۱۶ اسفند ۱۳۹۹،‏ ۹:۵۸
کد خبرنگار: 3131
کد خبر: 84253482
۱ نفر

برچسب‌ها

آلیش‌کار خراسان شمالی سوم کشور شد

بجنورد- ایرنا- دبیر هیات کشتی خراسان شمالی گفت: موسی پرویزی در وزن ۶۰ کیلوگرم در ششمین دوره رقابت های آلیش مردان بزرگسالان قهرمانی کشور به نشان برنز دست یافت.

یوسف علیزاده روز شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: این مسابقات با عنوان «گرامیداشت مدافعان گمنام سلامت» به مدت دو روز در سالن شهدای هفتم تیر تهران با شرکت ۱۱۳ از ۲۳ استان برگزار شد.

وی با بیان اینکه در این رقابت ها ۲۵ تیم حضور داشتند، گفت: این رقابت ها در هفت دوره و با انجام ۱۳۷ کشتی برگزار شد که در پایان تیم تهران به عنوان قهرمانی دست یافت.

علیزاده با بیان اینکه آلیش کاران خراسان شمالی در ۶ وزن در این رقابت ها حضور داشتند، تصریح کرد: همچنین نوروز آرام و قاسم رحیمی فر نیز به ترتیب در وزن ۷۰ و مثبت ۱۰۰ کیلوگرم، پنجم شدند.

آلیش در زبان ترکی به معنای شروع کردن و گرفتن بوده و نام نوعی کشتی به نام «کشتی باشال» هم هست که این رشته در کشورهای آسیای میانه مانند قرقیزستان، ازبکستان، لیتوانی و قزاقستان دارای ریشه ای کهن است و در ایران نیز در استان های خراسان، گلستان، مازندران، سمنان و چند منطقه دیگر طرفداران بسیاری دارد.

فعالیت‌های بین‌المللی این ورزش از سال ۱۹۹۰ آغاز شده و در سال ۱۹۹۵ نخستین دوره مسابقات بین‌المللی آلیش با قوانین همگن در کشور قرقیزستان در بخش مردان و زنان برگزار شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =