خبر رسانه های عراقی از آزادسازی منابع ایران در عراق

تهران- ایرنا- رسانه های داخلی امروز جمعه به استناد یک مطلب در توئیتر از موافقت آمریکا با آزاد سازی منابع مالی ایران در عراق خبر دادند. این خبر هنوز از سوی هیچ منبع رسمی در تهران و بغداد تایید نشده است.

خبر آزاد سازی منابع مالی ایران در عراق، اولین بار در توئیتی منتسب به سید حمید حسینی از اعضای اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق نشر یافت که در حساب توئیتر خود نوشته "منابع موثقی در عراق از موافقت آمریکا با آزاد سازی منابع مالی ایران در بانک تجارت عراق خبر می دهند و اعلام داشته اند که چند تراکنش نیز انجام شده است."

بعد هم در ادامه، آورده است، "این اتفاق در آستانه نوروز و ماه رمضان برای تامین اقلام ضروری مردم راهگشا خواهد بود".

انتشار این توئیت به سرعت در رسانه های داخلی و شبکه های اجتماعی به گردش در آمد، حال آنکه در جست وجوی منابع رسانه ای عراق اثری از منبع اصلی خبر یافت نشد.

برخی منابع در بغداد به سوال خبرنگار ایرنا در خصوص این مطلب با تردید پاسخ دادند، از جمله یک منبع گفت که نمی تواند این توئیت را تایید کند. 

این خبر پس از آن به رسانه ها درز کرده که گویا براساس سازوکاری میان دو کشور مقرر شده عراق در ازای بدهی های خود خریدهایی برای ایران انجام دهد و براساس آن، خرید برخی اقلام طی سازوکار خاصی که هنوز جزییات کامل آن اعلام نشده، صورت گرفته است.

منبع یاد شده تاکید کرد که در این ارتباط باید منتظر اعلام منابع رسمی باشیم.

در ارتباط با این خبر هنوز منابع رسمی در تهران و بغداد واکنشی نداشته اند. با اینحال برخی رسانه های عراقی از جمله الفرات نیوز به نقل از رسانه های ایرانی این خبر را کار کرده اند. 

براساس برخی گزارش ها، مطالبات ایران بابت صادرات انرژی (گاز و برق )حدود 6 میلیارد دلار برآورد می شود.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =