استاد موسیقی: جایزه ملی عارف صدها عارف قزوینی خلق خواهد کرد

قزوین - ایرنا - نوازنده و مدرس کمانچه و استاد موسیقی کشور با تاکید بر تدام جایزه ملی عارف گفت: امروز جوانان و زنان بسیاری به آموختن موسیقی نواحی روی آوردند که در آینده نه چندان دور صدها عارف قزوینی را خلق خواهند کرد.

به گزارش ایرنا، علی اکبر شکارچی روز پنجشنبه در نخستین دوره جایزه ملی عارف در قزوین با تقدیر از برگزاری این جشنواره افزود: گرامیداشت بزرگ مردی چون عارف قزوینی که در تلخ کامی روزگار اندوهی عمیق کشیده بود جای بسی خوشحالی است .
 وی اظهار داست : عارف قزوینی هم دوره بسیاری از بزرگان بوده است، افرادی که زیر تیغ بودند و گلایه هم کردند ولی جادویی که عارف قزوینی انجام داد استفاده از موسیقی بود و توانست صدای اعتراض خود را در این قالب به گوش برساند.
شکارچی تصریح کرد: همه مردم به خاطر شعر و موسیقی عارف فقط به او اعتماد داشتند و نفس جادویی او در کنار ذهن خلاق و آزاده و مبارز او با هم در اثربخشی موسیقی آگاه بوده است.
این استاد موسیقی افزود: زمانی که در دوره رضاشاه لرها و بختیاری ها قیام کرده بودند به شاه خبر رسید که شاهنامه توانسته است مردم را با روحیه دلیر بودن آشنا کند و همین حس مبارزه و استقلال طلبی در وجود آنها رخنه کرده است که در نهایت به ممنوعیت مطالعه شاهنامه انجامید.
وی گفت: اشعاری که عارف قزوینی سروده است تا زمانی که حق و باطل وجود دارد، تا زمانی که روزگار روزهای بد و خوب دارد و انسان ها در مقابل یکدیگر هستند تازگی دارد و میتواند با زمان خود ارتباط برقرار کند و عارف این را خوب دانسته بود و برتر از همه هم دوره های خود این کار را انجام داد.
این استاد پیشکسوت موسیقی خاطرنشان کرد: عارف خون دل کشید و زهر و سختی هایی که در دل خود داشت را به زیباترین کلام به موسیقی پیوند داد.
شکارچی اضافه کرد: درود بر شما که چنین حرکت عظیمی را شروع و مسیری ایجاد کردید برای شناسایی بزرگان این حوزه و تولید آثاری ارزشمند که بسیار پر قدرت و تاثیر گذار است و تداوم این حرکت مطمئنا بسیار اثربخش خواهد بود.
وی خاطرنشان کرد: این علاقمندی ایجاد شده، قطعا صدها عارف قزوینی برای نسل های بعدی ما خلق خواهد کرد.
در ادامه این مراسم از علی اکبر شکارچی نوازنده و مدرس کمانچه و استاد موسیقی کشور  تجلیل به عمل آمد .
ابوالقاسم عارف قزوینی متولد ۱۲۵۹ خورشیدی در شهر قزوین شاعر، ترانه‌سرا، تصنیف‌ساز و موسیقی‌دان نامدار ایرانی بود که در مبارزه‌ ملت ایران برای تحقق مشروطیت با استفاده از ترانه‌های سیاسی و اجتماعی خود نقش مهمی را در آگاهی و بیداری افکار عمومی ایفا کرد.
جشنواره جایزه ملی عارف با همکاری دفتر امور موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، انجمن موسیقی ایران، خانه موسیقی ایران، استانداری و شهرداری و سازمان برنامه و بودجه استان قزوین برگزار می‌شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =