نخستین مورد مثبت کرونای انگلیسی در سبزوار تایید شد

سبزوار- ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار گفت: نتیجه آزمایش یک نفر از چند بیمار مشکوک مبتلا به سویه انگلیسی ویروس کرونا که از این شهرستان به تهران ارسال شده بود، مثبت اعلام شد.

دکتر علیرضا مسلم صبح شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: بیمار مبتلا به کرونای جهش یافته انگلیسی هم‌اینک در بیمارستان واسعی سبزوار بستری است. 

وی ادامه داد: همچنین همه اعضای خانواده این بیمار مبتلا به کرونای انگلیسی در سبزوار، در قرنطینه به سر می‌برند. 

رییس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار گفت: قدرت سرایت سویه انگلیسی کرونا نسبت به سویه چینی این ویروس بسیار بیشتر است بطوری که شدت علائم بیماری و احتمال مرگ ناشی از آن افزایش یافته است. 

وی افزود: راههای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا و گونه جهش ‌یافته انگلیسی آن "استفاده از ماسک طبی صورت، رعایت فاصله فیزیکی در اجتماع، شست ‌و شوی مکرر دستها، ماندن در خانه، پرهیز از رفت و آمدهای غیرضروری و حضور نیافتن در اجتماعات" است.

دکتر مسلم ادامه داد: با توجه به نزدیک شدن سال نو و تعطیلات عید نوروز، از همه شهروندان تقاضا می‌شود نه تنها از رفت و آمد غیرضروری در سطح شهر و تجمع در فروشگاهها و مراکز خرید به شدت پرهیز کنند بلکه هر برنامه‌ای را برای سفر لغو نمایند.

وی گفت: هرگونه بی‌توجهی، سهل‌انگاری و رعایت نکردن دستورالعمل‌های بهداشتی زمینه‌ساز موج جدید شیوع ویروس کرونا خواهد بود. 

مرکز آموزشی، درمانی واسعی در شهر سبزوار بطور ویژه برای پذیرش بیماران مشکوک به ابتلا به بیماری کووید ۱۹در نظر گرفته شده است. 

۳۷ مرکز بهداشتی درمانی، ۱۹۴ خانه بهداشت و ۶ بیمارستان زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی سبزوار به جمعیت نیم میلیون نفری شهرستانهای سبزوار، جوین، داورزن، جغتای، خوشاب و ششتمد در غرب خراسان رضوی خدمات بهداشتی و درمانی ارائه می‌کنند.

سبزوار در فاصله ۲۳۰ کیلومتری غرب مشهد واقع است. 

تاکنون یک میلیون و ۶۷۳ هزار و ۴۷۰ نفر در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. بیماری کووید ۱۹ جان ۶۰ هزار و ۵۱۲ نفر را تاکنون در کشورمان گرفته است.

یک میلیون ۴۲۸ هزار و ۸ نفر از مبتلایان به ویروس کرونا هم تاکنون در ایران بهبود یافته‌اند.  

بر اساس آخرین تحلیلهای آماری اعلام وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی ۱۱ شهرستان کشور در وضعیت قرمز، ۳۲ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۲۵۱ شهرستان در وضعیت زرد و ۱۵۴ شهرستان در وضعیت آبی شیوع ویروس همه‌گیر قرار دارند.

"پاندمی کرونا" تاکنون در سطح جهان ۱۱۶ میلیون و ۳۲۲ هزار و ۲۹۵ نفر را بیمار کرده و جان دو میلیون و ۵۸۳ هزار و ۵۴۶ نفر را در ۲۳۰ کشور گرفته است. ۹۱ میلیون و ۹۷۲ هزار و ۴۵۹ نفر از افراد مبتلا به ویروس کرونا در سطح جهان، تاکنون درمان شده‌اند.

در این میان آمریکا با ۲۹ میلیون ۵۲۶ هزار ۸۶ بیمار کووید ۱۹ و ۵۳۳ هزار و ۶۳۶ قربانی ویروس کرونا، بیشترین آمار ابتلا و تلفات ناشی از پاندمی کرونا را در جهان به خود اختصاص داده است. پس از آمریکا کشورهای هند، برزیل و روسیه بیشترین شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا را دارند. 

بر اساس آخرین آمارهای رسمی، ایران در جدول مبتلایان پاندمی کرونا جایگاه پانزدهم را در میان کشورهای جهان دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =