کلانتری: احیای دریاچه ارومیه، حق شهروندی ساکنان این حوضه آبریز است

ارومیه- ایرنا- معاون رییس جمهوری، رییس سازمان حفاظت محیط زیست، دبیر کارگروه ملی و مجری طرح نجات دریاچه ارومیه گفت: احیای این دریاچه، حق شهروندی ساکنان این منطقه است و مردم نباید فریب شعارها و تبلیغات غلط موجود در این زمینه را بخورند.

عیسی کلانتری روز پنجشنبه در آیین تجلیل از خدمات تلاشگران احیای نگین فیروزه‌ای ایران در ارومیه خطاب به مردم ساکن در حوضه آبریز دریاچه ارومیه افزود: دریاچه ناموس شماست و اگر دولتی سیاست دیگری در قبال احیای دریاچه به کار گیرد، مردم باید در مقابل آن بایستند چرا که صیانت و حفاظت از دریاچه ابتدا وظیفه اصلی مردم و بعد وظیفه مسوولان است.

وی با اشاره به تبلیغات غلط در زمینه مخالفت کارگروه ملی با کشاورزی در راستای احیای دریاچه ارومیه اضافه کرد: این سخنان بی اساس بوده و هیچ منعی در توسعه صنعت، گلخانه و کشاورزی در مکان های بسته نداشته ایم، هرچند توسعه کشاورزی آبی در سطح باز ممنوع شده‌است و باید هم ممنوع باشد.

دبیر کارگروه ملی و مجری طرح نجات دریاچه ارومیه با بیان اینکه عده ای که منافع کوتاه مدت داشتند احیای دریاچه ارومیه را برنمی‌تابیدند، افزود: این افراد منافع ملی را تشخیص نمی‌دادند در حالیکه نجات دریاچه ارومیه و جلوگیری از خشک شدن آن به معنای دست یابی به توسعه پایدار است.

کلانتری با بیان اینکه توسعه پایدار یک ابزار تبلیغاتی کشور در عرصه های جهانی است، ادامه داد: هنوز به توسعه پایدار اعتقادی نداریم و به آن دست نیافته ایم.

وی با قدردانی از شهروندان و مردم ساکن در حوضه آبریز دریاچه ارومیه اظهار داشت: از برخی مسوولان رده بالای استانی در این دولت در امر احیای دریاچه ارومیه گله مند هستیم چرا که موجب عقب افتادن روند احیای دریاچه ارومیه بین ۱۲ تا ۱۸ ماه شده اند.

کلانتری با قدردانی از توجه ویژه رییس جمهوری به موضوع دریاچه ارومیه اضافه کرد: دکتر روحانی یک استراتژیست بودند چرا که نجات بخشی دریاچه ارومیه از خشک شدن را جزو اولویتهای اول دولت قرار دادند و برنامه ریزان نیز براین اساس حرکت های خود را در این زمینه آغاز کردند.

وی با اشاره به اینکه حفاظت و صیانت از دریاچه ارومیه وظیفه اولویت دار و اول مردم منطقه است، گفت: تمام مردم ایران در قبال صیانت از این نگین فیروزه ای کشور نقش و مسوولیت دارند.

دبیر کارگروه ملی و مجری طرح نجات دریاچه ارومیه گفت: باید از هر دولتی که در آینده امور را به دست می گیرد، حفاظت از دستاوردهای کارگروه در احیای دریاچه ارومیه را مطالبه کرد.

رحیم حب نقی رییس دانشگاه ارومیه نیز در این زمینه گفت: دانشگاه ارومیه با یکهزار و ۶۰۰ دانشجوی دکترا و بیش از ۵۰۰ هیات علمی و چهار هزار دانشجوی ارشد ظرفیت بزرگی برای ارائه راهکار و رفع مسایل و مشکلات دریاچه ارومیه است.

وی بیان کرد: دانشگاه ارومیه پژوهشکده آرتمیای خود را برای کمک به احیای این نگین ارزشمند به پژوهشکده مطالعات دریاچه ارومیه ارتقا داد چرا که معتقد هستیم دانشگاهیان در این زمینه مسوولیت دارند.

در این آیین از حدود ۳۰ تن از فعالان تشکل های مردمی و مدیران دولتی و تلاشگران در زمینه احیای دریاچه ارومیه با اهدای لوح و تندیسی تجلیل شد.

همچنین تمبر یادبود اختصاصی دریاچه ارومیه، سامانه مدیریت زنجیره ارزش محصولات کشاورزی کم آب بر و چهار جلد کتاب شامل دستاوردهای طرح ملی نجات دریاچه ارومیه  رونمایی شد.

نمودار تغییرات ۳۰ ساله دریاچه ارومیه بر پایه داده‌های ماهواره‌ای نشان می‌دهد که این دریاچه هنوز با روزهای خوب خود فاصله زیادی دارد و افزایش بارش‌ها و استفاده بهینه از منابع آبی بر اساس سیاست‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه می‌تواند ضمن ادامه روند افزایش تراز آب این دریاچه، به احیای کامل آن بیانجامد.
قبل از تشکیل ستاد احیای دریاچه ارومیه تراز این حوزه آبی بسته سالانه به طور متوسط ۴۰ سانتی‌متر کاهش می‌یافت اما در سایه اقدامات دولت تدبیر و امید، روند خشک شدن آن متوقف شد.
هرچند تراز یک‌هزار و ۲۷۴ متر به عنوان ارتفاع اکولوژیک دریاچه ارومیه اعلام شده ولی این دریاچه در تراز یک‌هزار و ۲۷۲ متر هم شرایط مطلوب خواهد داشت و بیش از ۹۵ درصد کانون‌های ریزگرد آن رفع خواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =