اهدای عضو  در لرستان به پنج نفر زندگی دوباره بخشید

خرم‌آباد- ایرنا - مسئول واحد پیوند عضو دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: اعضای بدن یک مرد ۵۶ ساله الیگودرزی به پنج بیمار زندگی دوباره بخشید.

به گزارش ایرنا "فاطمه امانی" روز پنجشنبه به رسانه ها اعلام کرد: پنج عضو مرحوم «داوود امیری» اهل شهرستان الیگودرز بعد از مرگ مغزی با موافقت خانواده اش اهدا شد.

وی گفت: مرحوم «داوود امیری» ۵۶ ساله یک هفته قبل به علت سکته مغزی در بیمارستان هفت تیر دورود بستری و دیروز دچار مرگ مغزی شد.

مسئول واحد پیوند عضو دانشگاه علوم پزشکی لرستان افزود: پیکر مرحوم امیری شامگاه چهارشنبه ۱۳ اسفندماه به بیمارستان امام خمینی تهران منتقل و صبح امروز اعضای بدنش برای اهدا به بیماران نیازمند جداسازی شد.

وی با بیان اینکه از نیمه دوم سال گذشته تاکنون خانواده۲۴ نفرمرگ مغزی در استان با پیوند اعضا موافقت کرده اند، ادامه داد: بر اساس آمار، هر ۲ ساعت یک نیازمند پیوند عضو جان خود را از دست می‌دهد و درهر ۱۲ ساعت یک نفر نیازمند پیوند عضو نجات پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه امسال ۶ پیوند عضو در استان انجام شده است تصریح کرد:" کلیه" از اصلی ترین اعضای بیماران است به طوری که بیش از ۶۰۰ نفر بیمار دیالیزی استان همچنان چشم به راه پیوند اعضا هستند و در هفته چهار روز و هربار سه تا چهار ساعت را برای دیالیز می گذرانند.

 امانی گفت: به طور معمول  هشت ارگان هر فرد دچار مرگ مغزی قابل پیوند است که این رقم در برخی موارد با احتساب بافت و نسوج بیشتر می شود اما رضایت گیری از برخی خانواده ها همچنان به دلیل شرایط خاصی که دارند سخت است و اعضایی که می تواند جان بیمارانی را نجات دهد دفن می شوند.

مسوول واحد پیوند اعضای دانشگاه علوم‌پزشکی لرستان  با تشکر ازخانواده های افراد اهداکننده اظهار داشت: عمل پیوند در بیمارستان های دولتی و کاملا رایگان انجام می شود و خانواده هایی که برای اهدا عضو رضایت می دهند هیچگونه مبلغی دریافت نمی کنند.

امانی اضافه کرد: بیمارستان ها موظف هستند علاوه بر انجام رایگان اعمال پیوند، تا جای ممکن ازهزینه هایی همچون مراقبت های ویژه فرد اهداکننده که برخی موارد از ۵۰ میلیون تومان بیشتر می شود صرفنظر کنند چراکه این در مقابل اقدام انسانی آنان ناچیز است.

وی همچنین  تصریح کرد: اخذ کارت اهدای عضو کار بسیار زیبایی‌ است اما تنها ملاک برای اهدای عضو نیست بلکه در هر شرایطی رضایت خانواده افراد برای اهدای عضو امری واجب و ضروری است.

وی گفت: افراد می‌توانند به سامانه مرکزی دریافت کارت اهدا عضو به نشانی www.ehda.center. مراجعه و یا از طریق سامانه کد دستوری *۳*۳۲۳۴# و یا ارسال کد ملی از طریق پیامک به شماره ۳۴۳  جهت ثبت‌نام کارت اهدای عضو اقدام کنند.

بیش از یک هزار بیمار نیازمند پیوند عضو در لرستان وجود دارد که خود و خانواده شان نه اینکه چشم انتظار مرگ دیگران باشند، بلکه به دستان سخاوتمند خانواده هایی امید بسته اند که رضایتنامه اهدای عضو عزیز از دست رفته شان را امضا کنند تا شاید دختری از بی پدری و مادری از داغ عزیز رهایی یابد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =