استان همدان رویشگاه ۳۱۳ گونه دارویی است

همدان- ایرنا- مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان گفت: یک هزار و ۶۵۸ گونه گیاهی در استان می روید که ۳۱۳ گونه از آنها دارویی و نیازمند توجه ویژه‌ است.

«اسفندیار خزایی» در سخنرانی پیش از خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه شهر همدان با بیان اینکه بسیاری از گونه های گیاهی روییده در این منطقه خواص دارویی دارد که نیازمند تحقیق و پژوهش بیشتر است تاکید کرد: در حفظ و ارتقای پوشش گیاهی استان همدان هر چقدر بکوشیم کم است.

وی با اشاره به دست اندازی برخی از کشاورزان و صنعتگران به عرصه های منابع طبیعی گفت: حفظ پوشش گیاهی و جنگلی لازمه ادامه فعالیت های صنعتی و کشاورزی است که نباید از او غافل باشیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان به تغییر و تحول ایجاد شده در اقلیم استان اشاره کرد و گفت: کاهش برف در منطقه کوهستانی همدان و بارش های سیل آسا در فروردین نتیجه این تغییرات ناخوشایند است.

وی خاطرنشان کرد: پوشش گیاهی مناسب و جنگلی تنها راه مقابله با سیلابهایی است که در سالهای اخیر شاهد آن هستیم.

خزایی از سبز شدن گیاهان و جوانه زدن درختان در اسفند ماه ابراز نگرانی کرد و افزود: این تغییرات اب و هوایی برای منطقه کوهستانی همدان هشدارهایی است که نباید نادیده گرفته شود.

او تصریح کرد: از نظر زمین شناسی و زمین شناختی دچار مشکلاتی شده ایم که همه ما در مقابل آن مسئول هستیم.

به گفته مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان کاشت درخت و احیای مناطق جنگلی می تواند با تولید اکسیژن به تنظیم زراعت و تحول خاک کمک کند.

خزایی افزود: هر هکتار جنگل سالانه ۲ و نیم تن اکسیژن تولید می کند و مردم باید به این مهم توجه کرده و به فرموده رهبری باید منابع طبیعی به معارف عمومی تبدیل شود.

وی به اهمیت درختکاری در آیات قرآنی و روایات دین اسلام گفت: حفظ جنگل ها و ارزش نهادن به منابع طبیعی یک وظیفه همگانی است.

خزایی یادآوری کرد: دولت با چند اداره توان حفاظت ندارد همه باید احساس مسئولیت کنیم و به فرموده رهبری انقلاب اسلامی باید منابع طبیعی به معارف عمومی تبدیل شود.

موسیر، ریواس، سماق، کنگر، تره‌ی وحشی، شنگ، پای غازی، کرفس کوهی، والک، پیازک، و پنیرک از جمله گیاهان دارویی است.

از مهمترین گیاهان دارویی استان همدان می توان به آنها آویشن، بابونه، اسپند، رازیانه، پنیرک، گاوزبان، ریواس، کنگر، کلپر، بومادران، خاک شیر، سماق، نسترن وحشی و مریم گلی اشاره کرد.

۱۵ تا ۲۱ اسفند به نام هفته درختکاری نامگذاری شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha