمی کردند.

این قاضی ژوئن گذشته در سمیناری که از طریق فضای مجازی از سوی روزنامه صهیونیستی جروزالم پست ترتیب داده شده بود گفت «به عنوان یک مسیحی وظیفه دارد اسرائیل را دوست داشته باشد و برای صلح در اورشلیم (بیت المقدس) که در واقع به معنای صلح برای اسرائیل است دعا کند.»

این قاضی گفت: «نفرت من و کشور من نسبت به اسرائیل فقط باعث نفرت بی سابقه علیه کشور ما خواهد شد.»

وی همچنین گفته بود به عنوان شهروند می تواند از قوانین و سیاست های آفریقای جنوبی انتقاد کند و حتی پیشنهاد کرد که تغییر ضرورت دارد.

به رغم دستور دادگاه، این قاضی آفریقای جنوبی گفته عذرخواهی نخواهد کرد.

یک سازمان آفریقایی دفاع از حقوق فلسطینی ها ، رسما شکایت خود را این قاضی به دادگاه آفریقای جنوبی ارائه داده است.

احزاب سیاسی مختلفی شامل حزب حاکم کنگره ملی آفریقا (ANC)، حزب کمونیستی آفریقای جنوبی (SACP)، حزب مخالف جنگجویان آزادی اقتصادی، کلیساهای  آفریقای جنوبی و سازمان های کلیساهای این کشور، شورای قضایی مسلمانان و جماعت علمای آفریقای جنوبی، نهادهای قضایی، کارشناسان قضایی، اندیشمندان، اتحادیه های تجاری، مفسران، سازمان های جامع مدنی و شماری دیگر از اظهارات این قاضی انتقاد کرده اند.

وزارت خارجه و  برخی از  گروه ها و نهادهای مدنی آفریقای جنوبی تاکنون بارها حمله ددمنشانه رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین در غزه را محکوم و علیه آن تظاهرات کرده اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =