مجموعه فرهنگی گردشگری اقوام ایرانی در کرج گشایش یافت

کرج – ایرنا- همزمان با طرح های عمرانی پنج شهر کشور، آیین افتتاح مجموعه فرهنگی گردشگری اقوام ایرانی و رونمایی از ۸۱ دستگاه اتوبوس جدید درون شهری روز پنجشنبه با پیام ویدئوکنفرانسی رییس جمهوری اسلامی ایران در کلانشهر کرج انجام شد.

علی کمالی زاده شهردار کرج در آیین گشایش این طرح که عزیزاله شهبازی استاندار البرز و مسوولان استانی و مدیریت شهری حضور داشتند ، گفت :  مجموعه فرهنگی تفریحی اقوام ایرانی  با هدف معرفی نمادهای طبیعی، تاریخی و سکونتگاه های مردم مناطق  مختلف کشور در کرج ساخته شده است .

وی ادامه داد: این مجموعه در زمینی به مساحت۷۰ هزار متر مربع در مدت زمان ۳۰ ماه احداث شده که دارای ویژگی فرهنگی ، اجتماعی و طبیعی است .

کمالی زاده گفت : نمونه سکونتگاه ها  ، نمادها ، آثار تاریخی و طبیعی ، زندگی اقوام مناطق  مختلف کشور از جمله  آب انبار یزد، بازارچه سعد سلطنه قزوین ، مسجد فهرج یزد ، بخشی از ابیانه ،  سیاه چادر بختیاری ، خانه چوبی ترکمن ، سیاه چادر عشایر اردبیل ،  منطقه دیدنی  کندوان تبری ، روستای خضری گیلان  و ارگ بم در قالب ماکت در این مجموعه شبیه سازی شده است.

شهردار کرج اظهار داشت : این مجموعه به ارزش ۴۰۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات شهرداری کرج  به عنوان یک جاذبه گردشگری و تفریحی ساخته شده است.

کمالی زاده گفت : با حمایت دولت تدبیر و امید ۲ پروژه آزاد راه شهید سردار حاج قاسم سلیمانی به مسافت حدود ۱۸ کیلومتر بین آزاد راه شهید همت و آزاد راه کرج - قزوین و قطعه نخست خط ۲ متروی کرج به طول ۶.۵ کیلومتر در حال تکمیل است که تا قبل از خرداد ماه سال آینده به بهره برداری می رسند.

استان البرز با جمعیتی حدود سه میلیون نفر سکونتگاه اقوام مختلف ایرانی بوده که به همین دلیل «ایران کوچک » نام گرفته است.

کلانشهر کرج دارای حدود ۲۸۰ بوستان بزرگ ، متوسط و کوچک بوده  که از سوی وزارت میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی به عنوان شهر گردشگری پیش بینی شده است.

پیش از این مدیرکل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان البرز اعلام کرد که با موافقت مسوولان کشوری پروژه شهرگردشگری با هدف رونق اقتصادی و فرهنگی در شهر کرج اجرایی می شود.

فریدون محمدی  اظهار داشت: این موضوع در نشستی با حضور مدیرکل دفتر مطالعات و آموزش گردشگری وزارت میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی بررسی و با اجرایی شدن آن در استان البرز موافقت شد.

مدیر کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی البرز گفت: بر این اساس شهر کرج در صدر فهرست شهرهای انتخابی استان البرز قرار گرفته هرچند با کمبودهایی مواجه است اما دارای ظرفیت ها و  امتیازات قابل توجهی می باشد.

محمدی افزود:  مزیت های شهرکرج موجب شده  تا به عنوان شهر پایلوت در این پروژه انتخاب شود که این مهم یکی از مزایای اجرای پروژه شهر گردشگر محسوب شده تا با بازبینی وضعیت شهر  نقاط ضعف و ‌قوت آن شناسایی شود.

کلانشهر کرج با یک میلیون و۸۰۰ هزار نفر جمعیت دارای آثار تاریخی  ودیدنی زیادی از جمله کاخ سلیمانیه، کاخ مروارید، کاروانسرای شاه عباسی ، پل دختر،  رودخانه کرج و جاده گردشگری کرج - چالوس است.

رییس شورای اسلامی شهر  کرج در گفت وگو با خبرنگاران  با بیان اینکه این کلانشهر به یکی از قطب های گردشگری کشور تبدیل می شود، گفت: برهمین اساس در بودجه سال آینده ۱۸۲ میلیارد تومان برای تحقق این هدف اختصاص یافته است..

اکبر سلیم نژاد  بیان داشت: برای سال آینده در مجموع چهارهزارو۴۰۰ میلیارد تومان بودجه تصویب شده که بخشی از این بودجه برای ایجاد چشم اندازهای گردشگری ، تفریحی و ورزشی هزینه خواهد شد.

.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =