مهمترین رخدادهای هرمزگان در هفته‌ای که گذشت

بندرعباس- ایرنا- سفر وزیر راه و شهرسازی، بهره برداری از ۲۰ طرح بندری و دریایی، افتتاح میدان جدید میوه و تره بار در بندرعباس، افزایش شمار مبتلایان به کرونای جهش یافته، تصویب ممنوعیت سفر نوروزی به هرمزگان، تصادف مرگبار اتوبوس با کامیون در مسیر رودان-کهنوج از جمله مهمترین اخبار استان در هفته گذشته است.

هرمزگان در هفته گذشته ( ۹ تا ۱۵ اسفندماه) شاهد رخدادها و انتشار اخبار مختلفی در حوزه های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، ورزشی و دیگر بخش ها بود که در این گزارش مهمترین این اخبار و رخدادها مرور می شود.

اقتصادی

پنجشنبه گذشته همزمان با سفر وزیر راه و شهرسازی ۲۰طرح بندری و دریایی در بندر شهید رجایی به ارزش ۳ هزار و ۳۵۶ میلیارد ریال به صورت تجمیع شده از جمله ۱۳ مخزن نگهداری فرآورده های نفتی به عنوان نخستین واحد تولیدی روغن های دریایی در بندرشهید رجایی با سرمایه گذاری بخش خصوصی افتتاح و بهره برداری شد.

همچنین با حضور وزیر راه و شهرسازی در بندرشهید رجایی، شناور طناب گیر، در ردیف شناورهای تعهد شده برای سال جهش تولید در بندرعباس به آب انداخته شد و چندین فروند اسکله گردشگری در بنادر و جزایر استان و یک دستگاه ایکس ری مورد بهره برداری قرار گرفت.

 تعمیر اساسی خط پنج ریلی بندر شهید رجایی، بهره برداری از طرح دیسپاچینگ برق مجتمع بندری شهید رجایی، پایانه ترانزیتی و صادراتی و پایانه کالای خطرناک از دیگر برنامه های سفر یک‌ روزه وزیر راه و شهرسازی به هرمزگان بود.

در سفر یک روزه وزیر راه و شهر سازی بهره برداری از ۵۰ کیلومتر بزرگ راه در هرمزگان و استخر سرپوشیده بندرلنگه انجام و عملیات ساخت ۱۶۰ واحد مسکونی در بندرلنگه وکنگ آغاز شد و بازدیدهایی از پیشرفت طرح های عمرانی بستک صورت گرفت.

فرماندار سیریک دوشنبه گذشته با اشاره به سخنان اخیر وزیر نیرو درخصوص دریافت ضمانت‌نامه بانکی استفاده از وام یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورویی دولت روسیه افزود: این طرح با تسهیلات پیمانکار جدید روسی اکنون در مرحله اجرا قرار گرفته است.

احمد جمالدینی در حاشیه بازدید میدانی از زمین نیروگاه ۱۴۰۰ مگاواتی سیریک افزود: ضمانت نامه بانکی حسن انجام کار برای استفاده از وام یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورویی دولت روسیه جهت اجرای نیروگاه ۱۴۰۰ مگاواتی این شهرستان دریافت شده است.

معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری هرمزگان گفت: در راستای اجرای مصوبه سفر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به استان هرمزگان، پنج روستا از توابع بخش احمدی شهرستان حاجی آباد به اینترنت پرسرعت متصل شدند.

نازنین شیبانی تذرجی شامگاه پنج شنبه گذشته عنوان کرد: در این راستا پنج سایت جدید روستایی به شبکه اینترنت پرسرعت ایرانسل مجهز شدند.

وی ادامه داد: این روستاها شامل کلوچان، گردکان، گدارشاه، گدار عربو و رزمیلو در بخش احمدی شهرستان حاجی آباد است.

چهارشنبه گذشته میدان جدید میوه وتره باره بندرعباس به همراه ۳۷پروژه شهری در شهرهای مختلف هرمزگان به صورت هم زمان وبا دستور وحضور ویدئوکنفرانسی رییس جمهوری به بهره برداری رسید.

رییس جمهوری در این مراسم ضمن تقدیر ذز تلاش های انجام شده خواستار ادامه نهالکاری وتوسعه جنگل های حرا شد.

دکتر حسن روحانی افزود: دولت ظرفیت های ملی را نیز برای توسعه ونگهداری این جاذبه زیبا به کار می گیرد و به استان هرمزگان در این زمینه کمک خواهد کرد.

طرح تولید اسید کلریدریک گازی شرکت پالایش نفت بندرعباس با دریافت لوح زرین ️در پنجمین جشنواره ملی نوآوری محصول برتر ایرانی به عنوان محصول برتر ایرانی در سال جاری معرفی شد.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس روز پنجشنبه گذشته به رسانه ها گفت: پنجمین جشنواره ملی نوآوری محصول برتر ایرانی با هدف جهش تولید و حمایت از نوآوری های داخلی در دانشگاه صنعتی شریف تهران برگزار شد که طرح تولید اسید کلریدریک گازی پالایشگاه بندرعباس به منظور استفاده در طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت بنزین و نفت گاز این شرکت با نوآوری و خلاقیت متخصصان این پالایشگاه تولید شد و به عنوان محصول برتر ایرانی لوح زرین این جشنواره را دریافت کرد.

مدیر کل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: ۲۷ میلیون و ۳۶۶ هزارتن فعالیت در حوزه صادرات و واردات امسال در بندرنفتی خلیج‌فارس به ثبت رسیده که در هم‌سنجی با مدت مشابه سال گذشته نمودارها رشد ۹ درصدی را نشان می‌دهد.

علیرضا محمدی کرجی‌ران روز شنبه گذشته به رسانه ها اعلام کرد: در ۱۱ ماهه امسال عملکرد بندرگاه نفتی خلیج فارس در بخش بنزین افزون بر پنج میلیون و ۸۰۰ هزارتن و در حوزه بانکرینگ (سوخت رسانی به کشتی) ۶۰۰ هزار تن بوده که رشد ۱۷ درصدی را نشان می‌دهد.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) هرمزگان گفت: بنگاه های اقتصادی غرب استان امسال با توجه به وضعیت اقتصادی مردم، حدود ۲۰ میلیارد ریال به آسیب دیدگان از کرونا و نیازمندان تحت پوشش این نهاد کمک کردند.

علی الهیاری روز چهارشنبه گذشته در یک نشست خبری پیرامون هفته احسان و نیکوکاری افزود: امسال بنگاه‌های اقتصادی هرمزگان با توجه به شرایط کرونایی سهم بهتر و بیشتری نسبت به کمک رسانی به آسیب دیدگان از کرونا و نیازمندان تحت پوشش کمیته امداد داشتند و کمک‌های آن‌ها در قالب سبدهای معیشتی، خرید تبلت دانش آموزی و موردی بوده است.

معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات هرمزگان گفت: صید هامورماهیان از فروردین تا پایان اردیبهشت و همچنین صید گونه‌های حلوا سیاه و شوریده نیز از اردیبهشت تا پایان خرداد ۱۴۰۰ در آب‌های این استان ممنوع است.

ابراهیم عالی‌زاده روز چهارشنبه گذشته به رسانه‌ها اعلام کرد: توجه به تغییرات آب‌وهوایی و اقلیمی و همچنین اظهار نظر جامعه صیادی زمان ممنوعیت صید ماهی حلواسفید درچند سال اخیر به ۱۵ فروردین تا پایان اردیبهشت ماه تغییر یافته است.

استاندار هرمزگان گفت: با اجرای طرح بازآفرینی شهری ، تاکنون بیش از ۹۰۰ پلاک در بافت فرسوده اسلام آباد و گلکنی بندرعباس سند ترک برگ دریافت کردند.

فریدون همتی شامگاه سه شنبه گذشته در نشست ستاد بازآفرینی شهری و شورای مسکن هرمزگان اظهار داشت: براساس برنامه ریزی های انجام شده تا پایان سال ۱۴۰۰، ۹۰ درصد پلاک های محله های اسلام آباد و گلکنی سند دار می شوند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق هرمزگان گفت: ۱۴۱ دستگاه غیرمجاز تولید ارز دیجیتال ظرف یک ماه گذشته در بندرعباس شناسایی و جمع آوری شد.

هاجر عبدی روز سه‌شنبه گذشته با اعلام این خبر به رسانه‌ها افزود: این دستگاه ها در سه نقطه شهرستان بندرعباس شناسایی شد که به صورت غیرمجاز از برق خانگی برای فعالیت استفاده می‌کردند.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی هرمزگان گفت: تخلیه کشتی حامل ۶۲ هزار تن شکر خام از سه روز گذشته در مجتمع بندری شهیدرجایی آغاز شده و تا چهار روز آینده ادامه دارد.

مسعود دشوارگر هفته گذشته در حاشیه بازدید از تخلیه این کالای اساسی افزود: روزانه به طور میانگین ۱۳ تا ۱۵ هزار تن شکر خام در یندر شهید رجایی تخلیه می‌شود.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس هرمزگان گفت: سه طرح از واحد فنی نوسازی مدارس استان به دبیرخانه نهمین همایش مدرسه ایرانی، معماری ایرانی ارسال شد که همه این طرح‌ها برتر شناخته شد.

سید فخرالدین هاشمی یکشنبه گذشته با اعلام این خبر به رسانه‌ها اظهار داشت: طرح‌های ارائه شده شامل طراحی مدرسه یک کلاسه روستایی بندر جاسک،طراحی مدرسه سه کلاسه روستایی پای تاوه بستک و طراحی مدرسه عشایری کوشاه احمدی حاجی آباد است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان گفت: یک کارفرمای این استان به نام «محمد مهدی دوستی» مدیر عامل شرکت «معماران تجارت آفتاب جنوب» موفق به کسب عنوان کارفرمای برگزیده کشوری در حوزه مسوولیت پذیری در مقابله با بیماری کرونا شد.

هادی ابراهیمی روز سه شنبه گذشته در این خصوص اظهار داشت: هرمزگان در همایش ملی تجلیل از اعضای شورای هماهنگی خدمات بهداشتی به بیمه شدگان منتخب، کارفرمایان برگزیده حوزه مسوولیت پذیری اجتماعی در مقابله با بیماری کرونا، خانه‌های بهداشت کارگری برتر و کارفرمایان سلامت محور کشور که با حضور "محمد شریعتمداری" وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، جامعه کار و تلاش هرمزگان در دو عنوان کارفرمای مسوولیت پذیری اجتماعی" و "دادن خدمات بهداشتی به بیمه شدگان استان" موفق به کسب رتبه برتر در سطح ملی شد.

اجتماعی

به دنبال شیوع ویروس جهش یافته کرونا در استان هرمزگان، شمار مبتلایان به این ویروس در هفته گذشته به ۱۸ مورد رسید و طبق اعلام مسوولان دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان شمار فوتی های کرونا در این استان تا روز ۱۵ اسفندماه به یک هزار و ۳۰ نفر رسید.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان از تصویب ممنوعیت سفرهای نوروزی به این استان در ستاد ملی مقابله با کرونا خبر داد.

علی رئوفی چهارشنبه شب گذشته به رسانه ها اعلام کرد: براساس تصمیم های اتخاذ شده ، از بیستم اسفندماه نظارت بیشتری بر مبادی ورودی استان اعمال می شود و اجازه ورود خودروها با پلاک غیربومی به هرمزگان داده نخواهد شد.

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی هرمزگان گفت: ممنوعیت تردد شبانه در استان همچنان برقرار است و تردد خودروها در سطح شهرهای هرمزگان از ساعت ۲۱ تا سه صبح ممنوع است.

سرهنگ مجید صالح پور پنجشنبه شب گذشته در جمع خبرنگاران اظهار داشت: پیش از این با تصمیم ستاد مقابله با کرونا، ممنوعیت تردد شبانه از ساعت ۲۱ تا چهار صبح بود که این ممنوعیت یک ساعت کاهش یافته است.

مرحله دوم واکسیناسیون کرونا با واکسن روسی اسپوتنیک یکشنبه گذشته در استان هرمزگان آغاز شد.

در این مرحله ۲هزار و ۲۰۰ دوز واکسن به دانشگاه علوم پزشکی استان تحویل شده که بر اساس اولویت های تعیین شده و ابلاغی به ۲۲۰۰نفر تزریق می شود.

 استاندار هرمزگان گفت: توسعه درختکاری در استان هرمزگان که یکی از مناطق خشک کشور محسوب می‌شود، باید به عنوان یکی از اولویت‌های اصلی اداره کل منابع طبیعی در دستورکار قرار گیرد.

فریدون همتی روز جمعه ۱۵ اسفندماه همزمان با روز ملی درختکاری در آیین کاشت نهال به صورت نمادین در پایگاه نهم شکاری بندرعباس  افزود: متاسفانه با وجود آگاهی از ثمرات درخت و اثر  آن بر زندگی بشر، مقوله درخت‌کاری کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

رییس کل دادگستری هرمزگان گفت:حاشیه نشینی و بافت های فرسوده زمینه بروز جرایم و آسیب‌های اجتماعی را افزایش می دهند که چاره اندیشی سریع مسوولان را می طلبد.

علی صالحی هفته گذشته در این باره اظهارداشت: وجود حاشیه نشینی و مشاهده بافت فرسوده در محلات زیبنده هرمزگان به عنوان پایتخت اقتصادی کشور نیست و لازم است با برنامه ریزی منسجم نسبت به نوسازی و احیای بافت فرسوده در بندرعباس اقدام شود.

مدیر دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: مهم‌ترین مشکل ما در حوزه خوابگاهی، فرسودگی خوابگاه‌های دانشجویی از جمله خوابگاه دخترانه ملکی کوثر با ظرفیت ۶۶۸ نفر است.

رضا سهرابی روز پنجشنبه گذشته در حاشیه بازدید معاون فرهنگی و دانشجویی و سخنگوی وزارت بهداشت از عملیات احداث خوابگاه شماره دو پردیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان به خبرنگاران اظهار داشت: تعداد  دانشجویان خوابگاهی این دانشگاه یک هزار و ۶۶۶ نفر از مجموع سه هزار و ۳۱۰ نفر دانشجوی آن است.

هفته گذشته بر اثر تصادف اتوبوس وکامیون در جاده رودان کهنوج ۶ نفر کشته و ۳۱ نیز مجروح شدند.

این اتوبوس از زاهدان به سمت بندرعباس در حرکت بود که ساعت هشت و ۲۰ دقیقه ۱۴ اسفندماه با کامیون تصادف کرد.

معاون عملیات سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بندرعباس گفت: واژگونی یک تانکر سوخت در دوربرگردان تقاطع روستای تل سیاه بندرعباس موجب آتش گرفتن خودرو و سوختن راننده خودرو در میان شعله های آتش شد.

حسن امینی زاده روز چهارشنبه گذشته در گفت و گو با ایرنا افزود: تانکر سوخت حامل بنزین از غرب به شرق جاده تل سیاه در حرکت بوده که هنگام چرخش در دور برگردان از مسیر منحرف  شد و پس از برخورد با گاردریل، در پایین جاده واژگون شده و با ریختن مایعات قابل اشتعال بر روی قطعات داغ، کامیون دچار آتش‌سوزی شد.

قضایی، انتظامی، نظامی، دفاعی

 رییس پلیس آگاهی هرمزگان گفت:عوامل درگیری مسلحانه چهارشنبه شب در روستای هماگ بندرعباس شناسایی شده اند ودستگیری آنان در دستور قرار دارد.

سرهنگ عبدالمجید کرمی پنجشنبه شب گذشته در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا افزود: در این درگیری مسلحانه ۲ نفر که حدود ۴۵سال سن داشتند بر اثر اصابت گلوله کشته شدند.

وی ادامه داد:عوامل این درگیری ومقتولان با یکدیگر نسبت خانوادگی داشتند.

وزیر راه و شهرسازی از اقدام‌های اثر بخش دستگاه قضایی هرمزگان برای صیانت از اراضی ملی و دولتی و حقوق بیت المال تشکر کرد.

محمد اسلامی روز پنجشنبه گذشته در سفر به استان هرمزگان اظهار داشت: صیانت از حقوق عامه در استان هرمزگان نتیجه جدیت و اهتمام دستگاه قضایی در بکارگیری روش‌های علمی و جلب همکاری سایر دستگاه ها می‌باشد.

مدیرکل زندان‌های هرمزگان گفت: ۸۶ زندانی دیه وجرائم غیرعمد در زندان‌های استان در آستانه سال نو برای آزادی چشم انتظار کمک خیران ونیکوکاران هستند.

مصطفی کیشانی روز سه شنبه گذشته در دیدار چهره به چهره با مددجویان جرائم غیرعمد در زندان بندرعباس افزود: بدهی این زندانیان یک هزار و ۱۵۰ میلیارد ریال است.

فرهنگی

مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد هرمزگان گفت: ۴ میلیارد ریال سرانه به حساب کانون های فرهنگی هنری مساجد این استان واریز شد این که با این میزان واریزی امتیازشان در طرح ملی فهما افزایش یافت.

حجت الاسلام احمد پهلوانی روز چهارشنبه گذشته در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این میزان سرانه مربوط به سال ۹۸ است که در سال جاری به حساب کانون های فرهنگی هنری مساجد استان واریز شد.

دبیر هشتمین جشن عکس هرمزگان گفت: مهلت ارسال آثار به دبیرخانه هشتمین جشن عکس هرمزگان۳۰بهمن به پایان رسید و ۶۱۵ اثر راهی مرحله داوری شد.

حسام الدین انصاریان یکشنبه گذشته در گفت و گو با ایرنا افزود:۶۱عکاس از سراسر استان در سه بخش آزاد ، کرونا و استعداد جوان (عکاسان زیر ۲۰سال) در این جشنواره شرکت کرده اند.

رییس انجمن عکس هرمزگان اضافه کرد: این جشنواره به دلیل شرایط ویژه کرونا نمایشگاه نخواهد داشت و آثار راه‌یافته در قالب نمایشگاه مجازی در سایت و اینستاگرام انجمن به نمایش در خواهد آمد.

ورزشی

هفته گذشته مسابقه‌های فوتسال خردسالان هرمزگان با قهرمانی تیم شهسوار دیار خلیج فارس به پایان رسید.

مسابقه فوتسال قهرمانی خردسالان هرمزگان با حضور هشت تیم و در ۲ گروه چهارتیمی برگزارشد که در نهایت تیم‌های آینده سازان و شهسوار خلیج فارس راهی بازی پایانی شدند.

رقابت‌های لیگ دسته دوم فوتبال باشگاه های هرمزگان با حضور هفت تیم در ۲ گروه شرق و غرب سه شنبه شب گذشته آغاز شد.

در گروه غرب تیم‌های یاران یونس حاجی آباد، آشکارا حاجی آباد و ستاره سرخ بستانو و در گروه شرق تیم‌های ثامن کردر میناب،  پرسپولیس میناب، مقاومت شهید علیدادی سیریک و اتحاد روستایی جاسک حضور دارند.‌

رقابت‌های والیبال ساحلی قهرمانی هرمزگان که به مدت ۲ روز در مجموعه ورزشی ساحلی سورو قدیم بندرعباس جریان داشت، هفته گذشته با برتری تیم مروارید دریا نهاد شرق پایان یافت.

 در مرحله نخست این رقابت‌ها ۱۹ تیم حاضر در۶ گروه با هم رقابت کردند که در پایان مرحله اول ۱۲ تیم اول و-دوم هر گروه به مرحله حذفی راه یافتند.

  در نهایت ۲ تیم موبایل نوکیا و مروارید دریا نهاد شرق به مرحله پایانی راه یافتند و در این دیدار تیم والیبال ساحلی مروارید دریا نهاد شرق با نتیجه ۲ بر صفر موبایل نوکیا را شکست داد و عنوان قهرمانی این رقابت‌ها را کسب کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha