کدام بخش برای سرمایه گذاری مردم جذاب است؟

تهران- ایرنا – نتایج یک افکارسنجی آنلاین درایرنا نشان داد: ۳۶.۳ درصد از مخاطبان ایرنا گفتند که برای سرمایه گذاری بازار مسکن را ترجیح می دهند و بازارهای ارز و طلا ، بورس و سایر بازارها نیز از دیگر بخش های جذاب برای سرمایه گذاری توسط مردم بوده است.

کارشناسان اقتصادی معتقدند تحولات سیاسی و اجتماعی در نوسان قیمت بازارهای مالی نقش دارد. با توجه به نوسان قیمت در بازار های مالی اداره کل پژوهش و بررسی‌های خبری ایرنا در این زمینه  بر آن شد تا افکارسنجی آنلاین خود را در مدت یک هفته به موضوع  «برآورد مخاطبان از بازار های مالی در ماه های آینده  » اختصاص دهد. پرسش های این نظرسنجی در روزهای ۶ تا ۱۳  اسفند  ماه جاری بر روی سایت ایرنا قرار گرفت و حدود ۵ هزار  نفر در این  نظرسنجی آنلاین شرکت کردند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران "ایرنا" در افکار سنجی آنلاین خود از مخاطبانش خواست تا اعلام کنند در صورت سرمایه گذاری کدام بازار را ترجیح می دهند ؛ ۳۶.۳ درصد پاسخ گویان اعلام کردند  برای سرمایه گذاری بازار مسکن را ترجیح  می دهند . ترجیح ۲۲.۷ درصد مخاطبان  «ارز و طلا» ، ۱۹.۶ درصد «بورس » و ۴.۷ درصد نیز « خودرو » ‌است . همچنین  ۱۶.۷ درصد پاسخ گویان نیز ترجیح میدهند سرمایه گذاری خود را به شکل دیگری انجام دهند.

در این نظرسنجی دو  سوال ؛ اگر قصد سرمایه گذاری دارید کدام بازار را ترجیح می دهید  ۲-  با توجه به تحولات کنونی ، برآورد شما از بازار های «ارز و سکه » ، «بورس»‌و «‌مسکن »‌  در ماه های آینده چیست ؟ مطرح شد.

طبق این گزارش، برآورد مخاطبان نشان دهنده ناامیدی آنها نسبت به بهبود وضعیت بازار های مالی است به طوری که  بیش از نیمی از مخاطبان (۵۰.۴ درصد) در مورد بهبودی وضعیت  مسکن امیدی نداشته و اعلام کردند در ماه های آینده «بهای مسکن افزایش می یابد» . ۲۷ درصد معتقدند که بهای مسکن تغییری نمی کند و ۲۲.۶ درصد امیدوار به کاهش بهای مسکن هستند .  

همچنین در مورد وضعیت بورس نیز این ناامیدی در بین مخاطبان موج میزند به طوری که ۴۵.۸ درصد پاسخگویان اعلام کردند که در ماه های آینده « شاخص بورس کاهش پیدا می کند». در مقابل ۳۰.۶ درصد اظهار امیدواری کردند که در ماه های آینده «‌شاخص بورس افزایش می یابد» . از نظر ۲۳.۶ درصد نیز در شاخص بورس تغییری اتفاق نمی افتد.

 نگرانی و ناامیدی نسبت به بازار ارز و طلا نیز وجود دارد به طوری که ۴۲.۷ درصد مخاطبان ایرنا پاسخ دادند در ماه های آینده «قیمت ارز و طلا  افزایش » پیدا می کند .  اما در مقابل  ۳۲.۷ درصد امیدوار به تحولات هستند و
می گویند که «قیمت ارز و طلا » کاهش پیدا خواهد کرد.  ۲۰.۱ درصد نیز اعلام کردند که قیمت ارز و طلا «تغییری نخواهد کرد.

سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) به منظور اطلاع‌رسانی و کسب آرای عمومی در مورد موضوع‌ها و مسائل مختلف جامعه از روز ۲۹ مهرماه برنامه «افکارسنجی» آنلاین را برای نخستین‌بار در تارنمای اصلی خود راه‌اندازی کرد.

ایرنا ضمن قدردانی از مشارکت مخاطبان در این رویکرد پژوهشی تاکنون توانسته دیدگاه‌ها و مطالبات عمومی را در ۱۵ نظرسنجی برگزار شده در مورد موضوعات مختلف از جمله همه گیری کرونا، محدودیت های کرونا، خرید آنلاین و وضعیت بورس، خودرو، بازار مسکن، آلودگی هوا، افزایش نرخ ارز، ادامه محدودیت های کرونایی ، هتک حرمت مسئولان،  افزایش پهنای باند ، انتخابات ۱۴۰۰ و موج چهارم کرونا  مطرح کند.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =