آیین روز فرهنگی بلوچستان با حضور ایران در کویته برگزار شد

اسلام‌آباد - ایرنا - آیین روز فرهنگی ایالت بلوچستان در جنوب غرب پاکستان در قالب جشنواره موسیقی، هنرهای سنتی و معرفی آداب و رسوم بلوچ با حضور مقامات دولتی از جمله هیاتی از سرکنسولگری و خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در «کویته» مرکز این ایالت برگزار شد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، مراسم روز فرهنگی بلوچستان با حضور تعداد زیادی از شخصیتهای فرهنگی، اقوام بلوچ در شهر کویته از سوی مرکز فرهنگی این شهر با حضور وزیر فرهنگ و گردشگری ایالت بلوچستان و دبیرکل فرهنگی ایالت برگزار شد.

در این جشنواره اعضای هیات ایران به نمایندگی از سرکنسولگری و با حضور «سید حسن واقفی» رئیس خانه فرهنگ در شهر کویته شرکت کردند.

این مراسم در قالب برگزاری جشنواره موسیقی ترتیب داده شده بود و نوازندگان و خوانندگان در قالب ترانه خوانی به معرفی فرهنگ بلوچستان در امور اجتماعی و صنایع دستی و آداب و رسوم بلوچی در مهمان نوازی و احترام به دیگران و بیان مهربانی و نوع دوستی مردم بلوچ می‌پرداختند.

مسوولان برگزاری روز فرهنگی بلوچستان با قدردانی از حضور ایرانی در این مراسم و ضمن تاکید بر مشترکات تاریخی، فرهنگی و اجتماعی میان دو کشور به ویژه دو استان همجوار مرزی، از خانه فرهنگ کشورمان خواستند که در آینده این چنین جشنواره‌های فرهنگی با حضور هنرمندان ایرانی صورت گرفته و برنامه مشترک فرهنگی در قالب فستیوال فیلم و نمایشگاه‌های فرهنگی برگزار شود.

رئیس خانه فرهنگ ایران نیز طی سخنرانی در این مراسم ضمن تبریک روز فرهنگی بلوچستان به مردم و دولت این ایالت، گفت: نمایندگی فرهنگی ایران در صدد است که به زودی جشنواره فرهنگی مشترکی را با حضور هنرمندان ایرانی و با همکاری مرکز فرهنگی شهر کویته برگزار نماید که این جشنواره شامل نمایشگاه هنری و صنایع دستی، پخش فیلم و برگزاری فستیوال فیلم ایرانی خواهد بود.

واقفی افزود: گذشته فرهنگی این ایالت و مشترکات فرهنگی ایران و پاکستان به خوبی بر مشترکات بسیار بین دو ملت دوست و برادر ایران و پاکستان تاکید دارد. ما شعرای فارسی گوی بسیار در ایالت بلوچستان داشته و داریم که علاوه بر سرود شعر به زبان بلوچی و براهوی و دیگر زبان‌های رایج در ایالت بلوچستان به زبان فارسی نیز عشق ورزیده وشعر فارسی سروده‌اند.

شایان ذکر است که این برنامه به صورت زنده از شبکه تلویزیونی بولان در پاکستان و چندین کشور دنیا (درحدود پنجاه کشور) به صورت ماهواره‌ای پخش شد.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =