مدیریت واحد پایانه‌های مرزی کشور در حال انجام است

مشهد- ایرنا- رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور گفت: در پی مصوبه هیات دولت و دستور رییس جمهوری، مدیریت واحد پایانه‌های مرزی کشور با هدف مدیریت واحد در مرزها و اصلاح برخی فرآیندها در حال انجام است.

داریوش امانی روز پنجشنبه در سفر به مرز دوغارون در شرق خراسان رضوی طی گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به اینکه استقرار برخی دستگاههای اجرایی در برخی مرزهای زمینی کشور مشکلاتی را ایجاد کرده است، مستقل بودن پایانه‌های مرزی می تواند نقش بسزایی در مدیریت برنامه های اجرایی در معبرهای زمینی داشته باشد که این موضوع یکی از مهمترین مطالبات تجار و سرمایه گذاران کشورهای همسایه می باشد.

وی ادامه داد: در حال حاضر مرز "بازرگان" برای اجرای این طرح در نظر گرفته شده که پیش بینی می‌شود در اردیبهشت ماه سال آینده مدیریت واحد پایانه های مرزی در آن اجرایی شود.

رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور به افتتاح و بازگشایی مرز "ریمدان" دومین مرز بین جمهوری اسلامی ایران و پاکستان اشاره کرد و گفت: با راه‌اندازی مرز ریمدان می‌توان شاهد رشد اقتصادی و فرهنگی بود چرا که ۲ کشور ایران و پاکستان دارای روابط دیرینه اقتصادی، تاریخی و فرهنگی بوده و در ۲۶ اسفند ماه سال جاری سومین مرز زمینی با این کشور نیز در "پیشین" افتتاح خواهد شد.

وی به تجهیز جاده های کشور به دستگاههای الکترونیکی اشاره کرد و افزود: سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای براساس برنامه های دانش محور گام برداشته و ساماندهی جاده‌های مرزی یکی از مهمترین برنامه های پیش روی این سازمان در سال آینده می باشد و با توجه به اینکه استان خراسان رضوی چهار مرز رسمی با کشورهای همسایه دارد جاده های منتهی این استان به مرزها توسعه خواهند یافت.

امانی ادامه داد: گمرک مرزی دوغارون یکی از مهمترین و فعال ترین کانون های اقتصادی کشور به شمار می رود که از نظر استراتژیک، صادرات و حوزه مسافری از جایگاه ویژه برخوردار است.

وی گفت: مرز دوغارون به عنوان اولین ورودی برای اتباع کشور افغانستان به جهموری اسلامی ایران محسوب می شود که نیاز است مسوولان استانی و کشوری برای توسعه زیرساخت های این منطقه تلاش بیشتر داشته باشند.

رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور به قدمت فضاهای موجود اداری و خدماتی در پایانه مرزی دوغارون اشاره کرد و افزود: طرح ساماندهی و بازسازی پایانه مرزی دوغارون در دستور کار قرار دارد که عملیات اجرایی آن در آینده نزدیک شروع خواهد شد و امید است با این اقدام بتوان گام های موثر در حوزه افزایش خدمات و ارتقای تعامل بین ایران و افغانستان برداشت.

وی ادامه داد: مرز باید محل عبور باشد و در کوتاهترین زمان ممکن کالاهای مورد نیاز به کشور مقابل صادر شود.

فرماندار تایباد نیز گفت: گمرک مرزی دوغارون یکی از پنج گمرک برتر فعال اقتصادی کشور می باشد که نقش بسزایی در صادرات و ترانزیت انواع کالا به کشور افغانستان دارد.

محسن سیاح افزود: در حال حاضر افزون بر ۶۰ درصد کالاهای صادراتی استان خراسان رضوی به مقصد کشور افغانستان می باشد و همچنین ۹۰ درصد این کالاهای صادراتی به مقصد هرات دومین بازار اقتصادی این کشور صادر می شود.

وی ادامه داد: روزانه افزون بر سه هزار و ۵۰۰ مسافر، راننده، تاجر و سرمایه گذار در گمرک مرزی دوغارون تردد دارند و این معبر زمینی یکی از امن ترین مرزها به شمار می رود.

فرماندار تایباد گفت: وجود افزون بر ۲۰۰ شرکت اقتصادی، حمل و نقل و بازرگانی توانسته به رونق اشتغالزایی جوانان جویای کار این منطقه کمک شایانی داشته باشد.

پایانه مرزی دوغارون رتبه پنجم ترانزیت خروجی و رتبه سوم صادرات را در بین پایانه های خروجی کشور دارد و ۹ درصد از سهم صادرات کشور را از آن خود کرده است.
در بخش مسافری نیز روزانه بیش از سه هزار و ۵۰۰ نفر شامل راننده، مسافر و کارکنان بخش های مختلف اداری و خدماتی در این پایانه تردد دارند و سالانه بیش از یک میلیون مسافر از طریق معبر رسمی دوغارون وارد دو کشور ایران و افغانستان می شوند.

بازدید از سالن مسافری، نقطه صفر مرزی ایران و افغانستان و توقفگاه کامیونهای ترانزیتی از برنامه های سفر رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور به مرز دوغارون در شهرستان تایباد بود.
مرز دوغارون در ۱۸ کیلومتری شهر تایباد قرار دارد. تایباد نیز در ۲۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشهد واقع است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha