مریخکاو چینی حدود سه ماه دیگر بر سطح مریخ فرود می آید

تهران- ایرنا- به دنبال فرود موفقیت آمیز مریخکاو آمریکایی در کره مریخ، یکی از مسئولان شرکت ملی فناوری فضایی چین هم خبر داد مریخکاو این کشور به نام «تیان ون-۱» که وارد مدار مریخ شده است، دو تا سه ماه دیگر بر سطح مریخ فرود خواهد آمد.

به گزارش ایرنا، «بائو وی مینگ» سرپرست امور فنی این شرکت روز جمعه در حاشیه نشست سالانه کنفرانس مشورت سیاسی خلق چین در پکن گفت: مریخکاو «تیان ون-۱» با سرعت ۴.۸ کیلومتر در ثانیه در مدار مریخ حرکت می‌کند و خود مریخکاو و همه تجهیزات نصب شده روی آن در وضعیت عادی قرار دارند.

او خبر داد: مریخکاو «تیان ون-۱» پیش از فرود بر سطح مریخ شرایط ژئومورفولوژیک ناحیه فرود و شرایط اقلیمی مسیر پرواز هنگام فرود را به دقت مورد بررسی قرار خواهد داد.

بائو گفت: پس از تحلیل جامع همه خطرات محتمل تصمیم گرفته شد که مریخکاو «تیان ون-۱» در ماه مه یا ژوئن امسال بر سطح سیاره فرود آید. او همچنین خبر داد چین طی سال جاری میلادی بیش از ۴۰ فضاپیما پرتاب می‌کند و ساخت ایستگاه فضایی چین نیز آغاز می شود.

چین در تلاش برای رسیدن به فعالیت‌های فضایی رقیب خود یعنی آمریکا و تایید جایگاهش به عنوان یک قدرت بزرگ جهانی، میلیاردها دلار در ماموریت بین کهکشانی به سیاره مریخ سرمایه گذاری کرده است.

ماموریت چین به مریخ از جمله شامل چند پروژه جدید فضایی است که این کشور دنبال می‌کند و شامل قرار دادن فضانوردان چینی در کره ماه و برخورداری از یک ایستگاه فضایی تا سال ۲۰۲۲ است.

چین پیش از این هم در سال ۲۰۱۱ میلادی برای پرتاب کاوشگر به مقصد مریخ تلاش کرده بود، اما این ماموریت شکست خورد و فضاپیمای چینی پس از پرتاب از پایگاه قزاقستان، در جو زمین سوخت.

این بار چین نه تنها بطور مستقل برای اجرای این ماموریت وارد عمل شده، بلکه همزمان مجموعه‌ای از یک مدارگرد و یک مریخ نورد را به مریخ فرستاده است تا سرعت انجام ماموریت‌هایش را افزایش دهد.

سرعت پیشرفت برنامه‌های فضایی چین در دو دهه اخیر قابل توجه بوده است. در سال ۲۰۰۳ میلادی یانگ لیوی به عنوان اولین فضانورد چینی رهسپار مدار زمین شد و سال گذشته نیز فضاپیمای «چانگ ای-۴» توانست با «موفقیت کامل» روی نیمۀ پنهان ماه بنشیند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =