۱۵ اسفند ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۲۲
کد خبرنگار: 962
کد خبر: 84252860
۰ نفر

برچسب‌ها

استاندار کرمان چهار پروژه را در چترود افتتاح کرد

کرمان - ایرنا - چهار طرح بخش چترود از توابع شهرستان کرمان از جمله آبیاری قطره‌ای، آسفالت روستاهای قوام آباد، رحیم آباد، سرآسیاب۶ و تیکدر، خانه عالم کاظم آباد و گلخانه هیدروپونیک با حضور استاندار و سایر مسئولان استانی و محلی در این بخش به بهره برداری رسید.

به گزارش ایرنا، استاندار کرمان و هیات همراه  امروز (جمعه ) ابتدا طرح آبیاری قطره‌ای تحت فشار زمین‌های میرزایی را در مجموع با اعتبار ۱۰ میلیارد ریال در محل موتور پمپ شاه‌مران چترود افتتاح کرد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان در این آیین با بیان اینکه آبیاری قطره چکان راندمان کار و بهره وری را افزایش می‌دهد گفت: این طرح با اعتبار ۸۳۰ میلیون تومان دولتی و ۱۷۰ میلیون تومان شخصی سرمایه گذاری شده است.

عباس سعیدی افزود: در آبیاری غرقابی ۱۰۰ گرم پسته در هر مترمکعب تولید می شود و در حالی که این آمار در آبیاری قطره ای تا سه برابر افزایش می‌یابد.

وی تاکید کرد: از ابتدای ورود سیستم آبیاری تحت فشار در استان کرمان ۴۳ هزار هکتار و از سال ۹۳ تاکنون میزان ۵۲ هزار هکتار از این طرح‌ها اجرا شده و اکنون ۹۵ هزار هکتار از اراضی استان به این سیستم آبیاری تجهیز شده اند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان گفت: این استان طی دولت‌های یازدهم و دوازدهم جزو سه استان برتر و سال گذشته در رتبه دوم کشور بود.

وی بیان داشت: وزارت نیرو جلوی پمپاژ مجدد آب را در طرح‌های سیستم آبیاری تحت فشار گرفته که این چالش رتبه استان را تنزل می دهد.

پس از آن ۳۲ هزار و ۶۰۰ مترمربع آسفالت روستاهای قوام آباد، رحیم آباد، تیکدر و سراسیاب۶ چترود با حضور علی زینی‌وند و سایر مسئولان استانی و محلی افتتاح شد.

در این زمینه می‌توان به آسفالت معابر روستایی سراسیاب ۶ به متراژ هشت هزار متر مربع و اعتبار ۹ میلیارد ریال از محل اعتبارات دهیاری و بنیاد مسکن، آسفالت معابر روستایی قوام آباد با متراژ ۱۱ هزار و ۶۰۰ مترمربع و اعتبار ۱۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال با مشارکت بنیاد مسکن و دهیاری قوام آباد و همچنین افتتاح پروژه بوستان شهدای روستای تیکدر با مساحت سه هزار مترمربع و اعتبار ۲ میلیارد ریال با اعتبارات داخلی دهیاری اشاره کرد که این طرح از سال ۹۸ آغاز و اکنون به بهره برداری رسید.

حوزه زیرساختی روستاها متحول شده است

استاندار کرمان در حاشیه این آیین با قدردانی از فرماندار کرمان، بخشداری چترود، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و دهیاری‌ها گفت: تحول خوبی در بهسازی معابر روستایی انجام شده است.

علی زینی‌وند با تاکید بر اینکه باید به روستاها بیش از شهرها توجه شود افزود: این اقدامات از آوارگی، حاشیه نشینی و تغییر هویت روستاها جلوگیری می‌کند که توجه به روستاها به عنوان مناطق مولد کشور امری مبارک محسوب می‌شود.

همچنین خانه عالم برای زندگی عالم و روحانی در روستای کاظم آباد چترود با حضور استاندار کرمان و هیات همراه افتتاح شد.

سپس طرح گلخانه هیدروپونیک رزلند مهدی خواجویی واقع در دشت زحمتکشان چترود با ظرفیت سه هزار مترمربع و ظرفیت تولید سالانه ۴۵۰ هزار شاخه، با اعتبار ۱۲ میلیارد ریال و اشتغالزایی پنج نفر به بهره برداری رسید.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان در این آیین گفت: ۱۳ میلیون شاخه گل شاخه بریده در استان تولید می‌شود و تسهیلات بانکی تبصره ۱۸ پرداخت و محدودیتی برای پرداخت نداریم.

وی افزود: محصولات گلخانه هیدروپونیک رزلند در کرمان و تهران فروش می‌رسد.

استاندار کرمان با رویکرد حضور میدانی و در جریان مستقیم مشکلات و ظرفیت ها بخصوص مناطق روستایی قرار گرفتن طی دو ماهه سپری شدن از مسئولیتش در استان دهها سفر شهرستانی با محوریت دیدارهای مردمی در بخش ها و دهستانها را انجام داده که این حضور موجبات بیشتر نشاط و امید را برای روستاهای دور افتاده به دنبال داشته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =