زمینه توانمندسازی بانوان یزدی برای کارآفرینی فراهم است

یزد - ایرنا - مدیرکل فنی و حرفه‌ای یزد با اشاره به اهمیت حرفه آموزی، سرمایه گذاری برای توانمندسازی زنان را ضروری دانست و گفت: شرایط برای مهارت آموزی،کارآفرینی و فعالیت‌های اقتصادی برای بانوان استان خصوصا در شهرستان بافق فراهم است.

امیرسعید مصباح روزپنجشنبه در حاشیه دیدارش با فرماندار بافق در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه حدود نیمی از جمعیت ۵۸ هزار نفری شهرستان را بانوان تشکیل می‌دهند، افزود: کارآفرینی زنان به لحاظ اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی اهمیت خاصی دارد، به گونه‌ای که یکی از شاخص‌های مهم برای ارزیابی و سنجش توسعه و پیشرفت هرمنطقه میزان مشارکت زنان در تولید و فعالیت‌های اقتصادی است.

وی با اشاره به اینکه امروزه ضرورت کارآفرینی در رشد، توسعه و شکوفایی جوامع انسانی بیش از پیش مشهود است، بیان کرد: کارآفرینان کسانی هستند که با ایجاد کسب‌ و کار جدید، محصولات و خدمات مورد نیاز مردم را تولید می‌کنند.

این مسوول به نقش مهم اشتغال در کاهش آسیب های اجتماعی در حوزه بانوان اشاره کرد و یادآور شد: برای  اشتغال بانوان به ویژه زنان سرپرست خانوار و توانمندسازی این قشر، مطابق با هماهنگی های لازم و استفاده از ظرفیت بالقوه شهرستان برنامه ریزی‌هایی انجام شد.

به گفته مدیرکل فنی و حرفه ای استان یزد در  دیدار با فرماندار بافق، ۲ اقدام در دستور کار قرار گرفت که تا یک هفته آینده پیگیری و به نتیجه می رسد.

وی اقدام مشترک با شرکت سنگ آهن مرکزی ایران -بافق با هدف آموزش نیروهای شاغل و تربیت نیروی انسانی برای آینده را از مصوبه نشست خود با فرماندار بافق بیان کرد و افزود: سرمایه گذاری ویژه برای مهارت آموزی بانوان از دیگر اقدام در حال پیگیری است.

مصباح تصریح کرد: برای بانوانی که در محیط‌های معدنی امکان اشتغال ندارند، شرایطی با حداکثر بازدهی اقتصادی در مشاغل خانگی ، کارگاهی و تعاونی‌ها،فراهم می‌شود.

وی با بیان اینکه بافق قابلیت بالایی برای توسعه بیشتر در عرصه‌های مختلف دارد، ادامه داد: از این طریق، آموزش‌ های لازم به بانوان ارایه می‌شود تا با میل خود در محیط خانه یا در محیط‌های تعاونی‌های چند منظوره کسب درآمد کنند.

این مسوول با اشاره به کارآفرینی مادران هم اظهار کرد: به این منظور آموزش‌های لازم به بانوان و فرزندان علاقه‌مند آن‌ها در چهار مرحله پیش بینی شد تا برای ۱۵ سال آینده شاهد فعالیت تعداد بیشتری از بانوتان کارآفرین خوب در شهرستان باشیم.

فرماندار بافق هم در این نشست آمادگی خود را برای آموزش، توانمندسازی بانوان ،کارآفرینی و اشتغال آن‌ها اعلام کرد و افزود: پنج نفر از بانوانی که در عرصه مدیریت شهرستان فعالیت دارند از چهره های موفق در حوزه کاری خود هستند.

در حال حاضر ۱۱ نفر از بانوان در حوزه صنایع دستی حصیری و پنج نفر هم در رشته مینای مس، پته دوزی و ترمه بافی از افراد کارآفرین هستند که برای  ۳۰۰ نفر در مشاغل خانگی و کارگاهی شغل ایجاد کردند.

کارگاه قالیبافی موسسه خیریه جامعه معلولان بافق هم سال گذشته راه اندازی شد که هم اکنون  ۶ نفر از بانوان در این کارگاه مشغول به کار هستند.

مرکز شهرستان  ۵۸ هزار نفری بافق در فاصله ۱۱۰ کیلومتری جنوب شرق شهر یزد قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =