افتتاح ۱۰۰۴ طرح‌ مدیریت شهری به ارزش بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان

استان‌ها- ایرنا- آیین بهره برداری از یک هزار و چهار طرح و پروژه عمرانی شهرداری ها و مدیریت شهری به ارزش ۱۰ هزار و ۱۸۱ میلیارد تومان امروز (۱۴ اسفندماه) با حضور ویدئو کنفرانسی رئیس جمهوری برگزار شد.

در این آیین ۵ پروژه بهره‌برداری از ایستگاه‌های مترو قیام و دولاب تهران،  پایانه و پارکینگ زیرسطحی آزادی مشهد مقدس، مجتمع تجاری، اداری و فرهنگی شهر گرگان، مجموعه تفریحی، گردشگری ایران کوچک شهر کرج، و میدان بزرگ میوه و تره بار بندرعباس افتتاح شد و دیگر طرح ها نیز در استان های مختلف با حضور مسوولان استانی به بهره برداری رسید.

در ادامه جزئیات برخی از طرح های مهم امروز ارائه می شود:

تهران

امروز در میان افتتاح طرح های عمران شهرداری ها، تهران هم سهم داشت و با حضور ویدئو کنفرانسی رئیس جمهوری ۲ ایستگاه مترو میدان قیام و دولاب واقع در خط هفت افتتاح و بهره‌برداری شد.

مدیرعامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه در حاشیه افتتاح این ۲ ایستگاه مترو گفت: ایستگاه میدان قیام در منطقه ۱۲ واقع شده و به دلیل همجواری با بازار بزرگ تهران، خیابان‌های ری، مولوی، بلوار قیام و سه راه امین حضور (خیابان ایران) جزو محدوده‌های جاذب سفر پایتخت محسوب می‌شود.

به گفته علی امام، برای ساخت این ایستگاه ۲۱۰ میلیارد تومان در بخش‌های ساختمانی، تاسیسات و تجهیزات هزینه شده است.

وی با بیان اینکه به دنبال افتتاح ایستگاه مترو میدان قیام و جمع آوری کارگاه پروژه، یک اتفاق مهم دیگر نیز در این محدوده رخ می دهد، افزود: در واقع حدود یک کیلومتر از بلوار قیام پس از حدود پنج سال آزاد سازی شده و با احداث مسیر دوچرخه سواری و ایستگاه اتوبوس‌های تندرو، این بلوار دوباره به قلمرو عمومی شهر بازمی گردد.

مدیرعامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه همچنین با اشاره به افتتاح ایستگاه دولاب که در منطقه ۱۴ قرار دارد، افزود: این ایستگاه بین ایستگاه‌های آهنگ و ۱۷ شهریور قرار دارد و در هم افزایی با این ایستگاه‌ها و همچنین ایستگاه‌های امیرکبیر و میدان قیام، شرایط دسترسی اهالی جنوب شرق تهران، به ویژه شهروندان محله تاریخی دولاب به شبکه حمل و نقل ریلی درون شهری را به میزان قابل توجهی آسان می کند.

وی خاطرنشان کرد: این ایستگاه با هزینه‌ای افزون بر ۲۰۰ میلیارد تومان ساخته شده و دسترسی خط ۷ به بزرگراه امام علی (ع) و بالعکس را امکان پذیر کرده است.

به گفته امام، در هر ۲ ایستگاه میدان قیام و دولاب، امکانات مخصوص و ویژه افراد کم توان جسمی و حرکتی نیز مورد توجه قرار گرفته است.

خط ۷ مترو تهران به طول ۲۷ کیلومتر و با ۲۲ ایستگاه از ورزشگاه جهان پهلوان تختی در جنوب شرق تهران آغاز و پس از عبور از مناطق پر جمعیتی مانند بزرگراه شهید آیت‌الله محلاتی، خیابان مولوی، خیابان هلال احمر، خیابان قزوین، بزرگراه شهید نواب صفوی، خیابان آزادی، میدان توحید، برج و بیمارستان میلاد و میدان صنعت، به میدان بوستان در سعادت آباد ختم می‌شود.

البرز

همزمان با طرح های عمرانی پنج شهر کشور، آیین افتتاح مجموعه فرهنگی گردشگری اقوام ایرانی و رونمایی از ۸۱ دستگاه اتوبوس جدید درون شهری با پیام ویدئوکنفرانسی رییس جمهوری اسلامی ایران در کلانشهر کرج انجام شد.

علی کمالی زاده شهردار کرج در آیین گشایش این طرح گفت: مجموعه فرهنگی تفریحی اقوام ایرانی با هدف معرفی نمادهای طبیعی، تاریخی و سکونتگاه های مردم مناطق مختلف کشور در کرج ساخته شده است.

وی ادامه داد: این مجموعه در زمینی به مساحت۷۰ هزار متر مربع در مدت زمان ۳۰ ماه احداث شده که دارای ویژگی فرهنگی، اجتماعی و طبیعی است.

کمالی زاده گفت: نمونه سکونتگاه ها، نمادها، آثار تاریخی و طبیعی، زندگی اقوام مناطق  مختلف کشور از جمله آب انبار یزد، بازارچه سعد سلطنه قزوین، مسجد فهرج یزد، بخشی از ابیانه، سیاه چادر بختیاری، خانه چوبی ترکمن، سیاه چادر عشایر اردبیل،  منطقه دیدنی کندوان تبری، روستای خضری گیلان و ارگ بم در قالب ماکت در این مجموعه شبیه سازی شده است.

شهردار کرج اظهار داشت: این مجموعه به ارزش ۴۰۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات شهرداری کرج به عنوان یک جاذبه گردشگری و تفریحی ساخته شده است.

کمالی زاده گفت : با حمایت دولت تدبیر و امید ۲ پروژه آزاد راه شهید سردار حاج قاسم سلیمانی به مسافت حدود ۱۸ کیلومتر بین آزاد راه شهید همت و آزاد راه کرج - قزوین و قطعه نخست خط ۲ متروی کرج به طول ۶.۵ کیلومتر در حال تکمیل است که تا قبل از خرداد ماه سال آینده به بهره برداری می رسند.

خراسان رضوی

پارکینگ و پایانه زیرسطحی آزادی با حضور ویدئو کنفرانسی رییس جمهوری و با هزینه‌کرد سه هزار و ۳۶۰ میلیارد ریال در کنار بوستان بزرگ ملت و دانشگاه فردوسی مشهد به بهره‌برداری رسید.

این مجموعه در زمینی به مساحت ۱۲ هزار مترمربع در سه طبقه منفی، با زیربنایی حدود ۳۳ هزار متر مربع در پنج بلوک ساخته شده است.

شهردار مشهد در مراسم افتتاح این طرح گفت: علاوه بر تردد روزانه ۲ هزار دستگاه اتوبوس در این پایانه، خودروهای شخصی نیز در این مسیر تردد زیادی دارند و از این طرح بهره مند می شوند.

محمدرضا کلایی افزود: ظرفیت این‌ توقفگاه هوشمند ۵۹۰ خودرو است که بخشی از این ظرفیت از طریق نرم افزارهای مرتبط قابلیت رزرو شدن توسط شهروندان را دارد همچنین پارکینگ دوچرخه به تعداد ۱۰۰ جایگاه دارد و در این مجموعه ۵۰ توقفگاه ویژه نیز به معلولان اختصاص یافته است.

وی با بیان این که مدل توسعه شهر مشهد قابل تعمیم به کشور است، ادامه داد: ۹ پروژه عمرانی با اعتبار ۱۴ هزار میلیارد تومان تا اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ به بهره‌برداری می‌رسد و از طرفی خط سه و چهار متروی مشهد نیز در حال ساخت است.

شهردار مشهد گفت: در حوزه زیست محیطی نیز همزمان طرح ساخت هزار و ۵۰۰ هکتار فضای سبز در کمربند مشهد آغاز می‌شود که هزار و ۲۰۰ هکتار در کمربند جنوب و ۳۰۰ هکتار در کمربند شمال است.

کلایی به افتتاح کوه پارک مشهد اشاره کرد و گفت: رودپارک، کشت پارک و بوم پارک نیز در حال ساخت هستند.

هرمزگان

بندرعباس مقصد دیگر دولت برای افتتاح طرح های عمران شهری بود که در این رابطه میدان جدید میوه وتره باره بندرعباس به همراه ۳۷پروژه شهری در شهرهای مختلف هرمزگان به صورت با دستور و حضور ویدئوکنفرانسی رییس جمهوری به بهره برداری رسید.

شهردار بندرعباس در این آیین گفت: از سال ۹۲ تاکنون پروژه های متعددی به ارزش ۴۵ هزار میلیارد ریال در بندرعباس به بهره برداری رسیده است.
عباس امینی زاده نهالماری حرا در حاشیه ساحل  احداث مجموعه گردشگری سورو، کوهستان پارک پنجعلی بلوار ساحلی ۲۴کیلومتری شرق بندرعباس، هشت پلاتوی تاترو باغ پرندگان را بخشی از این پروژه ها اعلام کرد.
وی میدان تره بار جدید بندرعباس را یکی از پروژه های شاخص معرفی و هزینه تمام شده آن را پنج هزار میلیارد ریال اعلام کرد.
امینی زاده ظرفیت میدان تره بار جدید را ۴۰ برابر میدان قدیم و وسعت آن را ۲۴۰ هزار متر مربع اعلام کرد.

گلستان

مجتمع اداری، تجاری و فرهنگی شهرداری گرگان در زمینی به مساحت ۹ هزار و ۸۰۰ مترمربع و حدود ۱۳ هزار مترمربع زیربنا در پنج طبقه از دیگر طرح هایی است که امروز با حضور ویدئو کنفرانسی رییس جمهوری به بهره‌برداری رسید.

عبدالرضا دادبود شهردار گرگان در این رابطه اظهار داشت: طبقه همکف و اول این مجتمع به مدت پنج سال در اختیار پارک علم و فناوری گلستان قرار گرفت.

سیدمحمد مرتضوی رییس شورای شهر گرگان هم گفت: با توجه به گذشت ۱۵ سال از شروع ساخت این مجتمع و تعویض ۲ پیمانکار در سه قرارداد، مبالغ هزینه شده متفاوت است اما با توجه به موقعیت عرصه و اقدامات انجام شده برای ساخت و احداث آن، ارزش کل پروژه بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال برآورد می‌شود.

یزد

سهم استان یزد از پروژه های عمران شهری ۱۸ طرح بود که امروز به بهره برداری رسید و شهردار یزد در این رابطه توضیح داد: این طرح ها شامل سالن ورزشی، بازپیرایی پارک وحشی بافقی، ایجاد بازارچه صنایع دستی و روشنایی معابر عمومی با ۱۵۰ هزار و ۸۰۵ مترمربع مساحت با  ۲۴۰ میلیارد و ۷۸۰ میلیون ریال هزینه در مناطق مختلف شهر یزد  تکمیل و تجهیز شده و زمینه اشتغال ۶۸۰ نفر را فراهم کرده است.

سیدجمال الدین عزیزی بهره برداری از فاز ۲ مسیر سلامت، سرویس بهداشتی پارک کوهستان، رونمایی از خودروهای حریق به فناوری واترمیست و پارک باد و سرمایه را از دیگر طرح های یادشده برشمرد.

همدان

همدان نیز امروز از طریق ویدئو کنفرانس میزبان رئیس جمهوری بود و ۱۶ پروژه عمران شهری به بهره برداری رسید.

شهردار همدان در این آیین گفت: منابع طبیعی استان، ۲ زمین بزرگ به مساحت ۲۵۰ هکتار در منطقه سد اکباتان و ۱۰۰ هکتار در منطقه حیدره، برای احداث پارک جنگلی به شهرداری واگذار کرد.

عباس صوفی اظهار داشت: پارک جنگلی اکباتان فرا منطقه ای است و با دارا بودن امکاناتی همچون پارک خلاقیت برای کودکان، پارک ساحلی و شهربازی علاوه بر جذب گردشگر، میزبان تفریحات و اوقات فراغت مردم همدان است‌.

وی با بیان اینکه دومین پارک جنگلی همدان نیز در منطقه حیدره در سال آینده بهره برداری می شود، خاطرنشان کرد: امسال ۲۸ زمین چمن مصنوعی، برای اوقات فراغت نوجوانان و جوانان همدان در محلات مختلف ساخته شده است.

صوفی اظهار داشت: منتظر تصویب طرح جامع شهری همدان هستیم که در آن احداث رینگ سوم شهر و قطار شهری همدان گنجانده شده است.

شهردار همدان افزود: این قطار شهری، مترو و مونو ریل نیست، بلکه صورت تراموا است که از سوی سامانه حمل و نقل شهری بسیار اهمیت دارد.

وی اظهار داشت: عملیات اجرایی زیر گذر بهشت، احداث مسیر دوچرخه، پروژه عصر طلایی هگمتانه با ۳۰۰ هزار متر مربع فضا و اسکای مال در سال آینده پیگیری می شود.

خراسان جنوبی

امروز همچنین ۸ پروژه مدیریت شهری از شهرداری‌های طبس، قاین، بشرویه، نیمبلوک، سرایان و ارسک استان خراسان جنوبی همزمان با بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت کشور با حضور ویدئوکنفرانسی رییس جمهوری افتتاح شد.

استاندار خراسان جنوبی در حاشیه آیین افتتاح همزمان این طرح‌ها در محل استانداری گفت: با بهره‌برداری از این پروژه‌ها برای ۲۴۷ نفر اشتغال ایجاد شد و اعتبار هزینه شده برای اجرای آنها ۳۵۶ میلیارد ریال است.

حمید ملانوری افزود: پروژه‌های مدیریت شهری شامل افتتاح پارک بانوان و شبکه جداسازی آب فضای سبز در طبس گلشن، میدان نیروگاه و جاده سلامت در قاین است.

وی ادامه داد: اجرای پروژه عملیات ساماندهی، بازسازی و تکمیل فاز یک پارک بهارستان در شهر بشرویه، فاز دوم پارک فرهنگ در شهر نیمبلوک، مجتمع تجاری شهر سرایان و پارک شهدای گمنام شهر ارسک از دیگر پروژه‌هایی است که در این مراسم به بهره‌برداری رسید.

خراسان شمالی

همچنین امروز ۱۶ طرح حوزه شهری خراسان شمالی با دستور رییس جمهوری و به صورت ویدئوکنفرانسی افتتاح شد.

مدیرکل دفتر فنی استانداری خراسان شمالی در این باره گفت: این پروژه ها توسط شهرداری ها در ۱۰ شهر استان و با صرف اعتبار بیش از ۴۰۰ میلیارد ریال اجرا شده است.  

مهدی رشیدی اظهار داشت: این طرح ها شامل اقدامات عمرانی از جمله اجرای آسفالت معابر، اجرای بوستان آبی، مجموعه های ورزشی، بوستان محلی و جاده سلامت است.

چهارمحال و بختیاری

۱۲ طرح مرتبط با عمران شهری ویژه شهرداری‌های و ۲۹ طرح مختص منابع‌طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری نیز امروز در جمع طرح هایی بود که توسط رییس جمهوری به بهره برداری رسید.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار چهارمحال و بختیاری با اشاره به تلاش دولت تدبیر و امید برای توسعه متوازن در نقاط مختلف کشور گفت: برای اجرای طرح‌های عمران شهری ویژه شهرداری‌های این استان ۶۴۵ میلیارد ریال اعتبار ملی و استانی هزینه شده است.

مجید نظری تاکید کرد: با افتتاح و بهره‌برداری از این تعداد طرح در شهرهای شهرکرد، فرخ‌شهر و نافچ شهرستان شهرکرد، بروجن و نقنه شهرستان بروجن و شهرستان بن زمینه اشتغال ۳۷۰ نفر فراهم شد.

نظری تصریح کرد: این طرح‌ها شامل احداث باند دوم خیابان جهاد میرآباد غربی، اجرای محوطه‌سازی بلوار رهبر، اجرای محوطه‌سازی میدان امام‌زادگان دومعصوم(س)، اجرای معابر فرهنگی کوی نمدمالان، احداث بوستان‌ها و اجرای روکش آسفالت در شهرکرد، زیرسازی و هم‌سطح‌سازی معابر شهری، آسفالت و جدول‌گذاری معابر شهری، روشنایی و پیاده‌روسازی در شهر فرخشهر، احداث ساختمان آتش‌نشانی شهر نافچ، اجرای زیرسازی، آسفالت معابر و ترمیم ترانشه‌های سطح شهر بن، اجرای میدان شهدای گمنام، احداث جاده‌های دسترسی به محله الهیه و آرامستان، اجرای میدان مدافعان سلامت و جاده دسترسی به بیمارستان جدید در شهر بروجن و تعریض، زیباسازی و نورپردازی خیابان سید سراج‌الدین تربتی و شرق میدان امام خمینی(ره) شهر نقنه است.

مازندران

سهم مازندران از طرح های عمرانی خدمات شهری ۲۴ طرح بود که امروز (۱۴ اسفندماه) همزمان با پنجاه و چهارمین برنامه افتتاح جهش تولید با حضور ویدیو کنفرانسی رییس جمهوری به بهره‌برداری رسید.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مازندران در حاشیه افتتاح این طرح‌ها گفت: طرح های افتتاح شده در بخش ساماندهی و بهسازی معابر، احداث بوستان گردشگری، روگذر و زیرگذر، دفن بهداشتی زباله و ساختمان آتش نشانی در ۹ شهرستان استان بود.

مهدی رازجویان هزینه اجرای این طرح ها را یکهزار و ۴۷۰ میلیارد ریال اعلام کرد.

وی با اشاره به کمبود منابع اعتباری برای اجرا و تکمیل طرح‌های عمرانی در دست اقدام ، اظهار داشت : طرح های عمرانی بسیار زیادی بویژه در بخش خدمات شهری با میانگین پیشرفت فیزیکی مطلوب در مازندران در دست اقدام است که امروز برخی از این طرح‌ها به بهره‌برداری رسید.

خوزستان

آبادان و دزفول از جمله شهرهایی بودند که امروز به صورت ویدئو کنفرانس ۱۴ طرح عمران شهری در آنها به بهره برداری رسید.

این طرح ها شامل سه طرح عمران شهری در آبادان با اعتبار ۱۶۰ میلیارد ریال است که شهردار آبادان در این رابطه گفت: با توجه به موقعیت جغرافیایی خاص شهر آبادان و قرار گرفتن محل دفن زباله‌های شهری در منتهی الیه تالاب بین المللی شادگان سایت چهار هکتاری پردازش پسماند شهرداری آبادان با ظرفیت ۱۵۰ تن زباله احداث شد.
محمودرضا شیرازی اظهار داشت: این سایت در سه نوبت کاری ۳۰درصد حجم زباله‌های شهری را کاهش داده و ۳۰درصد از زباله های تر را از خشک جداسازی می‌کند.
وی اعتبار هزینه شده برای احداث سایت پسماند شهرداری آبادان را ۱۲۰ میلیارد ریال از سوی سرمایه گذار بخش خصوصی و شهرداری آبادان عنوان کرد و افزود: با راه اندازی این سایت برای ۳۰ نفر  به صورت مستقیم و ۱۰۰ نفر به صورت غیرمستقیم شغل ایجاد شده است.
شیرازی گفت: این پروژه یک طرح زیست محیطی است و از این پس زباله های شهری آبادان به صورت اصولی دفن می شوند ضمن اینکه در تلاش هستیم با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی طرح تجزیه و بازیافت نخاله های شهری در آبادان اجرا شود.
وی اجرای روکش آسفالت کوی بهمن ۳۵ به طول یک هزارو ۲۰۰ متر به منظور تکمیل بلوار ساحلی بهمنشیر و روان سازی ترافیک شهری و روکش آسفالت لین چهار احمدآباد با ۲۰ میلیاردریال اعتبار را یکی دیگر از طرح های افتتاح شده شهردای آبادان عنوان کرد.
شهردار آبادان گفت: هشت سبتیک دفع آبهای سطحی در مناطق سه گانه شهرداری آبادان نیز با اعتبار ۲۰ میلیارد ریال به بهره برداری رسید.
وی افزود: طول کانال‌های دفع آبهای سطحی آبادان در طرح جامع ۶۰۰ کیلومتر پیش بینی شده است که ۳۰۰ کیلومتر آن اجرا شده است ضمن اینکه ۵۰درصد شهر آبادان همچنان فاقد شبکه دفع آبهای سطحی است که در مواقع بارندگی دچار آبگرفتگی می شوند.
شیرازی گفت: ابتدای سالجاری تنها ۱۹ دستگاه موتورپمپ و۱۲ ایستگاه دفع آبهای سطحی در آبادان فعال بود که با تلاش انجام شده تاکنون ۵۰ دستگاه موتور پمپ و ۲۰ ایستگاه دفع آبهای سطحی در شهر آبادان فعال است.

همچنین ۱۱ طرح عمرانی، خدماتی و رفاهی شهرداری دزفول با صرف اعتباری افزون بر ۳۱۰ میلیارد ریال امروز افتتاح شد.

شهردار دزفول در آیین افتتاح این طرح ها گفت: زیرسازی و آسفالت معابر سطح شهر به مساحت ۲۰۰ هزار مترمربع و صرف اعتباری بالغ بر ۱۰۰ میلیون ریال از جمله طرح های اجرا شده از سوی این شهرداری است که بیشتر مناطق حاشیه ای مانند معابر کوی زیبا شهر، کوی آیت الله مدرس(ره)، بیمارستان تامین اجتماعی، کوی ایثار،محوطه اطراف بیمارستان تامین اجتماعی، خیابان دارالمومنین و میدان کپو را شامل می شود. 

محمدعلی دوایی فر افزود: مسقف کردن کانال کوی آیت الله مدرس (ره) به طول ۲ کیلومتر و صرف  اعتباری بالغ بر ۵۵ میلیارد ریال از دیگر طرح های شهرداری است، همزمان با مسقف کردن این کانال  عملیات محوطه سازی اطراف کانال، فضای سبز، جدول بندی، آسفالت و لوله گذاری به منظور دفع آب های سطحی نیز اجرا شده است.

وی احداث و راه اندازی موزه اسناد تاریخی شهرداری دزفول را از دیگر طرح های افتتاح شده عنوان کرد و گفت: این مرکز با صرف  اعتباری افزون بر ۱۵ میلیارد ریال در بوستان انرژی و مجموعه فرهنگی ورزشی شهید سوداگر راه اندازی و احداث شده است.

شهردار دزفول اظهارداشت: در این مجموعه  ۴۰ هزار سند تاریخی از بدو تاسیس شهرداری دزفول از سال ۱۲۹۹ تا ۱۳۷۳ و ۷۰۰ جلد موضوعی جمع آوری شده  که می تواند جذابیت فراوانی برای علاقه مندان و شهروندان داشته باشند.

وی به احداث بوستان کنار در دزفول اشاره کرد و گفت: از آنجا که درخت کنار از گونه های بومی دزفول است، بوستانی به نام کنار به مساحت ۱۸ هزار مترمربع و صرف ۳۰ میلیارد ریال در بلوار شاه خراسان احداث شد که یکی از اهداف مهم  احداث این بوستان حفظ گونه های درختی اصیل شهرستان دزفول است.

دوایی فر افزود: بازارچه صنایع دستی، محصولات فرهنگی و خانگی نیز در مجاورت بوستان خانواده دزفول با صرف ۱۵ میلیارد ریال احداث و آماده بهره برداری است که شامل ۴۰ غرفه است.

وی افزود: این بازارچه باهدف حمایت از تولید کنندگان و اشتغالزایی چرخه تولیدات خانگی راه اندازی شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha