۱۶ اسفند ۱۳۹۹،‏ ۰:۱۰
کد خبرنگار: 832
کد خبر: 84253320
۰ نفر

برچسب‌ها

 رایزنی دیپلماتیک روسیه برای حل بحران تشکیل دولت لبنان

مسکو - ایرنا - نماینده پوتین در امور خاورمیانه با مشاور رئیس جمهور و فرستاده نخست وزیر لبنان برای در ارتباط با حل و فصل سیاسی بحران تشکیل دولت این کشور دیدار کرد.

به گزارش ایرنا، وزارت امور خارجه روسیه روز جمعه اعلام کرد: «میخاییل بوگدانف» معاون وزیر امور خارجه و نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه با «أمل أبو زید»، مشاور رئیس جمهور لبنان در امور روسیه دیدار کرد که در جریان آن دو طرف به تبادل نظر در مورد سیر اوضاع در لبنان پرداختند.  

 در این دیدار بر اهمیت افزایش تلاش های برای تشکیل دولت جدید لبنان و حل و فصل بحران سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در این کشور تاکید کرد. 

 طرف روسی بر حمایت از حق حاکمیت، استقلال و یکپارچگی و تمامیت ارضی لبنان و حق مردم این کشور برای تعیین سرنوشت خود بدون مداخله خارجی و تصمیم گیری در همه مسائل دستور کار ملی برمبنای گفت و گوهای سازنده و توجه متقابل به منافع قانونی تاکید کرد. 

بوگدانف امروز همچنین با فرستاده ویژه "سعد حریری" نخست وزیر مکلف به تشکیل دولت جدید لبنان و رهبر جنبش المستقبل دیدار کرد . 

در این دیدار دو طرف درخصوص اوضاع لبنان تبادل نظر کردند و طرف روسی بر موضع این کشور در حمایت از دولت لبنان و استقلال و تمامیت ارضی و ثبات این کشور تاکید کرد. 

در این رابطه به ضرورت شکل گیری دولتی توانمند در لبنان برمبنای توافق جمعی همه گروه های سیاسی و قومی و مذهبی این کشور تاکید شد.

بحران سیاسی ماههاست که لبنان را فرا گرفته است و تاکنون چند بار برای تشکیل دولت این کشور تلاش شده که ناموفق مانده است. 

سعد الحریری نخست وزیری مکلف به تشکیل دولت جدید لبنان گفت که منتظر تایید هیچ طرف خارجی نه عربستان و نه کشور دیگری برای تشکیل دولت نیست.

به گزارش ایرنا دفتر رسانه‌ای حریری این پاسخ نخست وزیری مکلف به تشکیل دولت جدید لبنان را زمانی منتشر کرد که اخباری مبنی بر اینکه میشل عون رئیس جمهوری لبنان ۶ وزیر دولت لبنان را تعیین خواهد کرد و «عباس ابراهیم»، مدیرکل امنیت عمومی لبنان اصرار داشت که وزارت کشور را برعهده بگیرد به شرطی که جبران باسیل از اعطای رای اعتماد به دولت خودداری کند اما حریری منتظر تایید عربستان برای تشکیل دولت است، منتشر شد.

دفتر رسانه‌ای حریری تاکید کرد: «حریری هیچ اظهارات رسمی در این خصوص از «میشل عون» رئیس جمهوری لبنان دریافت نکرد، منتظر تایید هیچ طرف خارجی برای تشکیل دولت، نه عربستان و نه هیچ طرف دیگری نیست بلکه فقط منتظر موافقت رئیس جمهوری با تشکیل دولتی از متخصصان است.»

این اظهارات حریری در حالی است که وی با تصویب پارلمان لبنان و تایید میشل عون رییس جمهوری این کشور برای چهارمین بار مکلف به تشکیل کابینه شده اما ناظران تاکید دارند آمریکا، فرانسه و سعودی که همچنان مقاومت ضدتروریسم تکفیری و صهیونیستی را مانع تحقق اهداف خود می‌دانند، به حریری اجازه تشکیل دولت جدید را نمی‌دهند.

مشکل اساسی و کنونی لبنان دخالت‌های عربستان، آمریکا و فرانسه در امور داخلی این کشور و پیروی برخی گروه‌های لبنانی وابسته به محور صهیونیستی - تکفیری از جمله « سمیر جعجع» رئیس گروه « نیروهای لبنانی» از سیاست‌ها و راهبردهای ضد مقاومت این محور است.
جریان‌ها و احزاب سیاسی لبنان به ویژه جریان محور مقاومت و رییس جمهوری این کشور در ماه‌های اخیر تلاش‌های خود را بر تشکیل کابینه حریری متمرکز کرده‌اند، ولی وی تاکنون نتوانسته است به دلیل تبعیت از کشورهایی همچون آمریکا، فرانسه و عربستان دولت لبنان را تشکیل دهد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =