رییس ستاد ملی خدمات سفر: شهرهای زرد مسافرپذیر نباید مشمول محدودیت شوند

مشهد- ایرنا- رییس ستاد ملی خدمات سفر کشور گفت: شهرهای مسافرپذیر دارای وضعیت زرد از نظر شیوع کرونا همچون مشهد، اصفهان، کیش و دیگر شهرها در ایام نوروز نباید مشمول تبصره بندی و محدودیتهای سفر شوند.

ولی تیموری پنجشنبه شب در جلسه ستاد هماهنگی سفرهای نوروزی خراسان رضوی افزود: البته برای شهرهای دارای وضعیت قرمز و نارنجی سفر با وسایل نقلیه شخصی محدودیت دارد و در شهرهای دارای وضعیت زرد و آبی، وضعیت بهتر است اما اختلاف نظر در این خصوص وجود دارد.

وی به عدم محدودیت شهرهای دارای وضعیت زرد و مسافرپذیر تاکید کرد و ادامه داد: اگر مشهد را به عنوان شهر زرد مسافر پذیر محدود به این تبصره ها کنیم در عمل ۵۰ درصد تاسیسات اقامتی کشور از فرآیند "تامین خدمات ایمن سفر" خارج خواهند شد البته این مشکل برای شهرهای دیگر مثل اصفهان و دیگر شهرهای مسافرپذیر نیز صدق می کند.

معاون گردشگری وزارت میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی به جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اشاره کرد و گفت: با نگاه مثبت دکتر روحانی شاید تا حد امکان بتوان در حد مقدورات و با رعایت پروتکلهای بهداشتی نشاطی برای جامعه ایجاد نمود.

وی افزود: مردم سال گذشته علاوه بر محدودیتهای ناشی از شیوع کرونا، سختی های اقتصادی بسیار به خاطر فعالیت بدخواهان علیه ملت ایران تجربه کردند بنابراین در نوروز امسال به دنبال تعدیل این فضا و بسط و توسعه نشاط، امید و انگیزه در جامعه هستیم، از طرف دیگر نوروز امسال با اعیاد شعبان نیز همزمان شده است.
تیموری ادامه داد: اقتصاد برخی مناطق و شهرها براساس سفر و گردشگر است و بواسطه شرایط ناشی از کرونا طی سال اخیر این مناطق به شدت آسیب دیده اند.

وی گفت: با توجه به شرایط کنونی باید تامل داشته باشیم، اینکه همه بنشینند و در قبال مسائل پیش آمده سکوت کنند هنر نیست بلکه هنر این است در شرایطی که برخی مجموعه ها یکسال کار نکرده اند زمینه فعالیت آنان را فراهم کنیم، باید هم بیماری و هم بعد اقتصاد گردشگری و معیشت فعالان حوزه گردشگری را توامان در نظر داشت.

نوروز ۱۴۰۰ با سفرهای ایمن

معاون گردشگری وزارت میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی به الزام رعایت مصوبات ستاد ملی کرونا در خصوص سفرها تاکید کرد و افزود: بر اساس مصوبات جلسه ۵۵ ستاد ملی مقابله با کرونا با حفظ یک پیش شرط، نوروز را متفاوت تر از سال گذشته در بخش گردشگری برگزار خواهیم کرد لذا اکنون منتظر تصویب دستورالعمل جدید برای از سرگیری سفرها نخواهیم بود.

وی ادامه داد: تداوم اجرای مصوبات گذشته مشروط به این است که از نظر شیوع کرونا به شرایط قرنطینه نرسیم و روند همه گیری بیماری در ایام نوروز با شرایط کنونی تغییر نکند تا با رعایت پروتکلهای بهداشتی مردم سفرهای نوروزی را داشته باشند.

تیموری به طرح سفرهای ایمن با تورهای مسافرتی اشاره کرد و گفت: ما مسوولیت برگزاری ۲ نوع سفر را داریم که یکی از آن سفر با تورهای گردشگری و شرکتهای خدمات مسافرتی مجاز است که این مهم بواسطه آموزش این مراکز در زمینه نحوه استقرار مسافر در ناوگان، اقامت و پذیرایی با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و همچنین ثبت سفرها در "سامانه ثبت تور"  انجام می شود.

وی افزود: نوع دوم سفرها مربوط به افرادی است که نمی خواهند با تور سفر کنند اما اگر این افراد سفر خود را با رزرو مراکز مجاز اقامتی تحت نظر گردشگری انجام دهند مشکلی ندارند، چرا که این مراکز قابل رصد است و مشکلی برای اینگونه سفرها نیز وجود ندارد.

معاون وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ادامه داد: گروه های دیگر که نه با تور سفر کرده و نه در هتل اقامت می کنند و می خواهند  به منازل اقوام یا مراکز اقامتی شخصی نظیر ویلاها بروند از زنجیره خدمات سفر این وزارتخانه خارج می شوند لذا از طریق وزارت کشور و نیروی انتظامی و با همراهی فرمانداران برنامه ریزی برای نظارت و ساماندهی اینگونه سفرها از یک ماه قبل آغاز شده و طرح نهایی آنها اعلام خواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =