زنگ خطر فرونشست زمین در اسدآباد به صدا درآمد

همدان- ایرنا- رئیس اداره کل نقشه‌برداری منطقه غرب کشور نرخ فرونشست زمین در شهرستان اسدآباد را سالانه ۲۴ سانتی متر اعلام کرد و گفت: این پدیده زنگ خطری برای این منطقه محسوب می شود.

به گزارش ایرنا «احمد رفیعی میرزا» روز پنجشنبه در شورای برنامه ریزی و توسعه استان اظهار داشت: بر اساس آخرین نقشه برداری صورت گرفته در استان همدان از سال گذشته تا نیمه سال جاری اسدآباد بیشترین نرخ فرونشست زمین را دارد و سپس شهرستان ملایر با هفت سانتی متر مناطق در معرض خطر استان هستند.

وی اضافه کرد: دشت اسدآباد به سمت کنگاور و روستای جنت آباد به طول ۱۲۰۰ کیلومتر دچار بیشترین فرونشست زمین شده و در شهرستان ملایر نیز هفت روستا به طول ۲۱۰ کیلومتر دچار فرونشست شده اند.

 رئیس اداره کل نقشه‌برداری منطقه غرب کشور برداشت بی رویه آب از سفره های زیرزمینی را مهمترین عامل پدیده فرونشست در استان همدان ذکر کرد و خواستار اتخاذ تدابیری در جلوگیری از پیشروی این پدیده شد.

رفیعی میرزا با اشاره به وضعیت استان در خصوص فرونشست پیشنهاد داد گروه کاری نقشه و اطلاعات مکانی در این استان برای بررسی و تحقیقات بیشتر تشکیل شود.

در سالهای گذشته افت سطح آب زیرزمینی و کسری حجم مخزن دشت‌ها افزون بر ۲۰ فروچاله در استان همدان به جا گذاشت که بیشترین فروچاله در دشت ممنوعه بحرانی کبودرآهنگ رخ داد.

در حال حاضر تمام دشتهای استان همدان از نظر حفر چاه جدید کشاورزی ممنوعه هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha