روز درختکاری در خانه موزه سیمین و جلال گرامی‌داشته شد

تهران-ایرنا-آیین گرامیداشت روز درختکاری در آستانه نهمین سالگرد سیمین دانشور، به همت شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران با حضور جمعی از مسئولان مدیریت شهری و اندیشمندان در خانه موزه سیمین و جلال برگزار شد.

به گزارش ایرنا، این آیین بعدازظهر جمعه به مناسبت‌های روز درختکاری، روز جهانی کتاب، گرامیداشت سالروز درگذشت سیمین دانشور(۱۸ اسفندماه) با حضور کسری حسنی سرپرست شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران، احمد مسجدجامعی عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی، سیدآرش حسینی میلانی رئیس کمیته محیط‌زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران، محمدحسین دانایی خواهرزاده جلال‌ آل‌احمد، غلامرضا خاکی مولاناپژوه و ابوالفضل بانی معاون اسبق میراث فرهنگی استان تهران با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد.
در این آیین، یک نهال سرو شیرازی به یاد جلال ‌آل‌احمد و سیمین دانشور کاشته شد.

سرپرست شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران در این آیین درباره خانه موزه سیمین و جلال گفت: این خانه مجموعه‌ای فرهنگی، دربرگیرنده کالبدی موزه‌ای و حاوی یادگارهای ارزشمند دو شخصیت فرهنگی و سیاسی تاریخ معاصر ایران است.

وی افزود: خانه و محل فعالیت بزرگان و شخصیت‌های فرهنگ‌ساز و تبدیل آن به موزه‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است و نقش مهمی در هویت‌بخشی و حس تعلق خاطر به یک شهر یا کشور ایفا می‎‌کند.

حسنی بیان کرد: بر این اساس، منزل مسکونی جلال‌آل احمد و سیمین دانشور سال ۱۳۹۳ خریداری شد، طرح مطالعاتی، مرمت و احیای این خانه انجام شد و سال ۱۳۹۷ به عنوان خانه موزه به بهره‌برداری رسید.

سرپرست شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران با اشاره به رویکرد تخصصی در مرمت خانه موزه‌ها اظهار داشت: لازم است که خانه موزه‌ها براساس اصول معماری، بازسازی، حفظ و نگهداری شوند.

عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران نیز در این آیین با اشاره به اهمیت درختکاری اظهارداشت: درخت به لحاظ اسطوره‌ای، نماد ایران است، تهران در گذشته بین دو منطقه قصران(شمیران) که کوهستانی بود و ری که قشلاق محسوب می‌شد، قرار داشت و به دلیل آب و هوای خوب و چنارهایش به عنوان پایتخت انتخاب شد.

مسجدجامعی گفت: با گذشت زمان، ساخت و سازها انجام شد و این ساخت و سازهای بی‌رویه طبیعت را از بین برد، در این مبنای رشد و توسعه هم، حفظ طبیعت مطرح نبوده است، اگر یک باغ پردرختی را از بین می‌بردند و به جای آن یک ساختمان مرتفع می‌ساختند، از لحاظ اقتصادی، ضرایب توسعه را ارتقا داده و سرمایه عظیمی را ایجاد می‌کردند، در چند سال اخیر موضوع‌هایی مانند توسعه بر مدار طبیعت مطرح شده که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به ایجاد مدیریت شبکه‌ای واحد برای خانه موزه‌ها در تهران، بر ضرورت تملک خانه انیس‌الدوله و حفظ این خانه تاکید کرد.
میلانی رئیس کمیته محیط‌زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران نیز گفت: حفظ خانه‌های تاریخی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و همان ساز و کار حفظ و احیای باغات تاریخی را برای این خانه‌ها نیز می‌توان به کار گرفت و حتی از عوارض پسماند برای حفظ، مرمت و نگهداری این بناها استفاده کرد.

غلامرضا خاکی مولاناپژوه نیز درباره درخت و سیر تغییر و تحول در طبیعت از دیدگاه مولانا و ابوالفضل بانی معاون اسبق میراث فرهنگی استان تهران نیز درباره اهمیت درخت و درختکاری و جایگاه آن در فرهنگ و ادبیات ایران سخن گفت.

اهدای اشیای شخصی جلال‌ آل‌احمد به خانه موزه سیمین و جلال

دانایی در این آیین سه قطعه از اشیای شخصی جلال‌ آل‌احمد را به خانه موزه سیمین و جلال اهدا کرد که این اشیا شامل ساعت مچی مخصوص غواصی، مقاوم در برابر فشار آب ساخت سوئیس مورد استفاده آل‌احمد در سفر به خارک مربوط به سال ۱۳۳۷، ساعت تاشوی رومیزی سوغات اروپا که سال ۱۳۴۱ آل‌احمد به دانایی هدیه داده بود، چاقوی جیبی با دو تیغه مورد استفاده آل‌احمد در سفرهای داخلی است.
خواهرزاده جلال‌ آل‌احمد با اشاره به خاطره‌ای از سیمین دانشور درباره اهمیت هنر گفت: دانشور معتقد بود که هنر ساخته و پرداخته ذهن انسان‌هاست، علم یک بخشی از نیازهای زندگی و هنر یک بخش دیگری از نیازها را برطرف می‌کند، به طور خاص وظیفه هنر دلپذیرکردن و قابل تحمل‌کردن زندگی است.

وی افزود: به اعتقاد دانشور، هنر کیفیت زندگی را بالا می‌برد، بنابراین انسان‌ها ترجیح می‌دهند زنده باشند و اگر هنر نبود و انسان‌ قدرت خلق و خلاقیت هنری نداشت، بسیاری از عمرها کوتاه می‌شد و خیلی از افراد ادب را به وجود بدون هنر ترجیح می‌دادند.

دانایی بیان کرد: دانشور درباره رابطه هنر با شغل معتقد بود که شغل کاری است که انسان انجام می‌دهد و از آن درآمد کسب می‌کند، هنر کیفیت انجام دادن همان کار است، مثلا نجار و پزشک اگر فن و حرفه خود را درست انجام دهند، می‌توانند هنرمند باشند.

در پایان این آیین، مسجدجامعی و میلانی اعضای شورای اسلامی شهر تهران با همراهی حسنی سرپرست شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران از خانه نیما یوشیج که در نزدیکی خانه موزه سیمین و جلال واقع شده است، بازدید کردند.

به گزارش ایرنا، منزل مسکونی جلال آل‌احمد و سیمین دانشور با مساحت ۴۲۰ مترمربع، زیربنای حدود ۲۵۰ مترمربع، شامل ۲ طبقه در منطقه یک شهرداری تهران، خیابان دزاشیب، بن بست ارض قرار دارد، این خانه از سال ۱۳۳۰ تا ۱۳۳۲ توسط مرحوم آل‌احمد و در زمانی که دانشور در حال سپری کردن دوره دکتری در خارج از کشور بود، به کمک دوست جلال سرهنگ معینی ساخته شد.

این خانه سال‌ها محل حضور نویسندگان بسیاری بود و بعد از مرگ جلال‌آل احمد در سال ۱۳۴۸، سیمین دانشور تا سال ۱۳۹۰ که درگذشت، در این خانه زندگی می‌کرد.

منزل مسکونی جلال آل‌احمد و سیمین دانشور سال ۱۳۸۳ با شماره ۱۱۴۶۶ در فهرست میراث ملی ثبت شده است. این خانه سال ۱۳۹۳ توسط شهرداری تهران خریداری و به همت شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری مرمت و بازسازی شد، این خانه اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ به عنوان خانه - موزه به بهره‌برداری رسید.

۱۵ تا ۲۲ اسفندماه با عنوان هفته منابع طبیعی نامگذاری شده و نخستین روز این هفته روز درختکاری است. هفته منابع طبیعی امسال با شعار «همه با هم جهاد برای حفاظت از منابع طبیعی» در سراسر کشور و استان تهران به دلیل شیوع ویروس کرونا با محدودیت اجرا خواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =