شمار مبتلایان به کرونای جهش یافته در هرمزگان به ۱۸ نفر رسید

بندرعباس- ایرنا- سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با هشدار نسبت به شیوع ویروس جهش یافته کرونا، گفت: در ۲۴ ساعت گذشته پنج نفر به شمار مبتلایان به این ویروس در استان اضافه شده و تعداد افراد مبتلا به این ویروس در هرمزگان به ۱۸ نفر رسید.

دکتر فاطمه نوروزیان پنجشنبه شب در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این بیماران از شهرستانهای، بندرعباس، پارسیان، بندرخمیر، بندر لنگه، قشم و بستک هستند.

وی با تاکید بر اجتناب جدی مردم از سفر به مناطق غرب هرمزگان افزود: بررسی کارشناسان بهداشتی و شرایط جغرافیایی مبتلایان به این نوع از کرونا، نشان از شیوع یک موجی از این ویروس از سمت شهرستان های غرب هرمزگان به سمت مرکز دارد.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: در بندرخمیر خوشه‌ای ۳۵ نفره از ابتلای یک پسر ۱۴ ساله به کرونای جهش یافته شکل گرفت که به سرعت به خانواده و اطرافیان منتقل شده است.

دکتر نوروزیان تصریح کرد: سرعت شیوع و بیماری زایی ویروس جهش یافته کرونا بسیار بالا بوده و از همین رو از مردم درخواست داریم که از انجام هرگونه سفر غیرضروری به مناطق پرخطر پرهیز کنند.

وی شمار مبتلایان بستری کرونا در بیمارستان های هرمزگان را ۱۰۵ نفر اعلام کرد و گفت: از شمار افراد بستری ، ۲۹ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه (آی.سی.یو) بستری هستند که حال ۷ نفر از آنها وخیم گزارش شده است.

این مقام مسوول در خصوص آخرین آمار فوتی های کرونا در هرمزگان گفت: خوشبختانه در ۲۴ ساعت گذشته مورد فوتی کرونا در استان ثبت نشد و شمار کل جان باختگان این بیماری در هرمزگان همان هزار و ۲۸ نفر است و یک هزار و ۲۰۳ نفر نیز در استان در قرنطینه خانگی هستند.

کرونای جهش یافته یا همان گونه انگلیسی کرونا موسوم به ب. ۱.۱.۷ پائیز گذشته شناسایی و به سرعت شیوع پیدا کرد. این ویروس به گفته مرکز آمریکایی کنترل و جلوگیری از بیماری‌ها نسبت به سایر گونه‌ها قدرت آلوده کنندگی بسیار بالایی دارد

ماه پیش دانشمندان در انگلیس گزارش دادند که این گونه در قیاس با سایر گونه‌های ویروس کرونا، با خطر مرگ هم ارتباط بیشتری دارد. گونه انگلیسی کرونا تا کنون در بسیاری از کشورهای جهان شناسایی شده است.

در آفریقای جنوبی گونه متفاوتی کشف شده که ب. ۱.۱۳۵ نام‌گذاری شده‌ است. این گونه اولین بار اکتبر ۲۰۲۰ مشاهده شد که به شباهت‌هایی را به ویروس انگلیسی دارد.

 گونه برزیلی هم که پی. ۱ نامگذاری شده اولین بار در جریان تست کرونا از مسافران برزیل در ژاپن شناسایی شد. این گونه از یک رشته جهش‌هایی برخوردار است که شناسایی آن توسط سیستم ایمنی بدن را دشوار می‌کند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =