کشاورزان ابرکوه برداشت آب تحویلی به شیوه حجمی را مدیریت کنند

یزد - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه با تاکید به برداشت درست آب از سوی بهره برداران که به صورت حجمی در اختیار آنها گذاشته شد، از کشاورزان خواست با توجه به قالب الگوی کاشت محصولات زراعی، باغی و گلخانه ای برای تامین این ماده مورد نیاز در اراضی خود برنامه ریزی کنند.

مهدی غیب الهی روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: اجرای طرح برداشت آب از چاه‌های کشاورزی به صورت حجمی برای دومین سال متوالی از مهرماه سال ۱۳۹۹ در این شهرستان آغاز شد و تا اواخر فروردین ماه سال ۱۴۰۰ خورشیدی در ابرکوه ادامه دارد.

« در اجرای این طرح کشاورزان نیازی به خاموشی چاه کشاورزی در طول سال زراعی ندارند و با توجه به سامانه خودکار تنها مجاز به برداشت آب متناسب با سطح زیرکشت و نوع محصول هستند و در صورت اتمام آب تحویلی  ، امکان روشن کردن سامانه برای برداشت آب نیست.»

عضو شورای حفاظت منابع آب ابرکوه با اشاره به افت سطح آب‌های زیرزمینی و هشدار به برخی افراد در برداشت بی رویه و غیرعلمی از تعدادی چاه‌های کشاورزی، ادامه داد: بهترین راهکار استفاده از منابع آبی که منطقه با کاهش بارندگی و افت سطح سفره های زیرزمینی با آن روبروست، توسعه طرح‌های آبیاری نوین است.

اختصاص پنج هزار هکتار اراضی و باغ های ابرکوه به سیستم آبیاری نوین

مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه اضافه کرد: برای مدیریت برداشت و بهره‌وری بهتر در بخش کشاورزی از سوی این مدیریت با حمایت و کمک‌های بلاعوض دولت پنج هزار هکتار از باغ‌ها و اراضی زراعی ابرکوه از سال ۱۳۷۳ تاکنون به سیستم آبیاری نوین تجهیز شده است.

وی کاهش سطح زیرکشت محصولات کشاورزی پرآبخواه ، توسعه کشت گیاهان کم آبخواه از جمله زعفران ، پسته و گیاهان دارویی و گلخانه ای را از جمله تلاش هایی برای مدیریت مصرف آب در منطقه با همکاری کشاورزان ذکر کرد و  یادآور شد: کشاورزان برای استفاده بهینه و بهره وری بیشتر از آب موجود باید به اجرای سیستم آبیاری تحت فشار( قطره ای ) توجه کنند.

غیب الهی در ادامه تاکید کرد: اجرای سامانه های نوین آبیاری علاوه بر بالا رفتن راندمان بخش کشاورزی و افزایش محصول باعث استفاده بهینه از آب می شود.

آبیاری نوین راندمان را از ۳۵ تا  ۸۵ درصد افزایش می دهد

مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه در ادامه با اشاره به اهمیت بهره وری آب اظهارکرد: اجرای سامانه های آبیاری نوین  ، راندمان را از ۳۵ تا  ۸۵ درصد افزایش می دهد.

این مسوول بخش کشاورزی ابرکوه هدف از اجرای سامانه های نوین را ارتقای بهره‌وری آب ، مدیریت بهره‌برداری از منابع زیرزمینی، تسهیل در مدیریت استفاده از آب و امکان پخش کود به همراه آب به‌صورت یکنواخت را برخی از اهداف اجرای این سیستم‌ بیان کرد.

مدیر جهادکشاورزی ابرکوه با اشاره به لزوم استفاده بهینه از آب در بخش تولید ،گفت: ۵۰۰ هکتار آبیاری نوین با ۶۱ میلیارد ریال کمک های بلاعوض به کشاورزان شهرستان در سال زراعی جاری  در دست اجراست که  از این مقدار ۳۰۰ هکتار آن آبیاری کم فشار( انتقال آب با لوله گذاری ) و بقیه به صورت تحت فشار با همکاری حدود ۶۰ کشاورز و بهره بردار در اراضی زراعی و باغی شهرستان در دست اجراست.

به گفته وی طرح آبیاری در دست اجرا در سال ۱۴۰۰ به بهره برداری می رسد و در مجموع سیستم آبیاری نوین اجرا شده در این شهرستان به پنج هزار و ۵۰۰ هکتار افزایش می یابد.

مدیر جهادکشاورزی ابرکوه با اشاره به محدودیت منابع آبی و ضرورت بهره وری از آب در این بخش ، گفت : اجرای آبیاری نوین با کمک های بلاعوض دولت در این شهرستان رو به افزایش است.

تولید ۲۰۰ هزار تن محصولات کشاورزی در ابرکوه

هشت هزار و ۵۰۰ خانوار (۴۰ درصدجمعیت ) کشاورزان ابرکوه با استفاده از روش‌های ترویجی ، فنون علمی و اجرای طرح های نوین آبیاری سالانه ۲۰۰ هزار تن انواع محصولات از ۱۵ هزار هکتار اراضی زیرکشت گیاهان زراعی، باغی و دامداری و دامپروری به ارزش ۲۰۰  هزار میلیارد ریال تولید و روانه بازار مصرف یزد، سایر استان ها و خارج از کشور می‌کنند.

۱۴۰ میلیون مترمکعب آب مورد نیاز حوزه کشاورزی شهرستان ابرکوه است که از ۶۶۲ حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق و ۱۳ رشته قنات تأمین می‌شود .

در شهرستان ابرکوه  حدود ۲۰۰ سال قبل ۱۲۰ رشته قنات جریان داشت که به دلیل کاهش بارندگی این تعداد هم اکنون به ۱۳ رشته کاهش یافت .

اجرای طرح ملی احیا و تعادل بخشی برداشت آب از سال ۱۳۹۵ تاکنون

 همچنین پیشتر مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد به ایرنا گفته بود که طرح ملی احیا و تعادل بخشی با هدف حفظ منابع موجود از چند سال گذشته در استان در حال اجراست.

محمدمهدی جوادیان‌ زاده هدف از اجرای این طرح را  خاموشی۳۰ روزه چاه‌های کشاورزی در سال ۱۳۹۵،  ۴۵ روزه در سال ۱۳۹۶ و ۶۰ روزه در سال ۱۳۹۷  ذکر کرد و افزود: اجرای طرح تحویل حجمی آب در سال های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹در دستور کارقرار دارد.

وی با بیان وضعیت بحرانی منابع آبی استان و شهرستان ابرکوه ، اظهار کرد: آبخوان ها به شدت رو به خطر است و برای حفظ این منابع مشارکت و همکاری بیش از پیش کشاورزان و بهره برداران را طلب می‌کند.

این مسوول آب منطقه ای یزد با اشاره به اینکه امسال طرح خاموشی چاه‌های کشاورزی در استان اجرا نمی‌شود خاطرنشان کرد: کشاورزان و بهره برداران تا آخر فروردین ماه ۱۴۰۰ با برنامه ریزی مناسب با حجم آب تحویلی میزان برداشت آب را مدیریت می کنند.

وی اضافه کرد: با برداشت بی رویه منابع ارزشمند آب های زیرزمینی در دشت ابرکوه ، سالانه سطح آب سفره های زیرزمینی این شهرستان حدود ۶۳ سانتیمتر افت دارد.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =