خطیب جمعه بیرجند: قوام جمعیت شرق کشور بر پایه آموزش عالی است

بیرجند - ایرنا - امام جمعه موقت بیرجند گفت: قوام جمعیت در شرق کشور بر پایه موسسات آموزش عالی و پذیرش دانشجو بوده که مختص این منطقه است.

حجت الاسلام سید محمدباقر عبادی در خطبه‌های نماز جمعه بیرجند در مصلای المهدی (عج) با اشاره به موضوع الحاق برخی دانشگاه‌های خراسان جنوبی از جمله دانشگاه صنعتی بیرجند و بزرگمهر قاینات به دانشگاه بیرجند افزود: بحثی به عنوان ساماندهی آموزش عالی در شورای عالی انقلاب فرهنگی وجود دارد که دانشگاه‌های کشور تعداد مشخصی باشند اما اینکه وزارت علوم ابتدا از یک منطقه غیر برخوردار این کار را شروع کند و حرکت انقباضی در آموزش عالی را انجام دهد، درست نمی‌دانیم.

وی اظهار داشت: براساس تعصبات منطقه‌ای نمی‌گویم بلکه براساس دلایل منطقی عرض می‌کنم اینکه مسوولان به دنبال هر اقدام و برنامه‌ریزی در منطقه شرق کشور هستند، باید برای برنامه‌ریزی‌های خود پیوست امنیتی داشته باشند.

خطیب جمعه بیرجند گفت: بدون پیوست امنیتی نمی‌توان مشکلات شرق کشور را حل کرد و در این منطقه اگر جمعیت نباشد، ناامنی سراغ آن خواهد آمد و در این زمان تامین امنیت برای دولت هزینه‌بر خواهد بود.

وی افزود: شورای عالی امنیت ملی، شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت علوم به این مسئله توجه کنند که نمی‌شود در شرق کشور براساس بخشی‌نگری عمل کرد و موضوع آموزش عالی را در نظر و مسائل امنیتی را نادیده بگیریم.

حجت الاسلام عبادی گفت: علیرغم اینکه دانشجو در کشور کم شده اگر ابعاد امنیتی را در منطقه در نظر بگیریم، هنوز باید برنامه‌ریزی شود که دانشجو و دانشگاه در استان خراسان جنوبی افزایش یابد تا جمعیت پایدارتر بماند و امنیت پایدار برقرار شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: رییس جمهوری آمریکا دستور داد به مناطقی از عراق و سوریه حمله شود و هدف آمریکا این است که نشان دهد ما قدرت نظامی داریم ولی با سیاست چماق و هویج می‌خواهد، یک طرف مذاکره و یک طرف دیگر چماقی به نام جنگ را نشان دهد.

امام جمعه موقت بیرجند افزود: دشمنان بدانند جمهوری اسلامی ایران آن قدر از نظر نظامی پیشرفت کرده که الان گزینه نظامی زیر میز آمریکا هم وجود ندارد چه رسد به روی میز.

وی عنوان کرد: برجام را خودتان خواستید؛ به همان برجام عمل کنید و مذاکره بدون لغو کامل تحریم‌ها و بازگشت به برجام، خواب و خیالی بیش برای آمریکایی‌ها نخواهد بود.

وی اظهار داشت: مذاکرات هسته‌ای و برجام یک فایده داشت و این است که همه آمریکا را آن گونه که رهبری می‌شناخت، شناختند.

حجت الاسلام عبادی گفت: امیدواریم رییس جمهور آمریکا راه قبلی را ادامه ندهد و این را بدانیم سختی‌ها وجود دارد ولی آینده از آن ملت ایران است.

وی همچنین با اشاره به روز درختکاری و آغاز هفته منابع طبیعی گفت: اهمیت درختاری در روایات اسلامی زیاد است و حضرت علی علیه السلام نخلستان ایجاد و وقف می‌کرد.

وی اظهار داشت: درختان را نباید از بین ببریم و در این دوره‌ای که گازهای مسموم کننده زیاد شده است درختان از منابع حیات بخش و تولید کننده اکسیژن هستند و باید درختکاری را ترویج کنیم.

امام جمعه موقت بیرجند به ۱۸ اسفندماه روز کانون‌های مساجد اشاره کرد و افزود: مساجد سنگرهای خوبی هستند و امیدواریم در زمینه‌های مختلف موفق باشند.

وی با بیان اینکه اردوهای فرهنگی راهیان نور به دلیل شیوع کرونا انجام نمی‌شود گفت: خیر و برکت ما در فرهنگ شهادت و معنویت است.

حجت الاسلام عبادی افزود: راهیان نور طرح با برکت و مهمی است که جوانان ما در قالب این اردوها با رشادت‌های و ایثارگری‌های رزمندگان اسلام در هشت سال دفاع مقدس آشنا می‌شوند و فرهنگ دفاع مقدس از قویترین فرهنگ‎‌های موجود در دنیا است که می‌تواند در برابر فرهنگ پوشالی غرب بایستد و مبارزه کند.

وی گفت: ۲۷ رجب روز مبعث پیامبر گرامی اسلام است و مبعث، بزرگترین عید بشریت به شمار می‌رود و هدف بعثت ترویج مکارم اخلاق است.

وی افزود: نوع جهان بینی که قرآن دارد این است که دنیا مقدمه و مزرعه آخرت است و این نوع جهان بینی باعث می‌شود کاستی‌ها و گرفتاری‌ها و سختی‌های دنیا قابل تحمل شود.

خطیب جمعه بیرجند اظهار داشت: بهترین روانشناسی ضد اضطراب و استرس روانشناسی برگرفته از قرآن است که محصول بعثت پیامبر گرامی اسلام است.

وی گفت: آن کسی که عرفان دارد، غصه ندارد و آن کسی که جهان بینی الهی و اسلامی دارد، هرگز غصه ندارد.

وی با اشاره به اینکه دنیا به ظاهر بی اعتبار است ولی ما ابدیت را در دنیا می‌سازیم اظهار داشت: قضیه آخرت با عشق الهی همراه است و در مجموع نشاط آور است.

حجت الاسلام عبادی گفت: دنیا ابزاری برای اهداف الهی در آخرت است و انسان‌ها باید هوشیار باشند که در این دنیا برای درو کردن در آخرت به خوبی کشت کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =