تقویت و گسترش موسیقی و ادبیات، استحکام بخش هویت ایرانی است

قزوین – ایرنا - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت:موسیقی ایرانی و زبان و ادبیات، دو حلقه اثرگذار در زنجیره فرهنگ و هنر ایران زمین به شمار می‌رود که حفظ و تقویت آنها استحکام بخش و مُقوم هویت فرهنگیِ این سرزمین خواهد بود.

به گزارش ایرنا، سید عباس صالحی روز پنجشنبه با صدور پیامی به دو رویدادِ "نشان ملی دبیر سیاقی" و "جایزه ملی عارف" که به میزبانی استان قزوین برگزار شد، افزود: حفظ، تقویت و گسترش موسیقی ایرانی و زبان و ادبیات در جغرافیای فرهنگی کشور از اهمیت چشمگیری برخوردار است.

وی افزود: مایه خرسندی است که این روزها دو رویداد بزرگ ملی به میزبانی استان فرهنگ مدار قزوین که از گذشته های دور تاکنون خاستگاه و مهد علم و ادب و فرهنگ و هنر بوده، در حال برگزاری است.

به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، "جایزه ملی عارف" در حوزه تصنیف و ترانه های ایرانی و "نشان ملی دبیرسیاقی" در حوزه زبان و ادب فارسی که علاوه بر پاسداشت نام و آثار دو شخصیت اثرگذار تاریخِ فرهنگیِ ایران زمین در احیا و تقویت دو شاخصه مهم فرهنگ ایرانی یعنی موسیقی و زبان و ادب فارسی راهگشا خواهد بود.

صالحی گفت:  مرحوم دکتر سید محمد دبیرسیاقی در عمر پرثمر خویش، خالق آثار و خدمات فراوانی در تصحیح متون ادب فارسی، شاهنامه پژوهی و فرهنگ نویسی زبان فارسی بود.

وی افزود: برگزاری "نشان ملی دبیر سیاقی" ارج نهادن به این شخصیت فرهیخته و بستری برای حمایت از حوزه تصحیح متون فارسی در عصر حاضر است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: همچنین زنده یاد عارف قزوینی از نامداران عرصه شعر و ترانه و تصنیف که نقش برجسته‌ای در بیان تحولات تاریخ معاصر ایران و حمایت از آزادی خواهی و عدالت طلبی داشت و برگزاری" جایزه ملی عارف" تقدیر از این مقام هنری و زمینه ساز حمایت از تولید تصانیف و تولیدات موسیقایی ارزشمند خواهد بود.

وی اظهار داشت: با قدردانی از کلیه دست اندرکاران این دو رویداد فرهنگی و هنری، امیدوارم برگزاری رخدادهایی از این دست، در ایجاد جریان های فرهنگی متعالی در منظومه فرهنگی کشور اثرگذار باشد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =