درختکاری نوار مرزی ایلام باید افزایش یابد

ایلام - ایرنا - سرپرست استانداری ایلام گفت: توسعه و افزایش درختکاری در نوار مرزی باتوجه به وجود ریزگردها باید بیشتر از گذشته در دستور کار قرار بگیرد.

به گزارش ایرنا، محمد نوذری روز جمعه در آیین کاشت ۳۰۰ اصله نهال در محوطه دانشگاه ایلام اظهار داشت: وجود درختان و نهال ها در نوار مرزی باعث کاهش نفوذ ریزگردها به داخل استان ایلام می شوند.

وی افزود: با توجه به اهمیت درخت کاری و کاشت نهال، باید این موضوع مهم در بین اقشار مختلف جامعه نهادینه و فرهنگ سازی شود.

سرپرست استانداری ایلام یادآور شد: مردم باید به اهمیت نهال کاری و حراست از جنگل ها واقف باشند و مشارکت مردم باید در زمینه درختکاری بیشتر از گذشته باشد.

ایلام، الگوی استان موفق نهال کاری در کشور است

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام هم گفت: احساس مسوولیت داشتن در برابر عرصه های طبیعی و جنگل ها وظیفه ای همگانی است.

رضا احمدی افزود: مردم یکی از پایه های اصلی پروژه های منابع طبیعی هستند و از همان لحظه تصمیم گیری و طراحی تا اتمام کار حضور و مشارکت مردم لحاظ می شود.

وی یادآور شد: در هفته درختکاری و منابع طبیعی یک میلیون اصله نهال در عرصه های مختلفی چون طبیعی، خصوصی، معابر عمومی، محوطه های آموزشی و اداری با همکاری مردم و مسوولان انجام می گیرد.

احمدی اضافه کرد: در فصول درختکاری سال جاری در عرصه ای به وسعت ۲۰ هزار هکتار ۲ میلیون هکتار کاشت شده است.

وی در مورد تولید نهال در استان ایلام هم اظهار داشت: استان ایلام بهترین تولیدکننده نهال است و در سال جاری ۱۲ هزار اصله نهال تولید کرده است و بنابر برنامه ریزی های انجام گرفته ۲۰ میلیون اصله نهال سال آینده در استان تولید خواهد شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام گفت: هدف اصلی برنامه های منابع طبیعی افزایش سطح توسعه اراضی جنگلی در استان ایلام است و در این راستا از پژوهش های علمی دانشگاهی و مراکزی علمی و پژوهشی استفاده می شود.

محوطه های دانشگاه ایلام دارای باغاتی از درختان مثمر است

رییس دانشگاه ایلام هم افزود: با همکاری منابع طبیعی و آبخیزداری محوطه های دانشگاه ایلام طی سال های اخیر درختکاری شده است و این روند کماکان ادامه دارد.

محمد علی اکبری یاداور شد: در محوطه های دانشگاه از درختان و باغات مثمر نظیر زیتون، توت، گردو و انجیر کشت شده است و امروز نیز ۳۰۰ اصله نهال دیگر در محوطه دانشگاه کاشت شد.

به گزارش ایرنا، این برنامه با حضور نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام در دانشگاه ایلام انجام گرفت.

همه ساله از ۱۵ تا ۲۱ اسفند به نام هفته درختکاری و منابع طبیعی نامگذاری شده است.

همه با هم برای حفاظت از منابع طبیعی شعار امسال این هفته است.

استان ۲ میلیون هکتاری ایلام دارای یک میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار عرصه طبیعی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha