معاون بایدن از جنایت‌های رژیم صهیونیستی علیه فلسطینی‌ها حمایت کرد  

تهران- ایرنا- در اولین تماس تلفنی کامالا هریس با بنیامین نتانیاهو، معاون بایدن مخالفت خود را با تصمیم دادگاه بین المللی لاهه برای آغاز تحقیقات درباره جنایت‌های جنگی رژیم صهیونیستی اعلام کرد.

به گزارش ایرنا از اسرائیل تایمز، دفتر نخست وزیری رژیم صهیونیستی اعلام کرد که نتانیاهو روز پنجشنبه با هریس معاون رییس جمهوری آمریکا در مورد همه گیری کرونا، برنامه هسته‌ای ایران و تصمیم دادگاه بین‌المللی لاهه برای آغاز تحقیقات در مورد جنایت‌های جنگی اسرائیل گفت‌وگو کرد.

دفتر نتانیاهو افزود: هریس در این تماس تلفنی مخالفت دولت آمریکا با تصمیم دادستان دادگاه بین المللی جنایی لاهه را اعلام کرد.

نتانیاهو نیز گفت که ما به تقویت همکاری های اطلاعاتی و امنیتی خود ادامه خواهیم داد و وی به عنوان نخست وزیر رژیم صهیونیستی کاملا متعهد است که از تولید سلاح هسته‌ای توسط ایران جلوگیری کند.

گفت‌وگوی معاون بایدن با نخست وزیر رژیم صهیونیستی در حالی انجام می شود که دادستان کل دادگاه کیفری بین‌المللی روز چهارشنبه اعلام کرد که کار تحقیقات درباره ادعای جنایت‌های جنگی اسراییل (در سرزمین‌های اشغالی فلسطین) توسط این نهاد بین‌المللی، آغاز شد.

فاتو بنسوده با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که این تحقیقات مستقل، بی طرفانه و بدون ترس انجام خواهد شد. 

وی بیان داشت: آغاز تحقیقات درباره وضعیت فلسطین را از سوی دفتر دادستانی دیوان کیفری بین‌المللی تائید می‌کنم.

دیوان کیفری بین‌المللی مستقر در لاهه هلند ماه گذشته اعلام کرد که صلاحیت رسیدگی به پروندۀ وقوع جنایت‌های جنگی در سرزمین‌های فلسطینی را دارد. به این ترتیب با رای قضات این دیوان و با وجود مخالفت‌های اسرائیل، راه برای انجام تحقیقات بیشتر در موضوع این پرونده هموار شد.

قضات دیوان اعلام کردند که این تصمیم با استناد به آیین نامه‌ها و اسناد بنیادین این نهاد قضایی گرفته شده و به معنای تلاش برای تعیین دولت یا مرزهای قانونی نیست.

براساس رای دادگاه، اراضی اشغالی ۱۹۶۷ فلسطین شامل کرانه باختری از جمله قدس شرقی و همچنین نوار غزه می‌شود. این رأی پس از آن صادر شد که فلسطینیان بارها از جنایت صهیونیست‌ها شکایت کرده و خواستار رسیدگی به گزارش‌های ثبت شده و برقراری عدالت در پرونده قربانیان جرایم صهیونیست‌ها شده‌اند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =