گرامی داشت روز استقلال بوسنی و هرزگوین با حضورسفیر جمهوری اسلامی ایران

بلگراد-ایرنا- «رضا قلیچ خان» سفیر جمهوری اسلامی ایران در سارایوو ضمن حضور در مراسم روز استقلال بوسنی و هرزگوین با صدور پیامی این روز را به دولت و ملت بوسنی و هرزگوین تبریک گفت.

به گزارش ایرنا، در این مراسم که «شفیق جعفروویچ» عضو مسلمان و «ژلیکو کومشیج» عضو کروات شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین و مقامات بلند پایه این کشور و سفرای خارجی حضور داشتند، دو عضو شورای ریاست جمهوری طی سخنانی روز استقلال کشورشان و فداکاری هایی که برای تشکیل این کشور صورت گرفت را گرامی داشتند.

همچنین آنان یاد و خاطره «علی عزت بگوویچ» اولین رئیس جمهور بوسنی و هرزگوین را به ویژه بزرگ داشتند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین نیز با ارسال پیامی روز استقلال این کشور را به دولت و ملت این کشور تبریک گفت.

در متن این پیام آمده است: روز استقلال بوسنی هرزگوین را تبریک می گویم و امیدوارم آینده ای سرشار از ثبات، همزیستی صمیمانه و پیشرفت فرا روی این سرزمین زیبا و همه اقوام آن باشد.

همچنین دانش آموزان و اساتید مجتمع آموزشی کالج فارسی - بوسنیایی روز استقلال بوسنی را در سارایوو پایتخت بوسنی و هرزگووین گرامی داشتند.

در این مراسم جمعی از دانش آموزان، اساتید و مدیران مجتمع آموزشی کالج فارسی - بوسنیایی با حضور در مزار شهدای کواچی سارایوو با قرائت فاتحه به شهدای بوسنی و هرزگوین ادای احترام کردند.

دانش آموزان در ادامه با اهدای گل به مزار مرحوم «علی عزت بگوویچ» رهبر فقید مسلمانان بوسنی و هرزگووین یاد او را گرامی داشتند.

در ادامه ستونی از دانش آموزان با در دست داشتن پرچم بوسنی و هرزگوین با حضور و اهدای گل در محل یادبود کوکان شهید جنگ سارایوو خاطره انها را گرامی داشتند.

بوسنی و هرزگوین با برگزاری همه‌پرسی اول مارس ۱۹۹۲ مانند دیگر جمهوری‌های یوگسلاوی سابق اعلام موجودیت کرد. در این همه پرسی ۶۷ درصد شهروندان شرکت کردند که از این میزان ۹۸ درصد رأی‌دهندگان به استقلال بوسنی و هرزگوین رأی دادند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha