سازمان ملل: تحریم های یکجانبه آمریکا منجر به نقض شدید حقوق بشر است

تهران- ایرنا- کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل اعلام کردند، اعلامیه های اضطراری دولت ایالات متحده که مجوز تحریم های یک جانبه است منجر به نقض شدید حقوق بشر می شود و باید با میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مطابقت داشته باشد.

به گزارش ایرنا از وب سایت حقوق بشر سازمان ملل، کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه ای خاطر نشان کردند که تحریم های ایالات متحده تحت شرایط اضطراری اعلام شده، طیف وسیعی از حقوق بشر در چین، کوبا، هائیتی، ایران، نیکاراگوئه، فدرال روسیه، سوریه، ونزوئلا، زیمبابوه و سایر کشورهای جهان را نقض می کند.

"آلنا دوپوهان" گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد تأثیر منفی اقدامات اجباری یک جانبه و "اوبیورا اوکافور" کارشناس مستقل حقوق بشر و همبستگی بین المللی در گزارش خود تاکید کردند که موارد اضطراری ایالات متحده اغلب میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی (ICCPR) را نقض می کنند.

در گزارش کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل آمده است، موارد اضطراری اعلام شده توسط ایالات متحده اغلب سالها و در بعضی موارد دهه ها سال طول می کشد و تحریم هایی که آنها اعمال می کنند نیز همین طور است.

به گفته کارشناسان حقوق بشر، به نظر می رسد اعلامیه های اضطراری، بهانه هایی برای اعمال تحریم های نامحدود باشند.

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد از آمریکا می خواهند که به طور کامل تعهدات خود را تحت میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی رعایت کند تا از تأثیر منفی بر حقوق بشر اشخاصی که مشمول تحریم تحت اعلامیه های اضطراری هستند جلوگیری شود.

دولت ترامپ در سال ۲۰۱۸ با خروج یکجانبه از توافق هسته ای (برجام) تحریم های ظالمانه ای علیه مردم ایران اعمال کرد. 

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =