ایران به شرط بازگشت کامل آمریکا به شروط برجام آماده مذاکره است

اردبیل - ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل گفت: جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده که آماده مذاکره با آمریکا در قالب ۱+۵ است اما به شرطی که واشنگتن بطور کامل به شروط برجام برگردد.

به گزارش ایرنا، آیتالله سیدحسن عاملی در خطبه‌های نماز جمعه اردبیل افزود: همین اعلام، حجت را بر اهل دنیا تمام می‌کند که ایران اهل مذاکره است اما آنها امتیاز می‌خواهند نه مذاکره و امتیازاتی که آنها می‌خواهند امتیازاتی است که لازمه آن حذف شدن ایران از صفحه روزگار است. 

وی با بیان اینکه دولت آمریکا و اروپایی‌ها می‌خواهند توپ را به زمین ایران بیاندازند و در یک جنگ روانی ناجوانمردانه ایران را مقصر جلوه دهند و افکار عمومی ملت ایران را تسخیر کنند، اظهارکرد: در برجام آمریکا و اروپا به تعهدات خود ذره‌ای عمل نکردند و سه سال سخت‌ترین و شدیدترین فشار اقتصادی و تحریم ویرانگر را به ایران تحمیل کردند اما دستگاه رسانه‌ای غرب تماما تبلیغ می‌کند که ایران مقصر است و اگر پای مذاکره نیاید، آینده‌اش جنگ و شورای امنیت است.

او با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران ایران دو حرف کاملا حساب شده دارد، گفت: اول اینکه هرکس از توافق خارج شده او باید به توافق برگردد و به تعهدات خود عمل نماید و دوم اینکه تنها چیزی که ایران از آمریکا می‌خواهد این است که برای عدم تکرار اقدامات ترامپ ضمانت دهد، این ضمانت فقط با یک چیز محقق می‌شود و آن برداشتن تحریم‌هاست تا معلوم شود قصد مکر ندارند.

خطیب جمعه اردبیل افزود: آنها می‌خواهند ایران را در این مذاکره در موضع انفعال و احتیاج قرار دهند، چون می‌گویند بعد از بازگشت ایران ما باید راستیآزمایی کنیم یعنی ماه‌ها و بلکه سال‌ها ایران باید به دست آمریکا نگاه کند که هروقت صلاح دانست بگوید برگشت ایران راست یا دروغ است.

 به گفته وی، بازگشت به برجام بدون برداشته شدن تحریم، افتادن در یک چاه ویل و تله بزرگ است و عاقل از یک سوراخ دوبار گزیده نمی‌شود. مشهور است.

امام جمعه اردبیل همچنین با اشاره به وضع بازار در ماه‌های اخیر گفت: اجناس خوراکی مورد احتیاج در ایران به حد کافی موجود است اما اگر مردم احساس کنند کمبود وجود دارد، اجناس دنیا را هم جمع کنند پاسخگو نخواهد بود.

 آیتالله عاملی بیان کرد: روغننباتی به حد کفایت موجود است اما اگر هر کس در جایی روغننباتی دید به خیال اینکه نایاب است حتماً چند حلب بخرد، در این صورت اگر کارخانجات شب و روز هم کار و تولید نمایند جوابگو نخواهد بود.

وی به مردم توصیه کرد که لوازم خوراکی را زائد بر نیاز در خانه‌ها انبار نکرده و موجب اذیت و آزار دیگران مخصوصh در ایام عید نشوند، ذخیره خوراک اضافی مورد نیاز مردم عقلا، عرفاً و شرعاً جایز نیست و موجب ضرر به دیگران و تامینکننده منویات شوم دشمنان است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل همچنین کمک به نیازمندان را اقدامی حسنه ذکر کرد و گفت: جشن نیکوکاری برای اثبات و نشان دادن مروت است، مروت این نیست که یکی بخورد و دیگری نگاه کند،ما همه یک خانواده را تشکیل می‌دهیم پس باید توجه کنیم که این شرط مروت نیست که در یک خانواده یکی بهره‌مند و دیگری محروم بماند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =