کارخانه کریستال اردبیل تا سه ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد

اردبیل-ایرنا- مدیر منطقه ویژه اقتصادی نمین گفت: در حال حاضر کارخانه کریستال به عنوان بزرگترین کارخانه در خاورمیانه در مرحله احداث در این منطقه ویژه اقتصادی است و فاز اول آن تا سه ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

بهمن آذروش روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در فاز اول این کارخانه فرصت اشتغال برای ۶۰۰ نفر و در فازهای بعدی تا یک‌هزار و ۵۰۰ نفر فراهم می‌شود.

وی با بیان اینکه عملیات اجرایی کارخانه کریستال با سرمایه‌گذاری سه هزار میلیارد ریالی پیشرفت خوبی دارد، افزود: در حال حاضر تمامی ماشین آلات خط تولید شامل کوره‌ها و قالب‌های تولید کریستال خریداری و ثبت سفارش شده و قسمتی از ماشین آلات هم درحال آماده سازی جهت انتقال به سایت کارخانه است.

آذروش گفت: با توجه به اینکه بخش عمده‌ای از محصولات این واحد تولیدی صادراتی است میزان صادرات استان را به ۱۰۰ درصد افزایش خواهد داد.

مدیر منطقه ویژه اقتصادی نمین ادامه داد: این منطقه به لحاظ نزدیکی به فرودگاه و جاده‌های اصلی قابلیت ایجاد توریسم سلامت را نیز داراست و برای تحقق آن در منطقه ویژه اقتصادی تلاش خواهد شد.

آذروش به تدارک زیرساخت‌های مورد نیاز در بخش گمرکی نیز اشاره کرد و افزود: مناطق ویژه به عنوان زیرساختی مناسب در توسعه صادرات محسوب می‌شود و بر همین اساس الزامات و مقدمات راه‌اندازی سیستم گمرکی در منطقه ویژه اقتصادی نمین مهیا شده است.

وی اظهار کرد: احداث ساختمان اداری و همچنین ساختمان آتش‌نشانی در منطقه ویزه اقتصادی نمین به متراژ ۵۳۵ متر و بهداری به متراژ ۸۰ متر مربع در مرحله اجرا و نازک‌کاری است و پروژه گیت ورودی نیز به مساحت ۶۸ متر مربع مراحل نهایی اجرا را سپری می‌کنند.

مدیر منطقه ویژه اقتصادی نمین گفت: در سالجاری کد گمرکی و پروانه بهره‌برداری برای منطقه ویژه اقتصادی نمین دریافت شد تا امکان سرمایه‌گذاری و توسعه فعالیت‌های اقتصادی در این بخش فراهم آید.

آذروش ادامه داد: با توجه به قرار گرفتن منطقه ویژه اقتصادی نمین در شاهراه ریلی، جاده‌ای و نزدیکی به فرودگاه اردبیل و گمرک بهترین شرایط برای توسعه اقتصادی و سرمایه‌گذاری در استان فراهم شده و قرار است خط ریلی اردبیل - مغان نیز از منطقه ویژه اقتصادی نمین به عنوان بارانداز صادراتی عبور کند تا ضمن توسعه صادراتی استان زمینه برای جذب و جلب سرمایه‌گذاری هم فراهم شود.

وی ادامه داد: در صدد جانمایی زمین و واگذاری زیرساخت‌های لازم برای ۱۰ سرمایه گذار بخش خصوصی هستیم  و در صورت تحقق زمینه برای اشتغال سه هزار نفر دراستان فراهم می‌شود.

طرح منطقه ویژه اقتصادی نمین در نزدیکی فرودگاه اردبیل در سال ۸۵ در هیات دولت و در سال ۸۹ در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید.

عملیات اجرایی این منطقه تا زمان دولت تدبیر و امید آغاز نشده بود و در دولت یازدهم اجرایی و در دولت دوازدهم  روند امور در آن سرعت گرفت.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =