اعضای بدن مرد نقده‌ای به ۳ نفر جان دوباره بخشید

ارومیه- ایرنا- مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان‌غربی با بیان اینکه دوازدهمین مورد اهدای عضو در استان طی روز گذشته انجام شد، گفت: با اهدای اعضای بدن یک مرد ۴۹ ساله مرگ مغزی شده از اهالی شهرستان نقده، سه بیمار جان دوباره گرفتند.

علی افشانی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این فرد "جلال رمضانی" نام داشت که دچار مرگ مغزی شده بود و در نهایت پس از تایید مرگ مغزی، با رضایت خانواده اش، سه عضو بدن وی اهدا شد.

وی اضافه کرد: کلیه های این فرد به ۲ بیمار در صف دریافت عضو در بیمارستان امام خمینی (ره) ارومیه اهدا شد و کبد وی نیز برای اهدا به تبریز ارسال شد.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی اظهار کرد: اعضای قابل اهدای فرد مرگ مغزی شامل قلب، ریه ها، کبد، روده، کلیه ها، لوزالمعده، پانکراس و برخی بافت های بدن از جمله پوست، تاندون، غضروف، استخوان، مغز استخوان، دریچه قلب و قرنیه است.

به گزارش ایرنا، در حال حاضر ۲۵ هزار نفر از بیماران در کشور در صف دریافت عضو قرار دارند و این در حالی است که تنها ۸۰۰ نفر در سال اهدای عضو می کنند.

سالانه حدود ۲ هزار و ۵۰۰ نفر در کشور شرایط اهدای عضو می یابند که تنها یک سوم از این تعداد، عضو خود را اهدا می کنند و این در حالی است که روزانه هفت تا ۱۰ نفر و سالانه حدود سه هزار نفر بر اثر نبود عضو پیوندی جان خود را از دست می دهند.

طی سال گذشته ۱۳ مورد و سال پیش از آن نیز ۱۳ مورد اهدای عضو در آذربایجان غربی صورت گرفته بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =