محسن رضایی: ایران برای رفع تحریم‌ها باید سیگنال روشن دریافت کند

لندن – ایرنا – دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در اظهاراتی عجیب پیرامون تحولات سیاست خارجی مدعی شد؛ ایران زمانی حاضر به مذاکره با آمریکا و قدرت‌های جهانی است که سیگنال روشنی در خصوص رفع تحریم‌ها دریافت کند.

به گزارش ایرنا، محسن رضایی به نشریه فایننشال تایمز گفت: آن‌ها باید به ما اطمینان خاطر دهند که تمام تحریم‌هایی که پس از اجرای برجام اعمال شد ظرف کمتر از یک سال رفع می‌شود.

وی با بیان این ادعا که در این شرایط، مذاکرات می‌تواند آغاز شود مدعی شد که در طول مذاکرات تحریم‌ها هرماه باید برداشته شود. «به عنوان مثال تحریم‌های مالی و محدودیت‌هایی که بانک های اروپایی اعمال کرده‌اند باید همان ماه اول رفع شود. رفع تحریم‌ها علیه صادرات نفت نیز در اولویت‌های نخست ما قرار دارد.»

رضایی همچنین ادعا کرد که برخی اقدامات ایالات متحده مانند آزاد کردن میلیاردها دلار از دارایی‌های ایران نزد بانک‌های خارجی نیز می‌تواند به آغاز مذاکرات کمک کند. وی در همین حال عنوان کرد که جمهوری اسلامی ایران از تمام اهرم‌های خود استفاده خواهد کرد تا ایالات متحده عقب نشینی کرده و تحریم‌ها را رفع کند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت که ایران تا زمانی آمریکا اقدامی نکند و گامی در جهت اعتماد سازی برندارد پیش‌قدم نخواهد شد. وی در همین پیوند عنوان کرد که برنامه هسته‌ای ایران پیش خواهد رفت.

رضایی در حالی این مطالب را مطرح کرد که کلیه امور مرتبط به سیاست خارجی از طریق وزارت امور خارجه و از مجاری خود منتقل می‌شود. «سعید خطیب‌زاده» روز جمعه در همین رابطه به اظهارات دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام واکنش نشان داد و تصریح کرد: مصاحبه و نظرات مطرح شده در این مصاحبه شخصی است. 

رضایی در بخش دیگری از این مصاحبه پیرامون نگرانی غرب در خصوص توان موشکی ایران هم بیان داشت؛ رئیس جمهوری آمریکا می‌تواند در این زمینه آرزوهایی را در سر داشته باشد اما «آن‌ها محقق نخواهد شد». وی افزود: ایران از یک موقعیت ژئوپلیتیک قابل توجه در منطقه برخوردار است و هیچ مساله‌ای در منطقه بدون حضور ایران مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

فرمانده سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که به نوشته فایننشال تایمز یکی از نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ بشمار می‌رود درباره نامزدی افراد نظامی هم گفت: چه اشکالی دارد که یک چهره نظامی قدرت را از طریق ابزارهای دمکراتیک دست بگیرد.

رضایی با اشاره به دوگول و آیزنهاور همگی افسران پیشین نظامی بودند افزود: ایرانی‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که به یک دولت قوی، موثر و مسئول نیازدارند که پاسخگو باشد. به گفته وی، این ویژگی‌ها در چهره‌های نظامی پر رنگ و برجسته تر است.         

این مقام مسئول گمانه‌زنی‌ها درباره تاخیر در مذاکرات برجامی با روی کار آمدن دولت جدید در ایران را رد کرد و افزود که زمان مذاکرات به «منافع ملی» بستگی دارد. وی عنوان کرد که در این رابطه فقط رهبر معظم انقلاب تصمیم گیرنده هستند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =