کرونا در چهار شهر زنجان بیشتر جولان می‌دهد

زنجان - ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان، با اشاره به افزایش ترددها در روزهای پایانی سال و هشدارهای جدی گفت: شاخص ها نشان می دهد وضعیت ویروس کرونا در شهرهای ابهر، خرمدره، ماهنشان و طارم نسبت به شهرستان های دیگر استان خاص‌تر بوده و نیازمند توجه ویژه و جدی‌تر است.

دکتر پرویز قزلباش شامگاه پنجشنبه در ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا با اشاره به وضعیت کرونایی استان افزود: طی چند روز گذشته حرکت روبه بالای ویروس کرونا در برخی شهرستان ها مشاهده شده است و این  مهم بصورت مستمر مورد رصد قرار می گیرد.

این مسوول ادامه داد: بر این مبنا میزان مثبت بودن پی سی آر در ابهر به حدود ۱۵ درصد رسیده است و به رغم انجام و افزایش تست های کرونا به یک هزار و ۷۰۰ مورد در روز، این رقم یک نشانه خطر است.
وی اظهار داشت: همین وضعیت در ابهر نشانگر افزایش گردش ویروس کرونا است که با تلاش و پیگیری می توان وضعیت کنونی را کنترل و در واقع از دستاوردهای چند ماه گذشته حفاظت کرد و از وضعیت نامناسب و بحرانی پیشگیری کرد.
قزلباش با اشاره به وضعیت کرونایی شهرستان خدابنده نیز افزود: با توجه به افزایش شمار تست های کرونایی میزان پی سی آر مثبت مبتلایان در این شهرستان به بالای ۱۰ درصد رسیده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان با بیان  اینکه خرمدره از جمله نقاطی است که  رفتار عجیب بیماری در این شهرستان همواره نمود داشته است. ادامه داد: به رغم  انجام اقدامات جدی در خرمدره،  میزان تست های پی سی آر مثبت در این شهر به ۲۲ درصد رسیده که این رقم در طارم بالای ۱۵ درصد اعلام شده است.

وی اضافه کرد: در مجموع میانگین تست های پی سی آر مثبت استان ۱۳ درصد است و همین مساله بیانگر عزم جدی مقابله با این ویروس به ویژه در روزهای پایانی سال است که از طرفی مراسم چهارشنبه آخر سال، فعالیت دستفروشان غیر بومی و  افزایش تردد عموم مردم برای خریدهای شب عید این مهم را بیش از گذشته ضروری تر کرده است.

قزلباش افزود: علوم پزشکی استان برای پیشبرد فعالیت های خود نیازمند تامین نیروهای فنی وتخصصی، گسترش رهگیری و افزایش تست ها و مراکز ۱۶ ساعته است و در این میان نقش صنوف در پیشبرد برنامه های ترسیم شده بیماری  اهمیت بسزایی دارد.

وی اظهار داشت: هر وقت صنوف و متولیان امر با جدیت  وارد عمل شده اند، موفقیت حاصل شده و با توجه به شرایط کرونایی نیازمند همکارهای بیشتر برای کنترل بهتر بیماری هستیم.

این مسوول، بر لزوم نظارت هر چه بیشتر از سوی بسیج و سپاه تاکید کرد و گفت: گزارش ها نشان می دهد میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در استان کاهش یافته، بطوری که در برخی مکان ها به کمتر از ۷۰ درصد رسیده ست.

این مسوول با بیان اینکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه علوم‌پزشکی استان به دنبال واکسیناسیون‌های در سطح وسیع‌تری است اما  این امر هنوز امکان‌پذیر نیست ادامه داد: هر چند واکسیناسیون کرونا با یک برنامه خاصی پیش می‌رود اما  انتظار می‌رود نظام پزشکی شهرستان زنجان در بحث نظارت بر مجموعه جامعه پزشکی، همراهی بیشتری داشته باشد تا نظارت‌ها توسط دانشگاه علوم‌پزشکی استان در این زمینه عملیاتی‌تر شود.

وی، با اشاره به انتقال بیماران دیالیزی بخش دیالیز بیمارستان ولیعصر (عج) زنجان به انجمن خیریه بیماران کلیوی استان در روزهای ابتدایی شیوع کرونا در استان، خاطرنشان کرد: با توجه به مشکلات به وجود آمده در صورت بروز پیک چهارم کرونا در استان در زمینه خدمت‌رسانی به بیماران دچار اخلال خواهیم شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =