رشد ۳.۵ برابری وسعت آتش‌سوزی عرصه‌های طبیعی غرب مازندران

نوشهر - ایرنا - فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران منطقه نوشهر گفت: امسال آتش‌سوزی‌ عرصه‌های جنگلی و مرتعی تحت پوشش این اداره کل افزایش ۳.۵ برابری داشته است.

سرهنگ مهدی عسگری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: امسال علی‌رغم کاهش حضور گردشگران و مسافرت به مازندران ناشی از شیوع ویروس کرونا، شاهد افزایش تعداد آتش‌سوزی ها از ۱۹ فقره با سطح ۱۵ هکتار به ۴۱ فقره با سطح ۵۳.۵ هکتار بودیم.

بهگفته او علت بیش از ۹۰ درصد آتش‌سوزی اراضی جنگلی و مرتعی غرب مازندران عوامل انسانی است که با توجه به ۲۷۰ روستا مجاور جنگل باید با فرهنگ سازی لازم از همکاری آنها در این زمینه بهره برد.

فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل منابع طبیعی همچنین از افزایش اجرای ۴۱ درصدی احکام قضایی جرایم منابع طبیعی در سالجاری خبر داد و افزود: امسال ۶۷ فقره حکم با وسعت ۳۷ هکتار در حوزه غرب استان مازندران اجرایی شد.

عسگری به برخورد قاطع با قاچاقچیان چوب و جرایم منابع طبیعی اشاره کرد و گفت: در این راستا امسال ۲۷۵ نفر دستگیر و ۲۵۸ خودرو نیز توقیف شد.

اواخر بهمن ماه امسال عرصه های جنگلی نهررودبار دچار آتش سوزی شد علی رغم تلاش نیروهای منابع طبیعی، بسیج ، هلال احمر، محیط زیست و مردم منطقه و کارگیری تمامی تجهیزات موجود به دلیل باد با سرعت بیش از ۱۰۰ کیلومتر در ساعت به همراه تعداد بالای درختان خشک شده موجب آتش سوزی ۲۰ هکتار در آن منطقه صعب العبور و شیب دار شد.

جنگل های شهرستان رامسر در غرب مازندران نیز در ماه های دی و بهمن، دچار آتش سوزی های گسترده شد و در منطقه بالای آبشار جواهرده رامسر به وسعت ۲ هکتار و ۲ فقره آتش سوزی نیز در محدوده روستای واچکلایه جواهرده (پائین آبشار) که بار نخست در ۲۹ دی ماه با وسعت ۲ هزار مترمربع و بعدی نیز در چند روز پیش از آن به وسعت یک هکتار دچار آتش سوزی شد.

تخصیص اعتبار ۱۶ میلیارد تومانی برای آبخیزداری غرب استان 

معاون فنی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران - نوشهر نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تحقق ۴۰ درصد از اعتبار ۲۰ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومانی صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح های آبخیزداری در غرب مازندران خبر داد و گفت: ۶۰ درصد مابقی اعتبارات نیز تا پایان سال تخصیص داده خواهد شد.

محمدرسول رجبی جذب این اعتبار را تضمین شده عنوان کرد و افزود: از مجموع اعتبارات تخصیص صندوق ۱۶ میلیارد تومان برای اجرای طرح های آبخیزداری، حفاظت و جلوگیری از فرسایش خاک در برابر سیلاب با وسعت سه هزار و ۵۰۰ متر مکعب احداث سازه بتنی و ۱۰ هزار متر مربع نیز آبخیزداری مکانیک در این حوزه می باشد.

وی ادامه داد: چهار میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان نیز از صندوق توسعه ملی برای کارهای بیولوژی جنگلداری ، جنگل‌کاری ، مراقبت و اقداماتی در ارتباط با حفظ ، توسعه و احیای مراتع منطقه هزینه می شود.

مازندران دو اداره کل منابع طبیعی دارد که حوزه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری منطقه نوشهر با وسعتی بیش از ۶۶۰ هزار هکتار جنگل ، مرتع و سواحل معادل ۲۸ درصد از مساحت مازندران را در بر دارد.

شهرستان های نور ، نوشهر ، چالوس ، عباس آباد ، تنکابن ، رامسر و کلاردشت از نظر حوزه منابع طبیعی زیر پوشش حوزه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران - نوشهر هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =